Téma

29. března 2015

Brněnský duch Bauhausu putuje po světě

Venkovní výstavou na indické CEPT University v Ahmedabádu provedl prof. Šlapeta | Autor: Archiv VUT

Před několika lety vznikla v Brně a po mnoha zastaveních v blízké i vzdálenější cizině se do Brna zase vrátila. Řeč je o výstavě nazvané Brno – město s duchem Bauhausu, která na 21 panelech představuje to nejlepší z brněnské funkcionalistické architektury. V čele týmu, který expozici připravil, stanul profesor Vladimír Šlapeta, významný historik architektury a emeritní děkan Fakulty architektury VUT v Brně, který na fakultě stále působí. „V současné době máme několik vážných nabídek z Německa, Litvy nebo Itálie, zvažuje se i umístění přehlídky na Expo Milano,“ řekl nám profesor Šlapeta o dalších vyhlídkách výstavy.

„Chtěli jsme představit město Brno jako důležité centrum moderní architektury meziválečného Československa,“ vysvětlil prof. Šlapeta ctižádost tvůrců expozice, která prezentuje funkcionalistická díla předních českých a židovských architektů, a stává se tak průvodcem po slavných brněnských stavbách. Figurují zde jména architektů jako Bohuslav Fuchs, Jiří Kroha, Ernst Wiesner, Otto Eisler či André Steiner. Návštěvníci mohou zhlédnout kultovní hotel Avion či Masarykův studentský domov od Bohuslava Fuchse, dále funkcionalistický kostel Husova sboru církve československé od Jana Víška, monumentální palác Morava a budovu městského krematoria od židovského architekta Ernsta Wiesnera a mnoho dalších ceněných staveb. Samostatné panely jsou věnovány zrekonstruované vile Tugendhat a také vile Stiassni, která byla veřejnosti otevřena spolu s Metodickým centrem moderní architektury v Brně na sklonku loňského roku.

Expozice byla vytvořena z prostředků Ministerstva kultury České republiky a za finančního přispění statutárního města Brna a Židovské obce Brno a své putování začala před třemi roky v Izraeli. Zahájení výstavy v telavivském Bauhaus Centru, které odvozuje svoji činnost od německého Bauhausu, se stalo i díky přednášce profesora Šlapety o brněnském funkcionalismu významnou kulturní událostí. Zúčastnili se jí četní zástupci česky a slovensky hovořící komunity v Izraeli, pamětníci a rodáci z Brna, jako například Hugo Marom, jeden z tzv. Wintonových dětí, a nechyběla ani dcera nejslavnějšího izraelského architekta Arieh Sharona, který studoval architekturu v Brně.

Součástí vernisáže v Tel Avivu byla přednáška prof. Šlapety | Autor: Archiv VUT
Zahájení výstavy v telavivském Bauhaus Centru | Autor: Archiv VUT
Venkovní výstavou na indické CEPT University v Ahmedabádu provedl prof. Šlapeta | Autor: Archiv VUT
Budovy CEPT University vynikají čistou architekturou cihly a betonu od B. V. Doshiho, žáka Le Corbusiera | Autor: Archiv VUT
Autorský tým ve složení (zleva): Zdeněk Musil, Vladimír Šlapeta, Vlasta Loutocká, Miroslav Ambroz a (v popředí sedící) Petr Kroupa | Autor: Archiv VUT
Vstoupit do fotogalerie

V dalších letech se přehlídka prezentovala střídavě v České republice a za hranicemi. Navštívila Bratislavu a Amsterodam a v mezičase se stala součástí projektu Ministerstva kultury ČR Otevřené léto nebo veletrhu cestovního ruchu Regiontour, aby v roce 2014 znovu vyjela za hranice kontinentu, tentokrát do Indie. V rámci Roku české a indické kultury se postupně představila v Le Corbusierově městě Chandigarh, na celoindickém sympoziu studentů architekty v Hisaru a poté i v prostorách prestižní univerzity CEPT v Ahmedabádu. Právě sem zavedl českou delegaci zájem o navázání spolupráce mezi Fakultou architektury VUT v Brně a prestižními indickými univerzitami a možnost získání indických studentů pro studium na brněnské architektuře.

Cílem zatím poslední zahraniční instalace byla Fakulta architektury a urbanismu na univerzitě Bauhaus ve Výmaru, kde se výstava představila letos v lednu. Po ní následovalo zastavení v brněnském Urban centru, které prokázalo skutečný zájem Brňanů o kulturní dědictví jejich města. Už tak vysokou návštěvnost ještě zvýšila nabídka dvou komentovaných prohlídek, kterými provedl profesor Šlapeta.

V době zveřejnění článku jsme se od architektky Vlasty Loutocké, která je členkou týmu výstavy Brno – město s duchem Bauhausu, dozvěděli, že k instalaci přehlídky na Expu v Miláně bohužel nedojde. „O dalších místech intenzivně jednáme. Jako zatím nejjistější destinace se jeví litevský Kaunas,“ řekla Loutocká a doplnila: „V tomto roce budeme hostit přehlídku litevské architektury u nás v Brně a příští rok by měla naše výstava vycestovat do Litvy.“

Jana Novotná

Témata

Související články:
Vladimír Šlapeta: Brazilská architektura ovlivnila celou Evropu
Profesor Šlapeta přednášel v Berlíně
Moderní dům nerovná se zdravý dům, říká profesorka architektury Urbášková
Známky nejsou vypovídající. Portfolio je naší hlavní vizitkou, říká mladý architekt
Mladé architekty je potřeba naučit přemýšlet a ne kopírovat, tvrdí Jan Kristek