Zavolat si s babičkou a přitom jí ukázat nové bydlení. Připomenout dědovi zítřejší návštěvu doktora. Nasdílet prarodičům fotky z poslední dovolené. Usnadnit a zrychlit komunikaci se seniory je cílem aplikace Oscar Senior, u jejíhož zrodu stálo několik absolventů VUT. Mladí vývojáři se snaží propojit svět starších lidí se životním stylem a tempem jejich dětí a vnuků a nabízí jednoduchou aplikaci pro tablety a chytré telefony.
Za nápadem vytvořit snadno pochopitelnou a bezpečnou aplikaci, která by pomohla bojovat proti osamělosti starších lidí v dnešním technologickém světě, stála vlastní zkušenost. „Před několika lety jsme byli s kolegy na delší dobu v Americe. Zjistili jsme, že zatímco s kamarády sdílíme fotky i zážitky okamžitě, s vlastními prarodiči se nejsme schopní spojit,“ popsal šéf společnosti Oscar Senior Tomáš Posker.
Proto se pustili do vývoje softwaru, který by zvládli používat i jejich prarodiče a zároveň by umožňoval, aby ho vnuci mohli vzdáleně ovládat a upravovat podle potřeby. Nápad ale nakonec neoslovil pouze jejich rodiny. Po zjednodušeném prostředí, které by umožňovalo seniorům spojit se s celou rodinou a přáteli rychle a bezplatně, se začali poptávat zákazníci z celého světa. „Máme úspěch například ve Spojených státech, ačkoliv tam nemáme zatím v podstatě žádný marketing. Našli si nás například i zákazníci z Austrálie,“ dodal Posker. Podle něj jejich software pro tablety často pořizují děti, které mají výčitky svědomí, že se svými rodiči nemluví dostatečně často, nebo senioři, kteří hledají způsob, jak být s rodinou v kontaktu bez nutnosti ovládat chytré telefony a sociální sítě.
Budoucnost viděli v neznámé technologii
Původně přitom mladí vývojáři směřovali jinam. „Začalo to před devíti lety, kdy jsme viděli příležitost ve vzdáleném řízení obsahu pomocí WiMAX. Jedná se o technologii podobnou známější WiFi, ale s mnohonásobně větším dosahem. Začali jsme s nápadem oslovovat univerzity a lidé z VUT odpověděli, že je to zajímá,“ uvedl Posker.
Václav Šimek z Fakulty informačních technologií VUT dal dohromady několik studentů pátého ročníku, ze kterých dva se nakonec projektu začali věnovat. „Ti jsou s námi od začátku až doteď. Zpočátku jsme pracovali v laboratořích VUT po odpoledních a po večerech ve velmi skromných podmínkách. V té době totiž ještě neexistovaly žádné start-upy, jak je známe dneska, ani akcelerátory,“ dodal Tomáš Posker.
Pod jménem Ki-Wi Digital pracovali vývojáři na produktu, který byl po třech letech připravený pro trh. „Když to dnes vidím, asi bychom dělali plno věcí jinak,“ svěřil se Posker. Produkt, který zamýšleli pro globální trh, jeli v roce 2012 otestovat do Spojených států díky programu na podporu mladých podnikatelů. A právě tehdy se zrodil nápad, který nakonec vedl k vybudování dceřiné firmy s názvem Oscar Senior. „Napadlo nás využít znalosti ze správy vzdáleného obsahu. Vyvinuli jsme jednoduchou aplikaci, díky které s námi mohli být i prarodiče v kontaktu kdykoliv chtěli. Pracovali jsme na ní i po návratu, spustili několik pilotní projektů, ozkoušeli ji na skutečných uživatelích a postupně přidali nové funkce,“ popsal vývoj Posker.
O nové technologie je mezi seniory zájem
Nápad byl natolik úspěšný, že společnost najednou stála před rozhodnutím, co dál. Vývoj aplikace pro seniory vyžadoval stále více času, peněz a lidí. „Na přelomu roku 2014 a 2015 jsme se museli rozhodnout, jestli od nápadu upustíme nebo se mu začneme věnovat naplno. Tehdy jsme zvolili rozdělení firem a Oscar Senior začal fungovat samostatně,“ uvedl Posker. Od roku 2015 pak začal tým vyvíjet novou verzi aplikace, která byla na začátku letošního dubna uvedena na trh. „Chceme se nyní zaměřit především na český trh. Zároveň je jeden z našich kolegů Holanďan. Proto jsme vytvořili i holandskou verzi a budeme oba trhy porovnávat. Na rozdíl od Spojených států jsou totiž v Evropě menší vzdálenosti a lidé proto nejsou zvyklí si hodiny volat a využívat technologie pro komunikaci,“ objasnil Posker. Další rozdíl vidí v tom, že Češi nejsou zvyklí za podobné produkty platit. „Překvapila nás ale chuť seniorů učit se a zkoušet něco nového. Kolikrát mají velmi pokročilé požadavky,“ dodal Posker.
Kromě propagace nové verze aplikace nyní Oscar Senior čeká spolupráce se společností ČEZ na projektu virtuální pečovatelky. „Obecně bychom rádi do budoucna aplikaci více propojili s oblastí e-health, kdy bude moci monitorovat zdravotní stav seniorů či dávkovat léky. Proto se na projekt pečovatelky velmi těšíme. Zejména proto, že ve světě zatím nemá obdoby a Česká republika bude jediná země, ve které poběží,“ uzavřel Posker.
(zep)