Na začátku byl ambiciózní meziuniverzitní projekt zastřešený sdružením CESNET, na kterém se podíleli jak lidé z Masarykovy univerzity, tak tým z Vysokého učení technického. Dnes existují dvě celosvětově úspěšné společnosti pomáhající zabezpečovat takové zákazníky, jako jsou Ministerstvo obrany ČR nebo ČSOB. Jedna z firem nese název Flowmon Networks a zaměřuje se na pokročilou technologii zabezpečení a monitorování počítačových sítí. Podle jejího obchodního ředitele a absolventa Fakulty informačních technologií VUT Petra Špringla počet zákazníků každý rok roste. Hlavně proto, že si stále více firem uvědomuje, že na pokročilé kybernetické útoky běžné zabezpečení dávno nestačí.
V rámci spolupráce univerzit se skupina studentů a výzkumníků na počátku zaměřila především na dvě oblasti, a to bezpečnost počítačových sítí a využití hardwarové akcelerace pro vysokorychlostní síťové aplikace. Společnost Invea-Tech, která z projektu vzešla, začínala v roce 2007 se dvěma zaměstnanci. Dnes už má zaměstnanců několik desítek a působí i na řadě zahraničních trhů. „Právě díky postupnému růstu a pronikání na zahraniční trhy jsme se vloni rozhodli společnost rozdělit. Z původní Invea-Tech tak vznikly dvě firmy: Netcope Technologies, která se specializuje na zmíněné hardwarové akcelerace, a Flowmon Networks pokračující v monitoringu bezpečnosti počítačových sítí,“ vysvětlil vznik a rozdělení Petr Špringl.
Podle Špringla byly obě oblasti zpočátku velmi úzce provázané. Postupně si ovšem firma v některých projektech začala konkurovat. „Výsledkem práce dnešní společnosti Netcope Technologies byla síťová karta s hardwarovým akcelerátorem, kterou jsme ve Flowmonu používali pro zrychlení našich výpočtů. Postupně se ale obě větve začaly rozcházet ve svém obchodním modelu, protože se každá zaměřuje na trochu jinou část trhu. Netcope začal dodávat komponenty pro větší společnosti, které v podstatě budují řešení konkurenční tomu, které nabízí Flowmon,“ dodal Špringl. I přes rozdělení ale podle něj obě společnosti nadále úzce spolupracují.
Řešení Flowmon, zjednodušeně řečeno, sleduje a analyzuje provoz v počítačové síti. V momentu, kdy objeví nestandardní chování či jakékoliv anomálie, na tuto událost upozorní. Podle Špringla je hlavní výhodou jejich produktu to, že odhalí i nebezpečí, které firewall či antivir nezaznamená.
Z akademické půdy do světa byznysu
Mezi zákazníky firmy dnes patří například Seznam, ČSOB, poskytovatel internetu ČD Telematika či Ministerstvo obrany ČR. „Obecně se naše řešení hodí pro jakoukoliv organizaci či společnost, která má počítačovou síť od padesáti, sto počítačů výš. Takovou síť už totiž musí někdo spravovat a investovat do její bezpečnosti,“ vysvětlil Špringl. Podle něj se společnosti daří dlouhodobě růst především proto, že poskytuje kvalitní řešení za dostupnější ceny, než velcí američtí konkurenti.
Začátky podnikání ale nebyly snadné. „Vzešli jsme z akademického prostředí a nikdo neměl moc zkušeností s obchodem. Zpočátku jsme proto obcházeli jednotlivé zákazníky, sbírali zpětnou vazbu a produkt na základě toho vylepšovali,“ popsal začátky společnosti Špringl. Řešení Flowmon navíc přineslo technologie, které v té době zákazníci v České republice neznali. „Museli jsme proto svým způsobem trh evangelizovat,“ dodal Špringl.
Ačkoliv už dnes s úspěchem nabízí finální produkt, musí se zaměstnanci neustále vzdělávat a v oblasti zabezpečení být o krok před konkurencí i útočníky. Oproti předešlým rokům je podle Špringla rozdíl především v tom, že zatímco v minulosti se útočníci snažili pouze dokázat, že umí zabezpečení prolomit, dnes už se jedná o cílené útoky například na e-shopy v rámci konkurenčního boje či o špionážní útoky zaměřené na získání citlivých informací. „Útoky i útočníci jsou dnes mnohem sofistikovanější. I zákazníci už si začínají uvědomovat, že standardní bezpečnostní nástroje nestačí a je potřeba dělat něco víc. Proto se snažíme být neustále v kontaktu s různými komunitami, dalšími výrobci a univerzitami. Účastníme se výzkumných projektů, odborných konferencí,“ vyjmenoval Špringl.
Společnost navíc analyzuje možný budoucí vývoj technologií a už nyní se připravuje na nadcházející roky. Za pár let totiž možná budou v rámci takzvaného internetu věcí napojeny do sítě kromě počítačů, tabletů a telefonů i celé domácnosti či podniky a bezpečnostní hrozby tak budou ještě vážnější. „Internet věcí je určitě téma, které nás zajímá a kterému se již teď věnujeme. Momentálně vymýšlíme, jak k tomu z hlediska bezpečnosti přistoupit. Máme už několik nápadů a postupně je rozvíjíme,“ uzavřel Špringl.
(zep)