Barvoslepostí trpí až každý desátý muž. Aplikace NowYouSee umí vadu zraku kompenzovat
Absolvent Fakulty informačních technologií VUT Tomáš Jelínek rád hraje deskové hry. Všimnul si ale, že někteří hráči mají problém rozpoznat, které figurky jsou jejich. Zjistil, že v populaci je velké procento barvoslepých lidí, kteří vidí svět úplně jinak, a může to mít zásadní dopad na kvalitu jejich života. Vymyslel proto mobilní aplikaci NowYouSee, která umí přebarvovat okolní svět na kontrastnější barvy. Zároveň uživatelům poradí i to, jak se jmenuje barva, kterou oni sami odlišit neumí.
Záliba v deskových hrách dovedla Tomáše Jelínka z FIT VUT k velmi zajímavému problému. Tím je otázka barvosleposti. „Touto vadou zraku trpí zejména muži. Uvádí se, že až každý desátý muž na světě je barvoslepý. Potenciál aplikace je proto obrovský,“ uvedl Jelínek. Rád problém ukazuje právě na zmíněných deskových hrách. „Obvykle mají všichni hráči stejně tvarované figurky. Jediný způsob, jak poznat, které jsou moje, je podle barev. Problém je, že barvoslepým hráčům se ale pletou a splývají. Není to tak, že by viděli třeba černobíle, nebo viděli svět v jednolitém zabarvení. Některé barvy se jim ale jeví jako velmi podobné. Typicky je to třeba semafor,“ popsal Tomáš Jelínek.
Řešení jsou dvě. Buď na barvoslepé lidi musí myslet samotní designéři a nabízet produkty v takzvané přátelské paletě barev, nebo mohou využít právě mobilní aplikaci NowYouSee (Google Play nebo iTunes), která okolní svět okamžitě do přátelské palety barev přebarvuje. „Některé věci mají barvoslepí naučené. Vědí proto, jaké je pořadí barev na semaforu, takže nepotřebují rozeznat přesnou barvu, která tam naskočí. Jsou ale situace, kdy potřebují něco rozlišit. Mobilní aplikace je praktická, protože mobil má většina lidí stále u sebe,“ dodal Jelínek.
Protože se ale většina lidí s barvoslepostí rodí, často ani nevědí, že svět vidí trochu jinak než ostatní. I proto doporučuje Tomáš Jelínek začít testem barvosleposti, kde si může každý ověřit, zda náhodou nemá problém s rozeznáváním některých barev. V aplikaci si pak lze zvolit filtr podle typu barvosleposti. „Nechal jsem test udělat přátele s barvoslepostí. Většinou dopadli velmi špatně. Následně si test dělali se zapnutou aplikací a obvykle dosáhli stoprocentního výsledku,“ podotkl Jelínek.
Aplikace umí kromě instantního přebarvování okolního světa měnit barvy i na fotografiích. Stále jde ale především o kontrast, nikoliv o to, aby viděli všichni stejně. „Barvoslepí lidé vidí úplně jinak, než si dokážeme představit. Tohle jim tedy nekoriguje zrak, ale pouze vytváří dostatečné kontrasty, aby poznali, že se dívají na více různých barev. Teď mi zrovna psal pán, který pracuje jako elektrikář. Musí pracovat s různě barevnými dráty a je třeba, aby je na první pohled odlišil. Navíc ještě ale potřebuje vědět, co je to za barvu,“ uvedl Tomáš Jelínek.
I proto se aplikace dočkala nedávno nové funkce. Kromě přebarvování umí navíc rozpoznávat barvy. „Člověk se kouká kolem sebe, zvolí kapátko, může si dát na obraze pauzu a kliknout na konkrétní místo. Aplikace mu řekne, co je to za barvu. Navíc si může vybírat z více palet. Základní paleta ukáže nejbližší odstín. Rozšířená paleta s více než sto padesáti barvami je pak konkrétnější. Buď mi to řekne, že je to světle zelená, nebo mi to řekne, že je to středně-mořská zelená,“ vysvětlil Jelínek, který výběr barev do palet konzultoval i s lidmi z výtvarných škol.
Od loňského podzimu, kdy bylo NowYouSee zprovozněno, už si ho stáhlo více než deset tisíc lidí po celém světě. „Vypustil jsem to mezi uživatele a nyní sbírám zpětnou vazbu, kterou se snažím zpracovávat. Teď například řeším, že v šeru aplikace hůř rozpoznávala barvy. Snažím se proto vyladit automatické zapínání foťáku nebo doladění obrazu podle okolního světla,“ popsal Jelínek. Aplikace je kromě češtiny k dispozici i v angličtině. „Nyní pracujeme na překladu do němčiny a španělštiny. Kamarádka se rozhodla to přeložit i do japonštiny,“ dodal Jelínek.
Do budoucna by rád aplikaci nabídl i galeriím a vymyslel projekt, který by umožnil barvoslepým užít si výtvarné umění. „Myslím si, že by to bylo moc hezké. Bohužel už ale nemám kapacitu, abych obcházel instituce a zkoušel domluvit nějakou spolupráci. Pokud by se toho ale někdo chtěl ujmout, tak bych byl moc rád,“ uzavřel Tomáš Jelínek.