Nápady a objevy

27. dubna 2020

Ze stájí se přesunuli do kanceláří. Nyní Reair hlídá kvalitu vzduchu i v Kiwi

Zákazníci mají neustálý přehled o kvalitě vzduchu díky aplikaci Reair | Autor: archiv Reair
Kvalitu vzduchu v kancelářích společností Kiwi.com či Kentico hlídá systém Reair, za kterým stojí Jiří Janoušek a Dominik Klement z FEKT VUT a bývalý student FIT VUT David Spilka. Původně plánovali měřit teplotu či vlhkost v zemědělských stavbách. Nakonec ale o jejich senzory projevily zájem firmy, které řeší kvalitu pracovního prostředí. Kromě teploty a vlhkosti měří Reair i oxid uhličitý, těkavé látky a nově také prachové částice. Zákazníci díky tomu mohou upravit například maximální počet lidí v kancelářích, frekvenci větrání a dlouhodobě sledovat kvalitu svého prostředí.

Původně vyvinul Jiří Janoušek s kolegy senzory pro zemědělce. Měřili teplotu a vlhkost například v silážích a zemědělských skladech. Chtěli automatizovat hlídání kvality, aby zemědělci nemuseli podmínky měřit ručně. „Postupně jsme začali dostávat od zemědělců poptávku i po senzorech na měření kvality ovzduší ve stájích. Chtěli vědět, kolik se tam uvolňuje čpavku, oxidu uhličitého. Tyto senzory jsme vyvinuli, a dokonce jsme s tím vyhráli jihomoravské kolo soutěže T-Mobile Rozjezdy,“ přiblížil začátky Jiří Janoušek.

Office manažerům mohou chodit hlášení o limitních hodnotách | Autor: archiv Reair
O tehdejším projektu Farmium se dočetla společnost nabízející zeleň do kanceláří. „Navázali jsme spolupráci a vyvinuli například vlhkoměry a hlídání závlahy pro zelené stěny. Spolu s tím jsme se dostali i k tématu kvality ovzduší v kancelářích a zjistili, že je to problém, který mají firmy zájem řešit,“ popsal Janoušek.

Postupně tak senzory určené původně pro zemědělství přizpůsobili potřebám kancelářských prostor a začali je testovat například v brněnském Kiwi.com či Kentico. „Původně jsme si mysleli, že budeme prodávat samotné senzory a firmy si je budou používat podle toho, jak potřebují. Ukázalo se ale, že je nezajímá tolik způsob měření. Chtějí vidět výsledky, analýzy a chtějí poradit, jak parametry zlepšit,“ dodal Janoušek.

I proto nyní jako Reair rozmisťují u zákazníků samostatná IoT zařízení, která pravidelně zasílají informace do databáze. „My následně v naší aplikaci vytvoříme ucelený pohled, srovnání v čase a zákazníkům prezentujeme výsledné analýzy,“ přiblížil Jiří Janoušek. Zároveň si ale mohou office manažeři nastavit například upozornění na překročení limitů. „Máme nastavené parametry podle hygienických a zdravotnických norem pro kanceláře. Pokud tedy zákazník chce, může si nastavit notifikace a v reálném čase dostane upozornění, že je například v místnosti už nadlimitní množství oxidu uhličitého a podobně,“ uvedl Janoušek. Kromě oxidu uhličitého, teploty a vlhkosti kontrolují v měřených prostorách také těkavé látky. „Nově měříme i koncentraci prachových částic,“ dodal Janoušek.

Elegantní IoT zařízení neustále sbírají údaje o kvalitě vzduchu a posílají je do společné databáze | Autor: archiv Reair
S úspěšným brněnským startupem Kiwi.com má Reair nyní spolupracovat i na optimalizaci kvality vzduchu v nových prostorách. „Kiwi se má stěhovat. Řešíme, že bychom do nových kanceláří umístili desítky senzorů a vytvořili takzvané heat mapy. Díky tomu budeme moci říct, které části budovy jsou vytěžované příliš a které naopak méně. Také budeme moci optimalizovat používání meetingových místností. Pokud zaměstnance správně rozdělíme do místností, vzduchotechnika bude stíhat. Lidé tak nebudou sedět celý den v jednom prostoru, kde je za pár hodin nedýchatelno, bolí je hlava a podobně,“ popsal Janoušek. Kromě toho prý Kiwi plánuje využívat mobilní zelené stěny. Právě údaje od Reairu pomohou stěny přemístit tam, kde to bude nejvíc potřeba.

V letošním roce by se chtěl Reair zaměřit na zdokonalování aplikace. „Kromě toho spolupracujeme s lékaři a biochemiky, kteří nám pomáhají propojovat data a hledat souvislosti. Tak, abychom mohli naměřené údaje správně interpretovat a vysvětlovat zákazníkům, jaké dopady má na jejich zaměstnance například vysoká koncentrace oxidu uhličitého, přílišná vlhkost vzduchu a podobně,“ uzavírá Jiří Janoušek s tím, že jejich nástroj by měl v budoucnu nabízet také predikce a zavčas uživatele varovat před nepříznivými podmínkami v prostorách, ve kterých tráví čas.

(zep)

Témata

Související články:
Biofyzika je náročný obor vyžadující znalosti biologie i technickou zdatnost, říká oceněný Čmiel
Otakar Fojt: Česká věda je na vysoké úrovni. Zbytečně ji ale zahlcuje byrokracie
Města musí do dopravních technologií soustavně investovat. Jinak se stanou neprůjezdná, říká zakladatel Cross Zlín
Výrobci si zatím neuvědomují ohromný potenciál internetu věcí, myslí si zakladatel Senzoor
Studenti chtějí pomáhat. Sami se ale mnohdy bojí, říkají organizátorky Kapky krve