Krátce po vylepšení pozice v žebříčku QS World University Rankings může VUT slavit další úspěch: v rankingu, za kterým stojí britský časopis Times Higher Education, se letos umístilo na 401.–500. místě a společně s Univerzitou Karlovou se tak zařadilo za z českých univerzit nejúspěšnější Vysokou školu báňskou – Technickou univerzitou v Ostravě.
Pro VUT, které s pořadateli žebříčku spolupracuje od samotného počátku, to však není první úspěch v něm: v roce 2014 se podívalo do první stovky v kategorii BRICS & Emerging Economies. Letošní celkové umístění je tak jen potvrzením zlepšující se výkonnosti brněnské techniky. Sledovaných ukazatelů je přitom mnohem více než v druhém zmíněném prestižním žebříčku: zatímco v QS World University Rankings spoluvytváří celkové umístění šest kritérií, v Times Higher Education World University Rankings je jich rovnou třináct: mnohem více se věnuje také vzdělávací funkci univerzity a v obou oblastech, jak pedagogice, tak výzkumu a vývoji zohledňuje také finanční prostředky, které univerzita na svou činnost získává.
I to může být jeden z důvodů tak velkého úspěchu českých univerzit: celkově se jich v nejlepší osmistovce umístilo dokonce devět, mezi obdobným počtem vyhodnocovaných společností Quacquarelli Symonds (QS) jsou to přitom jen čtyři. Na dobrém umístění VUT v Brně se však podepsalo zejména vysoké bodové skóre v citovanosti, které se na celkovém hodnocení podílí rovnou 30 procenty. Dalším silným kritériem univerzity pak je, stejně jako v druhém žebříčku, její vysoká míra internacionalizace, především podílu zahraničních studentů.
„Umístění v tomto renomovaném žebříčku nás samozřejmě velmi příjemně překvapilo,“ uvedl k výsledkům prorektor pro studium a záležitosti studentů Miroslav Doupovec. „Stejně jako kolegy z ostatních univerzit i nás teď čeká podrobnější rozbor výsledků, poprvé máme příležitost se v nich zorientovat,“ dodává a naráží tím na skutečnost, že i přes předchozí zapojení VUT ještě v loňském roce vyhodnocovali pořadatelé pouze nejlepších 400 univerzit, v prvním (pilotním) ročníku před pěti lety dokonce jen TOP 200.
Letošní – pro VUT historicky úspěšná – žebříčková sezóna přitom stále není u konce: 11. listopadu totiž časopis zveřejní výsledky v kategorii Engineering & Technology. S tím, že by se v ní jméno univerzity objevilo mezi vyhodnocovanými TOP 100 vysokými školami, však představitelé VUT nepočítají. „Jsem realista. I tak je pro nás tento ročník přelomovým a opět nezbývá než poděkovat všem, co se o úspěch zasloužili,“ uzavírá prorektor Doupovec.
Eva Kneblová