Téma

20. května 2015

VUT v Brně vychovává kvalitní designéry. Talent designu 2014 to opět prokázal

Kongresové centrum ve Zlíně bylo dějištěm slavnostního vyhlášení soutěže | Autor: Miroslav Zvonek

Studenti Odboru průmyslového designu Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně každoročně bodují v mezinárodní soutěži studentského designu ve Zlíně a letošní ročník dobrou pověst tohoto kvalitního designérského učiliště jen potvrdil. „Mezi vítězi v jednotlivých kategoriích jsme byli tři z průmyslového designu na VUT, měli jsme tedy jako škola největší zastoupení,“ glosuje úspěch jedna z oceněných, Charlota Blunárová.

Letošní prestižní přehlídka toho nejlepšího, co designérské školy vytvořily, překonala předchozích pět ročníků hned v několika ohledech. Studenti designu soutěž obeslali celkem 630 pracemi, organizátoři rozdali ceny v rekordní výši 14 000 eura, odměna pro absolutního vítěze činila 4 000 euro a mladí designéři z brněnské techniky získali 3 ocenění, a navíc jednu nominaci. „Projekty, které byly součástí výstavy top 50 soutěžních projektů, byly na dobré úrovni. Šlo o zajímavé práce studentů z České republiky i ze světa,“ říká o přehlídce nejlepších prací, která byla k vidění na zlínském zámku, Charlota. Sama vybojovala 2. místo v kategorii Produktový design se sadou barevných zvýrazňovačů Centropen evokujících svým pojetím nanuky. Vedoucím její práce byl Miroslav Zvonek.

Charlota Blunárová: Barevné zvýrazňovače Centropen

„Myslím, že můj návrh mohl porotu zaujmout jistou dávkou hravosti, jednoduchostí a tím, že jsem ve svém konceptu redesignovala zvýrazňovače pro českou společnost Centropen. Reflektuje to fakt, že inovace prostřednictvím designu jsou pro firmy v současnosti velkým tématem,“ popisuje Charlota svou práci, na které pracovala v loňském roce v rámci Ateliéru produktového designu a s níž mimo jiné získala i Cenu veřejnosti na bienále studentského designu Design.s 2014

Vyhlášení kategorie Produktový design. Oceněná Charlota Blunárová (uprostřed) | Autor: Miroslav Zvonek

V kategorii Průmyslový design a transport obsadili studenti VUT na stupínku vítězů hned dvě místa: třetí příčka připadla Lukáši Oujezdskému za bakalářskou práci Design zásahové požární přilby (vedoucí práce Ladislav Křenek) a druhé místo vybojoval Richard Sovják s projektem Design samochodného postřikovače Sprayon (vedoucí práce Miroslav Zvonek). Jím navržený zemědělský stroj s úctyhodným rozpětím postřikovacích ramen 53 metrů byl důstojným konkurentem projektu Duality brazilského autora Fernanda Machada oceněného ve stejné kategorii prvním místem. Za úspěch je nutné považovat i nominaci diplomové práce Romana Blahynky Design nákladního automobilu s elektrickým pohonem (vedoucí Josef Sládek).

Celkově se soutěžilo v pěti kategoriích – Průmyslový design a transport, Produktový design, Grafický design, Interiér a veřejný prostor a Fashion design, přičemž pro každou kategorii byla jmenována jiná hodnotitelská komise. Z komisí byli z důvodu možné předpojatosti vyloučeni pedagogové vystavujících škol, ti však měli možnost nominovat úspěšné práce svých studentů. „Nechci pořád zdůrazňovat, že naši studenti opět výrazně uspěli,“ říká Miroslav Zvonek z Odboru průmyslového designu FSI, který je vedoucím dvou oceněných prací. „Jejich úspěch je ale o to cennější, že už nás nemůže nikdo osočovat, že jsme si ceny rozdělili stylem ´malá domů´,“ netají se spokojeností pedagog z VUT.

Přehlídka Talent designu na zlínském zámku | Autor: Miroslav Zvonek
Vstoupit do fotogalerie

Již 6. ročník soutěže připravil opět Nadační fond JUDr. Martina Růžičky, který stál u zrodu akce a podílí se na jejím financování, ve spolupráci s Fakultou multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Samotná soutěž studentského designu byla vyvrcholením dubnové akce Zlin Design Week 2015, která svými projekty rozehrála a do designu oblékla doslova celé město. Právě Baťův Zlín býval hlavním městem českého designu a Baťa zde jako první propojil design s marketingem. A v tomto odkazu chtějí organizátoři akce pokračovat a dokázat, že se jím Zlín opět stává.