Stabilita, rychlost, energetická náročnost, dynamika pohybu. To jsou kritéria, podle kterých se dá hodnotit chůze. Nebo také programovat. Třeba na šestinohém kráčivém robotovi. Kompletně ho navrhl, vyrobil a nyní ho testuje Marek Žák z Fakulty informačních technologií. Student VUT v Brně si tento projekt zvolil jako téma své diplomové práce. A vyhrál s ním na konferenci Excel@FIT 2015 v kategorii Technologická úroveň. Pomocí experimentů s pohybovými algoritmy Žák zkouší, jak robota rozpohybovat nejvhodněji pro dané prostředí. I když se to možná na první pohled nezdá, jeho projekt rozhodně nemusí skončit v šuplíku, naopak, má široké využití v praxi. „Kráčivé podvozky se dají nasadit tam, kde klasické kolové a pásové selhávají. Tedy především v náročných terénech,“ vysvětlil Žák. Jako příklad uvedl stavby v hlubokých údolích, kam se těžko dostává technika. Šestinohý robot může stejně tak posloužit pro kosmický výzkum při pohybu na různých vesmírných tělesech nebo pomůže armádě s přesunem vybavení či průzkumem terénu. Potenciál Žákova projektu je také ve výzkumu pohybových algoritmů.
Výhodou robota je, že když se porouchá jedna nebo dvě nohy, nevadí to. „Dokáže fungovat jen se čtyřmi. Do budoucna se dá leccos zlepšit právě v tomto směru, třeba rychlá adaptace robota na danou situaci, případně i to, aby se sám dokázal opravit,“ podotkl Žák. Na projektu chce pokračovat. Svou dizertační práci by rád věnoval zapojení neuronových sítí do pohybových algoritmů robota. Ten by pak sám dokázal vyhodnotit, jak se v daném prostředí pohybovat co nejefektivněji a uměl by rozpoznat třeba to, že mu hrozí pád. „Nejspíš se budu inspirovat u členovců, podkmenu šestinohých, a jejich nervovými soustavami,“ nastínil Žák.
Svůj projekt přihlásil Žák na přehlídku Excel@FIT, která se letos na fakultě konala poprvé. Studentská konference představila akademikům, komerční sféře i laikům to nejzajímavější z oblasti inovací, technologií a vědy IT. „Přihlásilo se dvaasedmdesát projektů, porota vybrala na soutěžní přehlídku pětačtyřicet z nich. O vítězi v celkem šesti kategoriích rozhodovali akademici, zástupci výrobního sektoru i laičtí návštěvníci,“ informoval Vítězslav Beran z Fakulty informačních technologií, který měl organizaci akce na starosti. Letos poprvé se konference představila v novém kabátě, samostatně, bez spolupráce s Fakultou elektrotechniky a komunikačních technologií. „Přišly asi tři stovky lidí a chválili, jak to máme zorganizované,“ podotkl Beran. Spokojený je i proděkan pro vnější vztahy Pavel Zemčík. „V dalších letech budeme akci nadále rozvíjet tak, abychom reflektovali zájmy studentů i společnosti,“ uvedl.
Další informace o přehlídce najdete na Facebookové události.
Kateřina Konečná