HRW – to je název týmu, který bude reprezentovat Českou republiku ve finálovém kole soutěže EBEC. To se bude letos konat na domácí půdě přímo na VUT na začátku srpna. Kdo tvoří reprezentační tým, s jakou strategií se chystají na finále a co pro ně bylo v soutěži nejtěžší? Redakce ZVUT.cz vyzpovídala jednotlivé členy týmu z Fakulty strojního inženýrství.
VÁCLAV MIKLAS
Věk: 23
Hobby: dálkové pochody, běh, cyklistika, hudba, příroda
Jaký obor studujete a proč jste si ho vybral?
Já i všichni mí kolegové z týmu jsme dokončili 1. ročník magisterského oboru Procesní inženýrství na Fakultě strojního inženýrství. Osobně jsem si tento obor vybral zejména z důvodu širokého spektra zájmu. Jednak mě vždycky bavily mezioborové přesahy, jednak také možnosti uplatnění procesního inženýra jsou velmi rozmanité. V neposlední řadě pro mě bylo důležité i přátelské prostředí, a to jak mezi pedagogy a studenty, tak mezi studenty samotnými.
Jak jste sestavovali tým HRW? Znali jste se už před soutěží?
Pokud se nemýlím, s nápadem přišel Vojta Frank a záhy utvořili spolu s Rosťou Slovákem a Honzou Vávrou trojici mušketýrů. Jelikož jsou však zapotřebí čtyři členové týmu, jen tak mimochodem jsem byl dotázán, zda se nechci přidat. A já jim řekl: No jasně!
Probojovali jste se do závěrečného kola EBEC Final 2017, které se bude konat na VUT. Máte už nějakou taktiku, jak porazit konkurenci?
Důležité je, abychom šli do soutěže dobře naladěni, postupovali zodpovědně při selekci prvotních nápadů a věnovali maximální úsilí a pečlivost samotnému vypracování. Tato taktika se v ničem nebude lišit od kol předchozích a bude záviset na mnoha faktorech – určitě i pověstném štěstíčku. Uděláme maximum pro to, abychom uspěli.
Co pro vás postup do finále znamená?
Novou výzvu a příležitost pro sebezdokonalení, zisk cenných zkušeností. Určitě je to i satisfakce za práci v předchozích kolech. Už od počátku jsme do soutěže šli s tím, že se nechceme pouze zúčastnit, ale asi nikdo z nás by se neodvážil říct nahlas, že postoupíme až do EBEC Final.
VOJTĚCH FRANK
Věk: 23
Hobby: skauting, sport, folklór
Proč jste si pro své studium vybral procesní inženýrství na VUT?
Při výběru hrálo roli více faktorů. Prioritní byl obsah studia, jeho náplň a způsob výuky. Důležitá byla však i „prestiž“ ústavu, praktické zkušenosti v něm zainteresovaných lidí a prováděné výzkumy.
Jak jste sestavovali tým? Znali jste se už před soutěží?
Tým byl po rozhodnutí zúčastnit se sestavený v podstatě ihned. Všichni studujeme stejný obor, a tak jsme se domluvili osobně mezi vyučováním. Vašek si tehdy nechal čas na rozmyšlenou, ale nakonec do toho s námi šel a ukázalo se, že je pro tým velmi cenným členem.
Jaká část soutěže pro Vás byla nejtěžší?
Nejtěžší bylo jednoznačně ranní vstávání na EBEC Central, kdy jsme kolem šesté hodiny ranní byli probouzeni, abychom o hodinu a půl později vyjížděli autobusem z Budapešti do Székesfehérváru. Kolem deváté hodiny jsme ve firmě Grundfos, která byla dějištěm soutěže, začínali pracovat. Nebýt všudypřítomné kávy, kterou jsme možná až nadužívali, tak místo řešení případové studie jenom malátně pospáváme na stole.
Probojovali jste se do závěrečného kola EBEC Final, které se bude konat na VUT. Máte už nějakou taktiku, jak porazit konkurenci?
