Lidé

7. ledna 2016

Software Adama Babince analyzuje křižovatky po celém světě

Aplikace umožňuje získaná data následně analyzovat | Autor: DataFromSky

Neobvyklým řešením sběru a analýzy dat zaujal doktorand z Fakulty informačních technologií VUT Adam Babinec. Ve své diplomové práci se zabýval řešením pro monitorování a vyhodnocování dopravních dat z leteckých videí. Originalitu i využitelnost nápadu ocenily poroty soutěží ACM SPY či Excel@FIT. Ačkoliv Babinec původně o celé myšlence pochyboval, dnes jeho projekt zaštiťuje společnost RCE Systems, která ho pro velký zájem uvedla na trh.

„Konkrétně jsem se zaměřil na vývoj systému, který dokáže zpracovat videa zachycená akčními kamerami umístěnými na dronech,“ popsal ve zkratce hlavní téma diplomové práce její autor Adam Babinec. Drony si vybral zejména díky jejich oblíbenosti v současné době. „Jsou to technologie, jejichž vývoj jde momentálně velmi rychle dopředu. Také začínají být čím dál dostupnější, takže je stále více společností využívá,“ dodal Babinec.

Software počítá trajektorie aut na záznamech | Autor: DataFromSky

Podle něj jsou navíc data získaná z dronů mnohem kvalitnější v porovnání se stávajícími řešeními. Díky videím z dronů je možné sledovat více aut zaráz a informace jsou přesnější. Výhodou je i větší bezpečnost. „Řada stávajících technologií je umístěna tak nízko, že je možné pořídit záběr SPZ i řidiče. Vždy záleží na kvalitě záběrů, ale u většiny dat z dronů je zajištěna anonymita, neboť se nedá přečíst ani SPZ,“ upozornil Babinec.

Jeho systém data analyzuje a zpracovává ve třech krocích. Nejprve díky stanovení společných bodů na videích a mapách vytvoří realistický obraz dané oblasti. Následně systém označí všechna auta pohybující se ve sledovaném úseku a ve třetím kroku spočítá jejich trajektorii. „Trajektorie jsou v systému zobrazeny jako křivky v čase a prostoru. Pomocí nich jsou pak odborníci schopni objevit nebezpečné dopravní situace či chyby v dopravním stavitelství,“ popsal využití softwaru Babinec. K takovým analýzám podle něj stačí i dvacetiminutové video.

Na nápad Babince původně přivedli kamarádi. Absolventům FITu a majitelům společnosti RCE Systems totiž došel dotaz, zda by takový systém bylo možné vyrobit. „Ve spolupráci s Ústavem pozemních komunikací na FAST VUT jsme nejprve definovali základní požadavky na zamýšlený systém, díky čemuž se úkol ukázal být velmi komplexní a obtížný. I proto jsem byl zpočátku k celému nápadu trochu skeptický. Kluci mi nabídli, zda bych na vývoji softwaru přece jen nechtěl spolupracovat, což jsem nakonec přijal. Postupně jsem přišel na to, že je to velmi zajímavé téma, takže jsem se rozhodl myšlenku rozvíjet i v diplomové práci,“ objasnil Babinec.

Ačkoliv Babinec s kolegy nejprve zvažovali i možnost sestavení vlastních dronů, nakonec tento nápad zavrhli. Zejména kvůli finanční nákladnosti se rozhodli zaměřit pouze na vývoj softwaru. Provozování dronů pro sběr dat je navíc v řadě zemí spojeno i s legislativními překážkami. „Není možné si jen tak lítat nad silnicemi a sbírat si data. Je třeba mít různá povolení, což se zem od země liší,“ upřesnil Babinec.

Zájem o software mají především v Itálii

Společnost RCE Systems následně projekt zahrnula do svého portfolia a dnes službu nabízí na trhu pod názvem DataFromSky. Zákazník poskytne společnosti videa zachycená drony a zpět dostane databázi trajektorií vozidel. Kromě toho získá i aplikaci, s pomocí které může data vizualizovat a dále analyzovat.

Mezi zákazníky patří především univerzity, které se podílejí na návrzích dopravních staveb. „V minulém roce jsme analyzovali několik křižovatek v Benátkách. Nyní máme rozjednané analýzy i pro další italská města a spolupracujeme s univerzitou v Palermu. Zajímavé je, že právě v Itálii se naše řešení velmi dobře uchytilo,“ uvedl Babinec. Občas se ale na firmu obrací i zákazníci s velmi netradičními požadavky. Jeden z nich chtěl na základě videí počítat ovce.

Babincův nápad a výsledný software ocenila i odborná porota soutěže ACM SPY, která hodnotí nejlepší české a slovenské studentské IT projekty. „Nejprve mě velmi překvapilo, že mě univerzita vybrala, protože tu ve stejné době vznikla řada skvělých prací. Ještě víc mě pak zaskočila nominace do finálové devítky, protože celkově bylo přihlášených více než tisíc osm set prací,“ dodal student. Babinec nakonec se svou diplomovou prací skončil na druhém místě. První místo získal Pavol Žilecký z ČVUT. Samotný projekt DataFromSky získal druhé místo i na soutěži začínajících firem Nastartujtese.cz.

(zep)

Témata

Související články:
Nový software by měl umět říci, zda je volající šťastný
Michal Bidlo zjednodušil metodu pro návrh celulárních automatů
Studenti chtějí změnit způsob, jakým komunikují radnice s občany
Díky výhře Ceny Wernera von Siemense jsem nastartoval kariéru, říká absolvent Jan Verner
Student učí chodit šestinohého robota. Inspiraci hledá u brouků