Nápady a objevy

25. června 2016

Brněnský Videoflot propojuje tvůrce videí a firmy. Po prázdninách ho čekají změny

Videoflot zjednodušuje prostředí. Volí i hravou grafiku | Autor: archiv společnosti Videoflot

Získat profesionální videa bez nutnosti kontaktů na agentury a velké štáby. Zároveň zprostředkovat práci šikovným tvůrcům. To byly hlavní myšlenky, které stojí za vznikem virtuálního tržiště videí Videoflot. Jeho zakladatel David Spáčil totiž jako bývalý režisér sám věděl, jak je občas složité sehnat štáb i práci.

Na začátku byl plán na celosvětovou databázi tvůrců videí. Člověk by si zde mohl poptat nejen štáb, ale i herce, kteří mu ve videu budou hrát, či rodilé mluvčí, kteří mu video namluví. Díky programům pro začínající podnikatele rozjížděli zakladatelé nápad v Chile. V začátku jim navíc pomohlo i Jihomoravské inovační centrum v rámci programu Starcube a investice z fondu Y Soft Ventures.

Postupně ale tvůrci Videoflotu přišli na to, že si možná na začátek vzali přeci jen velké sousto. „Vloni jsme se rozhodli přejít z modelu, který zahrnoval vše najednou, na model, ve kterém postupujeme po menších částech. Pracujeme zatím na tržišti pro tvůrce videí a zákazníky a předěláváme ho na základě dosavadních zkušeností a reakcí,“ popsal zakladatel David Spáčil.

Za Videoflotem stojí malý tým z Brna. Uprostřed zakladatel David Spáčil | Autor: archiv společnosti Videoflot

Hlavní změny spočívají podle Spáčila především ve zjednodušování celého procesu a zaměření pouze na Českou republiku. „Zjistili jsme, že lokalizovat systém a uzpůsobovat ho každé zemi je velmi náročné. Obzvlášť ve chvíli, kdy se projekt ještě ani naplno nerozjel,“ dodal Spáčil. Další změnou je i možnost poptávat videa zdarma. „Máme nachystané ještě další dílčí změny, které bychom rádi spustili po prázdninách,“ upřesnil Spáčil.

Největší zájem mají firmy o propagační videa

Videoflot nabízí v České republice ojedinělou službu. Zdarma propojuje tvůrce různých typů videí od krátkých záznamů, přes reklamy, po animované klipy, s firmami a jednotlivci, kteří by video potřebovali. „Lidé, kteří chtějí video, si u nás mohou vytvořit poptávku. Naopak ti, kteří se výrobou videí živí, mohou na tyto poptávky reagovat a zakázku získat,“ vysvětlil Spáčil.

David Spáčil vystudoval Fakultu výtvarných umění VUT a následně působil jako režisér na volné noze. „Točil jsem dokumenty, reklamy i videoklipy. Před čtyřmi lety jsem se začal naplno věnovat Videoflotu, protože mi zde taková platforma chyběla. Potřeboval jsem tehdy narychlo sehnat štáb a neměl jsem kde. Nyní se zase ale od podnikání vracím zpět tvorbě,“ uvedl Spáčil. S kolegy založil produkční studio a kromě rozvoje Videoflotu firmám pomáhá zorganizovat větší natáčení. „Uvědomili jsme se, že pokud chceme vyvíjet místo pro ostatní produční studia, nemůžeme ztratit kontakt s oborem,“ vysvětlil svůj částečný návrat zpět k natáčení.

Většinou videa poptávají firmy a zájem je jak o promo videa, tak o videa, která divákům něco vysvětlují. Na poptávku se podle Spáčila ozve obvykle okolo dvaceti tvůrců. Jednou z dosud nejznámějších spoluprácí, která vznikla díky Videoflotu, byl Vlk z VUT. Video inspirované filmem Vlk z Wallstreetu propagovalo studium na FEKT VUT a vzbudilo velký ohlas.

(zep)

Témata

Související články:
Předky z pravěku bychom na ulici asi nepoznali, říká sochař Ondřej Bílek
Baví mě princip užitečného umění, říká Andreas Gajdošík z FaVU VUT nominovaný na Cenu Jindřicha Chalupeckého
Umělkyně Karin Písaříková odjela do Japonska na půl roku, zůstala deset let
Petra Hermanová: Fascinuje mě dokonalá krása, to je pojítko celé mojí tvorby
Navrhla deskovku z gotického vesmíru, teď absolventka FaVU motivuje další herní vývojáře