Lidé

17. února 2021

Bakalářka nebo diplomka s firmou mají něco do sebe, říká vítěz soutěže 8 z VUT

Radost po státnicích | Autor: archiv Michaela Rosického
Z osmi absolventů bakalářského studia na VUT zaujal letos porotu nejvíc Michael Rosický z Fakulty strojního inženýrství. Ve své bakalářské práci zkoumal mechanické vlastnosti ortopedických vložek vyrobených 3D tiskem. Závěrečnou práci dělal ve spolupráci s rodinnou firmou a zkušenosti ze spolupráce s byznysem jsou podle něj k nezaplacení.

Když dojde na výběr tématu bakalářky nebo diplomky, volí studenti různé strategie. Někdo hledá vlastní zajímavé téma, jiný sáhne po spolupráci s firmou. Tu zvolil i Michael Rosický, v jeho případě ale nehrála roli jen touha poznat více z průmyslové praxe. Firma Invent Medical je totiž Rosických rodinný podnik, který vede Michaelův otec a bratr. „Chtěl jsem se taky zapojit,“ říká čerstvý vítěz soutěže 8 z VUT.

V té době společnost řešila vylepšování ortopedických vložek vyráběných 3D tiskem. Tématu se chopil Michael a vzal si jej jako téma své bakalářské práce. „Tradiční metody výroby nám neumožňují měnit tuhost pomůcky, tedy přizpůsobit se požadavkům zákazníka. My ale chceme jinou tuhost pro sportovce, jinou třeba pro číšníky a jinou na běžnou chůzi. I proto se začal využívat 3D tisk, který tuto úpravu umožňuje. V naší firmě změnu tuhosti zaručujeme konstrukčními žebry a mým cílem bylo přesně analyzovat jejich vliv a závislosti mezi jednotlivými konstrukčními návrhy,“ říká Michael Rosický, který na základě svých měření a výpočtů doporučil nejlepší variantu.

Jeho vítězství v soutěži 8 z VUT udělalo radost nejen jemu, ale i celé rodině. „Divili se, že ortopedické vložky zaujaly víc než přistání na Měsíci, což zní jako velmi zajímavé téma a také bylo perfektně odprezentováno,“ chválí Michael kolegu Jakuba Karpíška z FIT, který se v soutěžil umístil na druhé pozici.

Vítězná prezentace v soutěži nejlepších bakalářek na VUT | Autor: archiv 8 z VUT
Ve spolupráci s rodinnou firmou chce Michael pokračovat, aktuálně má v plánu pomáhat s vývojem dalšího produktu, se kterým se společnost chystá vstoupit na trh. „3D tisk je zajímavý a hodně lidí si ještě pořád nedokáže představit jeho reálné využití. U nás je to stěžejní technologie, používáme ho nejen pro výrobu ortopedických vložek, ale vyrábíme jím také helmičky pro děti s plagiocefalií, tedy deformitou hlavy, dále ve firmě vyvíjejí protetické lůžko vyráběné 3D tiskem, ortézy hlezenního kloubu…,“ vyjmenovává Rosický.

A svoji volbu bakalářské práce si chválí nejen díky možnosti pomoci rodinnému byznysu. „Tvorbu závěrečné práce ve spolupráci s firmou mohu jen doporučit, je to úplně jiná zkušenost. Člověk si musí uvědomovat třeba i finanční stránku vývoje. Když jsem dělal některé testy, stálo to peníze, některá testovací zařízení jsem měnil na popud kolegů, aby nebyla tak drahá. Je dobré vidět vývoj i z tohoto praktického hlediska,“ uzavírá úspěšný bakalář, který nyní pokračuje studiem magisterského oboru Inženýrská mechanika a biomechanika.

(ivu)

Témata

Související články:
MiniPoster Session učí studenty, jak zajímavě prezentovat výzkum
Historický úspěch týmu TU Brno Racing: po přepočítání výsledků bere nakonec stříbro
VUT v Brně vychovává kvalitní designéry. Talent designu 2014 to opět prokázal
Na středoevropském finále byly chvíle, kdy jsme byli bezradní, přiznávají finalisté EBEC
Inovace motoru a design. Dragon 5 zaujal porotu i soupeře