Téma

10. července 2017

Diplomanti z FAVU se loučí závěrečnou výstavou. Většinu děl lze koupit

Johana Merta zpracovala mapu těles z neviditelného paralelního vesmíru | Autor: archiv FAVU

Devětadvacet absolventů Fakulty výtvarných umění VUT vystavuje až do neděle 23. července své závěrečné práce v Domě pánů z Kunštátu v Brně. Kromě obrazů či plastik lze mezi prezentovanými pracemi najít například i batoh do města či kus válečného bunkru. Výstava s názvem 29 má kromě představení finálních děl studentů FAVU upozornit i na fakt, že většinu exponátů lze přímo od autorů zakoupit.

Výstavou svých závěrečných prací se loučí na devětadvacet absolventů FAVU VUT se studiem. Právě praktický výstup diplomových prací je hlavní částí, kterou vedoucí i oponenti každoročně hodnotí. Nyní má možnost práce, které na konci letošního jarního semestru studenti zdárně obhájili, zhlédnout i široká veřejnost.

V Domě pánů z Kunštátu nedaleko Šilingrova náměstí v Brně zabírá výstava téměř celé jedno patro. Ve čtyřech místnostech lze najít velmi rozmanité portfolio prací. Například Barbora Ciprová zde prezentuje propojení hudby a architektury. V rámci své práce Pocit baroka spolupracovala s celkem deseti autory hudby a patnácti muzikanty, kteří skládali hudbu inspirováni broumovskými kostely Kryštofa a Kyliána Ignáce Dientzenhoferů. „Všichni autoři dostali jednotné zadání, a to několik tónů odvozených od planimetrie chrámových půdorysů. Tóny se pak staly základními kameny hudebních kompozic,“ uvedla v anotaci práce autorka.

Výstava v Domě pánů z Kunštátu v Brně potrvá až do příští neděle | Autor: Zuzana Pospíšilová

Júlia Kinderová si v rámci svého Projektu 111 dala za cíl motivovat lidi k zodpovědnějšímu přístupu k životu. Svou vizuální kampaní a kladením existenčních otázek se snaží přimět diváky k alternativnímu náhledu na důsledky vlastního konání a vliv na ostatní lidi i planetu Zemi.

Ubrusem z dětství se při malbě pláten inspirovala Agáta Rabochová. „Již dlouho mě doprovází zájem o všednost. Zájem o předměty, které denně používáme a přestáváme jim věnovat pozornost. Takovým předmětem je pro mě ubrus, který si pamatuji z dětství a jenž se dodnes nachází v domě mých rodičů,“ popsala inspiraci pro finální cyklus obrazů Rabochová. Na výstavě si tak návštěvníci budou moci prohlédnout tři dvoumetrová plátna s kostkovaným vzorem v několika barevných provedeních.

Za tři tisíce korun si zájemci mohou pořídit skládací městský batoh od Evy Štechové. Ta chtěla navrhnout tašku reflektující potřeby svých vrstevníků. Výsledkem je tzv. urban batoh, do kterého se vejdou pomůcky do práce i do školy, a velikost může majitel přizpůsobit podle potřeby. Modro-černý batoh lze použít i jako podložku na sezení.

Júlia Kinderová se v rámci svého projektu snažila lidi přimět zamyslet se nad vlastní existencí | Autor: Zuzana Pospíšilová

V Domě pánů z Kunštátu vystavuje i Tomáš Prokop, který už před dvěma roky zaujal svou bakalářskou prací Loučení na téma umírání a smrti. Tentokrát se zaměřil na asfalt a práci s ním. Tající asfalt spolu se sklem, po kterém stéká, tvoří dojem doteku. „Sklo má význam dělicí roviny, která zabraňuje fyzickému kontaktu,“ vysvětlil v popisu své práce Prokop.

Veškerá díla spolu s anotacemi lze najít také v katalogu, který u příležitosti výstavy vznikl. Většina instalací je zároveň prodejná a zájemci se mohou přímo s autory domluvit na odkupu. Právě na možnost odkupu závěrečných prací chce letos vedení fakulty v rámci výstavy upozornit.

(zep)

Témata

Související články:
Petr Dub: Nic jako „štěstí živit se uměním“ neexistuje
Letošní diplomanti z FaVU zaplnili dva výstavní prostory
Umělkyně Karin Písaříková odjela do Japonska na půl roku, zůstala deset let
Startuje Nord Art – jedna z největších uměleckých přehlídek v Evropě. Letošní ročník se zaměří na Česko. Svá díla představí i čtyři pedagogové FaVU
Ráda pracuji s trapností. Šokovat se ale nesnažím, říká Kateřina Olivová nominovaná na Cenu Jindřicha Chalupeckého