Nápady a objevy

19. června 2017

Absolvent ÚSI vymyslel, jak zlevnit figuríny pro crash testy

Petr Maršálek v rámci své diplomové práce navrhl model dolní končetiny tzv. dummy figuríny | Autor: Flickr

Milion korun i více může stát speciální figurína s čidly, která se používá při crash testech. Petr Maršálek přišel na to, jak náklady na výrobu figurín zlevnit. Ve své diplomové práci na Ústavu soudního inženýrství se zaměřil na dolní končetinu, kterou vyrobil z agaru, který je levnější než běžně používané materiály a navíc je velice podobný lidské svalovině. Lidské kosti pak věrně imituje dubové dřevo o průměru 33 milimetrů.

Tzv. dummies jsou figuríny, které jsou osazeny speciálními čidly a používají se například při testování bočních nárazů. Protože jejich výroba je poměrně finančně náročná, rozhodli se na Ústavu soudního inženýrství vypsat pro studenty hned několik témat diplomových prací, které se touto problematikou zabývají. Jednotlivé projekty se mají zabývat určitými částmi lidského těla, výsledkem pak má být kompletní návrh nové figuríny, kterou budou na Ústavu využívat při nárazových testech, které provádějí.

Jako první se tématu ujal Petr Maršálek, dnes již absolvent oboru Expertní inženýrství v dopravě, který se zaměřil na dolní končetinu. Tu vyrobil z agaru, což je želatina z mořských řas. Právě díky němu se dá cena figuríny poměrně výrazně snížit. „Je to jeden z nejvhodnějších materiálů, který se nejvíce blíží lidské svalovině. Vycházel jsem z balistického gelu, který se používá při pokusech se střelnými zbraněmi. Klasická cukrářská želatina, se kterou jsem také pracoval, ztrácí na slunci své vlastnosti, což nebylo pro tyto účely vhodné,“ popsal Maršálek. Na ten správný materiál ho nakonec nasměrovali odborníci z Fakulty chemické, kam docházel na konzultace.

Než přišel na správný materiál pro výrobu, strávil v laboratoři desítky hodin | Autor: archiv Petra Maršálka

Tím ale jeho práce neskončila, následovaly hodiny a hodiny strávené v laboratoři. Musel totiž nakoupit pytlíky s agarem a zkoušet, jaká bude nejvhodnější koncentrace a hmotnost. Nakonec došel k číslu 1,33 %. Při této koncentraci má agar podobné vlastnosti jako lidská svalovina. Maršálek se ale také zabýval tím, z čeho vyrobit kosti figuríny. Pomocí složitých výpočtů přišel na to, že pro výrobu napodobenin kostí se dá použít dubové dřevo o průměru 33 milimetrů. Při této tloušťce totiž dokáže nejlépe imitovat lidskou kost z pohledu pružnosti a pevnosti.

Autor: archiv Petra Maršálka
Autor: archiv Petra Maršálka
Autor: archiv Petra Maršálka
Vstoupit do fotogalerie

(kah)

Témata

Související články:
Téměř neprolomitelný elektronický zámek PeaLock ochrání sportovní výbavu. Jde o světovou novinku
Že dítě nezastaví na červenou, není často jeho chyba. Reakční doba se s věkem citelně liší, říká Bucsuházy
Jak ovlivňuje stáří pneumatik bezpečnost silničního provozu? Odpověď nabídne výzkum z ÚSI
Kam se dívá motocyklista během jízdy? Odpověď nabídne výzkum z ÚSI
Cíl? Viník, který se vcítí do naší verze, říká expert na nehody Aleš Vémola