Tento semestr se čtveřice spolužáků nezastaví. Kromě školy řídí své vlastní projekty včetně toho v současné době největšího, kterým je platforma pro komunikaci mezi radnicí a občany. Dostali se s ní i do brněnského akcelerátoru JIC STARCUBE, který začátkem prosince vrcholí.
„Začalo to, když jsem se v žertu na Silvestra hecl, že se přihlásím na podnikatelskou fakultu,“ vzpomíná student třetího ročníku informatiky Albert Uchytil. Povedlo se, na fakultu se dostal, přesto se nakonec rozhodl upřednostnit Fakultu informačních technologií. Byly to ale právě stránky Fakulty podnikatelské, kde zahlédl pozvánku na tzv. hackathon. Jednalo se o CityHack, akci zaměřenou na programátory, kteří se během víkendu pouští do vytvoření užitečných aplikací pro život ve městě. Kluci své síly napnuli k rozpracování občanské sociální sítě.
„Jedná se o platformu, na které se budou občané vyjadřovat k věcem, které se jich týkají – ke stavu chodníků, k umístění zastávky nebo k tomu, že jim někde chybí lavička. Podnět propojíme se zodpovědným úředníkem. Občan pak bude moci nahlédnout na to, jak daleko je řešení problému, na který upozornil,“ popisuje projekt s názvem City Ideas Uchytilův spolužák Tomáš Paulus. „Pro úředníky samotné máme připravené další funkce, které jim uberou byrokracii a ušetří čas v práci,“ slibuje student. Zatím testují beta verzi a rádi zapojí případné zájemce. Na vývoji produktu se také podílejí jejich spolužáci Peter Malina a Vojtech Mašek.
Kromě FlowUp má Tomáš Paulus ještě "bokovku", kterou během střední školy pomáhal rozjíždět. Nezisková organizace Preventista.sk se zaměřuje na oblast prevence IT kriminality a pořádá osvětové přednášky na školách. Kromě seminářů vydávají také knihy. Do toho ještě vypomáhá v IT firmě jako technik. Tohle ale podobně jako Albertovy boční vývojářské aktivity muselo jít stranou.
Poslední tři měsíce totiž tým strávil celé dny a někdy i noci mezi zelenými a bílými polštáři tzv. JIC STARCUBE Space. Jedná se o prostor, kam se na necelých sto dní sjely mezinárodní týmy věnující se projektům z oblasti internetu věcí a kybernetické bezpečnosti, aby na nich co nejintenzivněji zapracovali. Součástí startup akcelerátoru jsou průběžné přednášky, woskhopy a tréninky, které mají za cíl z autorů projektů vykřesat to nejlepší.
„V akcelerátoru jsme se změnili ze skupiny kamarádů v profesionální tým schopný dostát toho, co slíbí zákazníkovi. Ukázal nám směr. Co bychom jinak v týmu řešili dva roky, jsme tady s pomocí ostatních týmů a mentorů vyřešili za dva týdny. Načerpali jsme díky němu i cenné kontakty,“ shrnuje uplynulé týdny Paulus.
Dny strávené u zářících obrazovek v Technologickém parku střídali s cestami do českých měst, ve kterých tamním radnicím prezentovali svou vizi online komunikace mezi lidmi a úředníky. Jejich estonští kolegové z akcelerátoru jim navíc doporučili, ať se s projektem vydají i tam – estonská veřejná správa je díky pokročilé digitalizaci jednou z nejmodernějších v rámci Evropské unie a jejich model komunikace by v zemi mohl podle nich uspět.
Před sebou teď mají především jednání se zástupci českých měst, kteří se zajímají o jejich řešení komunikace s občany. A také JIC STARCUBE Show, na které předvedou svůj projekt před porotou. Sedět v ní bude mimo jiné i manželka amerického velvyslance v České republice a počítačová vědkyně Tamar Newberger nebo syn slovenského prezidenta a zároveň investor Andrej Kiska. Zda je zaujmou, se dozví 3. prosince na brněnském výstavišti.
Martina Pelcová