Taktiky je těžké stanovovat dopředu. Prozatím každé kolo bylo specifické a muselo se k němu přistupovat trochu jinak. Doufáme, že týmu pomůže domácí prostředí a atmosféra. Já už však toto finálové kolo neovlivním. Odlétám totiž na celé léto do zahraničí a mé místo v týmu tedy nahradí někdo jiný.
Ocenili Vaše vítězství v EBEC Central i učitelé a spolužáci?
Spolužáci nám ještě do Budapešti přes sociální sítě gratulovali. To mi udělalo velkou radost. Náš úspěch sdílela oficiální Facebooková stránka VUT i ústavu, a proto se o nás docela ví. Vtipné je, že otázky na EBEC jsem zaznamenal snad v polovině ústních zkoušek tohoto semestru.
ROSTISLAV SLOVÁK
Věk: 24
Hobby: podnikání, jízda na kole, přátelé
Využil jste své znalosti ze školy v soutěži EBEC?
V každém případě. V prvním, fakultním kole jsme vyhráli s návrhem automobilu, jehož pohonnou jednotkou byla plynová mikroturbína. Technologie mikroturbín byla předmětem bakalářské práce jednoho z nás právě na našem ústavu. Postup do mezinárodního kola jsme získali mimo jiné za návrh kogenerační jednotky pro zajištění energetické soběstačnosti evakuačního tábora. V celé republice budete jen těžko hledat větší odborníky na kogeneraci než právě ty, kteří nám přednáší.
Podle čeho jste vymýšleli název týmu?
HRW je akronym složený z prvních písmen našich jmen: H – Honza, R – Rosťa, W – Vašek & Vojta. Každý strojař velmi dobře zná zkratku HRW jako učebnici fyziky a díky tomu každý na domácí půdě ví, že s nimi máme něco společného a budeme reprezentovat právě je.
Co bylo v soutěži EBEC Central vaším úkolem a s jakým řešením jste uspěli?
V Maďarsku na nás čekal zcela nečekaný úkol vytvořit business plán. Dost nás to zaskočilo, bylo to spíše pro studenty marketingu. S výzvou jsme se nakonec poprali, hlavně jsme prodali to, v čem jsme dobří, a to jsou právě čerpadla, která jsou hlavním prodejním artiklem společnosti Grundfos (zadavatel soutěžní Case Study, pozn. red.). Mimo globální řešení marketingové strategie jsme jim představili zjednodušený návrh zařízení využívající několika čerpadel k řešení nedostatku pitné vody.
Jaká část soutěže pro Vás byla nejtěžší?
Za mě to byl první soutěžní den v Maďarsku. Sypali jsme jeden návrh za druhým a zjišťovali, že všechno už má Grundfos vymyšlené. Byli jsme chvíli bezradní. Nevěděli jsme, co máme dělat.
JAN VÁVRA
Věk: 23
Hobby: sport, věda, práce s počítačem, muzika a kultura
Připravovali jste se na soutěž dopředu?
Kromě psychických příprav to ani není jinak možné, protože zadání se člověk dozví až na místě a hned po něm ho začne vypracovávat. Jediné, co nám tak trochu pomohlo, bylo, že hlavním sponzorem EBEC Central byla firma Grundfos. Našli jsme, čím se firma zabývá, a také bližší informace, které byly stejně při vypracování zadání zbytečné.
S jakým řešením jste v soutěži uspěli?
Prošli jsme celkem čtyřmi koly a v tom posledním jsme měli za úkol navrhnout business plán firmy pro její zviditelnění na trhu. Všechny konkurenční týmy měly podobná řešení a my jediní přišli i s návrhem toho, jak udělat firmu přínosnější světu. To nám, myslím, zajistilo první místo.
Co pro vás postup do finále znamená?
Neskutečný pocit, že kromě získání vysokoškolského titulu jsem dosáhl i jiného úspěchu.
Máte už nějakou taktiku, jak porazit konkurenci ve finále EBEC?
Taktiku ani ne, ale pocit domácího prostředí má vždy kladný přínos pro morální a psychickou podporu.
Ocenili vaše vítězství v EBEC Central i učitelé a spolužáci?
Ano, dokonce i rodiny a blízcí přátelé nám drželi palce.
(kah)