Téma

9. července 2015

Letní škola IT pro dívky letos neodmítne ani chlapce

Původně šlo o výhradně holčičí záležitost. O usnadnění vstupu do světa IT dívkám usiluje Fakulta informačních technologií VUT v Brně již několik let na různých frontách, tou přední byla vždy Letní počítačová škola pro dívky. Konat se samozřejmě bude i letos, i když jednu zásadní novinku organizátoři starším žákyním a středoškolačkám nabízejí: vezměte si s sebou kluka. Letos poprvé se totiž počítá i s mužským elementem.

„Zájem chlapců evidujeme dlouhodobě, samozřejmě myslím zájem chlapců o IT ( :-) ), a letos jsme jim tedy poprvé zkusili vyjít vstříc. Slibujeme si od toho, že pestřejší složení účastníků průběh letní školy obohatí a děvčata si navíc na vlastní kůži ověří, že IT skutečně není mužskou záležitostí,“ vysvětluje s úsměvem duchovní otec celé akce profesor FIT VUT Jan M. Honzík.

A co na děvčata, případně chlapce, čeká? Letní počítačová škola pro žačky a středoškolačky se po úspěchu z loňského roku uskuteční první zářijový týden, tj. od 31. srpna do 4. září, a opět budou připraveny dvě varianty: pro holky (a kluky) od 12 do 15 let a pro starší studentky a studenty od 16 do 19 let. Hlavní programová náplň ve dvou stupních obtížnosti bude zaměřena na několik klíčových oblastí: při malých hrátkách s Baltíkem proniknou účastníci do základů programování (SGP Systems), naučí se vytvořit vlastní webové stránky snadno a rychle, zvládnou teorii a praxi digitální fotografie a nahlédnou i do oblasti hardwaru, když si zkusí vyrobit vlastní blikající hvězdičku poslouchající na slovo. Chybět jako již tradičně nebude exkurze do firmy IBM, kde si žákyně a žáci letní školy budou moci popovídat s významnými ženami, a to nejen těmi, které se IT naplno věnují, ale i úspěšnými projektovými manažerkami či třeba personalistkami. Svoji účast přislíbila i manželka velvyslance USA Tamar Newbergerová, která je rovněž „ajťačka“.

Program bude připraven od 9 do 15.30 hodin. „Mladší děvčata a chlapci mohou po dohodě s rodiči odejít dřív. Mimobrněnským zájemcům zase můžeme nabídnout, ozvou-li se nám včas, ubytování na vysokoškolských kolejích,“ upřesnil Jan M. Honzík. Absenci v prvních dnech vyučování není třeba řešit. Posun termínu z prázdnin do školního roku totiž doporučili pořadatelům sami pedagogové brněnských škol. „Spojíme se s učiteli dívek a omluvíme je ještě před zahájením letní školy,“ ujistil Jan M. Honzík.

Potěšitelným a lákavým bonusem se stanou i různé soutěže o atraktivní ceny. Bližší informace lze najít na www.fit.vutbr.cz/holky. Uzávěrka přihlášek je do konce srpna, ale protože kapacita kurzů je omezená, s podáním příliš neotálejte. (jih)

Vstoupit do fotogalerie

TémataFakulta informačních technologií studenti spolupráce

Související články:
Špičky české herní scény se o víkendu sjedou do Ivančic
TIP na léto: Vraťte se zpátky v čase v Muzeu výpočetní techniky FIT
Stanislav Smatana vymýšlí software umožňující analýzu střevní mikroflóry. Za svůj výzkum získal podporu od Brna
Doktorské studium na FIT? Cílem není naučit se něco, co už existuje, ale vymyslet něco nového
Poznají, kdo na nahrávkách mluví. Jejich aplikace pořizují tajné služby i úvěrové společnosti