Téma

15. prosince 2015

Výstava Právo na zeleň mapuje fenomén urban gardeningu

Součástí výstavy jsou také živé exponáty. | Autor: Michaela Dvořáková

Hands-On Urbanism 1850 – 2012. Právo na zeleň. Tak se jmenuje výstava vídeňské kurátorky Elke Krasny, která putuje po světě. Díky Fakultě architektury ji nyní mohou vidět i brněnští návštěvníci a zjistit tak, že trend zahrádkaření ve městech je poměrně úzce propojený s politickými a industriálními změnami.

Městské zahrádkaření se v posledních letech opět dostává do popředí a stává se z něj módní trend. Původní výstava v Architektzentrum Wien se přestěhovala postupem času do dalších měst a díky Fakultě architektury VUT v Brně dostala až na půdu brněnského Místodržitelského paláce. Stalo se tak při návštěvě Elke Krasny v rámci cyklu přednášek Contesting Space na fakultě. Slovo dalo slovo a iniciátoři výstavy se domluvili s kurátorkou na přenesení expozice do Brna.

„Nechtěli jsme ji jen zopakovat v původní podobě v Brně, ale chtěli jsme jí dát nadstavbu. Tou bylo mezinárodní sympozium na konci listopadu, které vztahovalo téma urban gardeningu k českému prostředí,“ uvedl Jan Kristek z Fakulty architektury, organizátor české prezentace výstavy. Na sympózium byli k diskuzi přizváni zástupci města, ale i developerů a občanských sdružení. Došlo tak i na otázky nového územního plánu města Brna a téma rozšiřování stavebních parcel na úkor zahrádkářských kolonií.

Autor: Michaela Dvořáková

Do Brna se povedlo dovézt celkem 15 případových studií z původních 19. Návštěvníci tak mají možnost téma městského zahrádkaření poznat z různých úhlů a podívat se, jak se fenomén vyvíjel například na Kubě, v Japonsku nebo Istanbulu. „Českému návštěvníkovi bude asi nejbližší vídeňské hnutí osadníků, které se formovalo po 2. světové válce v podobných podmínkách jako v tehdejším Československu, kdy se obsazovala volná půda ve městech. Ve Vídni se navíc v této věci angažovali i architekti,“ upozornil Kristek.

Výstava prezentuje téma formou info panelů, fotografií a videí, které návštěvníky provázejí historií urban gardeningu na konkrétních příkladech ve městech. Studenti z Fakulty architektury zajistili pro výstavu odborné překlady a pomohli s organizací, studenti z Fakulty výtvarných umění navrhli pro českou verzi výstavy grafiku.

Expozici je možné navštívit v Místodržitelském paláci na Moravském náměstí v Brně až do 17. ledna. Více informací naleznete na stránkách www.pravonazelen.cz.

Výstava Právo na zeleň mapuje vývoj zahrádkářských kolonií ve městech. | Autor: tuš
Autor: Michaela Dvořáková
Vídeňská kurátorka Elke Krasny přijela na záhajení výstavy do Brna. | Autor: Michaela Dvořáková
Autor: Michaela Dvořáková
Autor: Michaela Dvořáková
Vstoupit do fotogalerie

(tuš)

Témata

Související články:
Fakulta architektury připravila výstavu k výročí narození Karla IV.
Lázně, náměstí, radnice. Studenti architektury se poprvé představí v galerii
Nerealizované projekty jsou mnohdy zajímavější než jejich realizované protějšky, míní autor knihy „Brno postavené nepostavené“
Fragmenty kaple rozmístěné v krajině připomínají zaniklé duchovní místo
V Brně vznikla interaktivní židovská stezka. Podílela se na ní i studentka z Fakulty architektury VUT