V Česku ojedinělý počin, který se snaží v podstatě o logické: propojovat výzkumné instituce a tuzemské výrobní firmy. Aby podnikatelé o inovacích a nových technologiích věděli, a hlavně je využili. Netřeba znovu objevovat Ameriku, proč by nemohli spolupracovat s výzkumníky, aby společnými silami přišli s vhodným řešením pro zlepšení procesu výroby? S vidinou fungujících ekosystémů typu nizozemského Brainportu otevírá dveře firmám i CEITEC VUT a vyzývá je k témuž. „Otestujte si novinky předtím, než do nich investujete. My vám s tím pomůžeme, stačí jenom chtít,“ říká Zbyněk Ondra za CEITEC VUT a dodává, že díky tomu ušetří firmy statisíce. Průmyslová laboratoř RICAIP Testbed Brno, kde si mohou zájemci vyzkoušet třeba testování automatizace výroby, nabízí totiž služby pro firmy do 499 zaměstnanců až se 100% slevou.
Za výhodnou nabídkou kofinancování stojí projekt EDIH-DIGIMAT, ve kterém je CEITEC VUT v konsorciu společně s dalšími partnery. Tento projekt slouží jako nástroj pro propojení komerční a výzkumné sféry s cílem zvýšení konkurenceschopnosti. Brněnský Testbed se věnuje testování a experimentům v oblasti digitalizace, automatizace a umělé inteligence. „Ideální by bylo, kdyby jednatel firmy zvedl telefon, zavolal mi s tím, že by chtěl nějakým způsobem zlepšit proces výroby. Ani nemusí vědět jak. Domluvíme si schůzku a návrhy na inovativní řešení často přicházejí samy. Samotné testování pak obvykle probíhá v rámci třech měsíců, kdy se definuje úloha, která je buď o optimalizaci výroby, inovaci stávajícího procesu či produktu, nebo o návrhu nového konceptu automatizace. Firmám projekt dovoluje svobodně a bez finančních ztrát přemýšlet nad věcmi, na které by předtím neměli čas a ani vlastně chuť přemýšlet,“ popisuje Zbyněk Ondra, konzultant pro rozvoj obchodu.
Nabídka poradenství a testování: Maximální efektivita za minimální náklady
Specialisté brněnského Testbedu pokrývají široké spektrum oblastí, od aditivní výroby (3D tisk) a CNC obrábění až po senzorické technologie jako vibrodiagnostika a analýza hluku, nebo pokročilou robotiku. Přistupují také k provozování 5G sítí pro průmyslovou komunikaci a umí pomoci s využíváním umělé inteligence včetně výpočetních prostředků pro její učení. Tyto oblasti patří mezi hlavní, které nejčastěji splňují potřeby klientů. Díky propojení s dalšími expertními týmy v rámci VUT však dokážou nabídnout i služby využívající expertízy v dalších oblastech.
Díky partnerům v rámci konsorcia pak nabízí kromě experimentů také poradenství. V některých případech se oba typy služeb propojují. „Představte si, že chce malý výrobní podnik řešit digitalizaci výroby. Nejprve mu může náš partner INTEMAC poskytnout expertní konzultace v oblasti softwarových možností digitalizace, zejména s implementací systému ERP (organizacím pomáhá optimalizovat výkon pomocí automatizace a řízení základních obchodních procesů). Když pokračujeme ve vyhledávání vhodných řešení, zjistíme, že pro nasazení ERP systému je potřeba optimalizovat, nebo zjednodušit určité části výroby. To vede k identifikaci problémů ve výrobě a potřebě provést testování, které již řešíme v rámci CEITEC VUT,“ vysvětluje Zbyněk Ondra a pokračuje, „možnosti služeb jsou široké a zároveň nejde o dlouhodobé projekty, do kterých musí firmy dotovat mnoho času, peněz a lidské kapacity – naopak. Klienti nám předloží problém a my se ho snažíme řešit rychle a za velmi nízkou cenu.“
Jejich cílem ale není provádět integraci řešení do existující infrastruktury firmy, ani nákup technologií. Výstupem poskytovaných služeb, například testování, jsou předávací protokoly, které obsahují výzkumné zprávy s návrhy řešení. Klienti obdrží komplexní přehled možností na trhu a toho, co daná technologie umožňuje, čímž minimalizují riziko spojené s výběrem nevhodné technologie a ekonomicky nevýhodným rozhodnutím. „Poté záleží na nich, jestli budou podle té „kuchařky“ postupovat. My jim však dodáváme zásadní dokument. Náš koncept „test before invest“ je geniální, protože rozvahu, kterou firmy musí udělat před každým větším investičním rozhodnutím ve výrobě, za ně uděláme z velké části my,“ dodává.
Součástí podpory pro malé a střední firmy je také pořádání různorodých workshopů v průmyslové laboratoři RICAIP Testbed Brno. Příkladem může být vždy kapacitně naplněná Akademie digitální transformace, kde si pod vedením zkušených koučů účastníci vytváří vlastní optimalizační projekt připravený k implementaci. Mimo akademii se kurzy zaměřují také na 3D přesné měření, 3D tisk, 5G sítě a řadu dalších aspektů digitalizace průmyslu.
„Ve všech aktivitách našeho týmu se zaměřujeme na to, abychom poskládali střípky skládačky – znalosti a technologie – tak, aby vzniklo něco nového použitelného v průmyslu. A vlastně totéž nyní děláme s našimi projekty. RICAIP Testbed Brno poskytuje unikátní sadu špičkových technologií, řada dalších mezinárodních projektů nám dovoluje vytvářet nové znalosti a EDIH-DIGIMAT nám pak umožňuje zpřístupnit firmám jak znalosti, tak technologie, pro které by jinak existovaly velké počáteční bariéry, k experimentování s nimi. A pokud přidáme poslední střípek – nápady z průmyslu – můžeme společně výrazně posunout digitalizaci v ČR,“ uzavírá Pavel Václavek, hlavní řešitel projektů RICAIP a EDIH-DIGIMAT na VUT v Brně.
Autor/ka: Krystína Filová,
Odborný kontakt: Pavel Václavek
Zdroj: CEITEC VUT