Téma

10. srpna 2016

Fakulta architektury připravila výstavu k výročí narození Karla IV.

Součástí výstavy jsou 3D modely sakrálních staveb z doby Karla IV. | Autor: archiv Fakulty architektury

700 let letos uplynulo od narození významného českého krále Karla IV. Po celé České republice tak byla k vidění spousta výstav a akcí, které se věnovaly právě tomuto panovníkovi a jeho době. Jednu z nich přichystala také Fakulta architektury VUT v Brně a zaměřuje se na sakrální památky, které v té době vznikaly. Od září bude k vidění v Dolních Kounicích.

Návštěvníci výstavy, která nese název Karel IV. – sakrální architektura, si mohou prohlédnout jak fyzické modely významných památek z papíru, tak grafické 3D vizualizace staveb. „Struktivní modely jsou to první, s čím se studenti ve výuce po nástupu na fakultu setkávají. Vybírají si stavbu z historie či současnosti, musí ji důkladně prostudovat a pak tvoří vlastní návrh z papíru. Je to náročná práce na mnoho hodin, protože papír má své limity,“ přiblížil práci studentů děkan Fakulty architektury Jan Hrubý. K vidění je přes dvacet modelů známých kostelů, chrámů a kaplí, které vytvořili posluchači prvního ročníku.

Kostel sv. Bartoloměje z dílny Elisabeth Selnarové | Autor: archiv Fakulty architektury
Druhou část výstavy tvoří vizualizace staveb, které se do dnešní doby z velké části nedochovaly a zbyly z nich jen torza. Studenti magisterských programů tak museli zapojit nejen své znalosti z oblasti architektury, ale i notnou dávku fantazie, aby dokázali dotvořit chybějící části. Lidé tak mají jedinečnou možnost vidět, jak tyto památky mohly ve své době ve skutečnosti vypadat.

Přehlídka sakrální architektury doby Karla IV. odstartovala slavnostní vernisáží 17. května v prostorách Senátu ČR za přítomnosti místopředsedy Senátu Ivo Bárka, kardinála Dominika Duky a rektora VUT Petra Štěpánka. Zde byla v omezeném režimu přístupná veřejnosti až do konce měsíce května. „Naším cílem ale není, aby to byla výstava pouze pro pražskou veřejnost, proto je putovní,“ doplnil Hrubý. Prvního září se tak přestěhuje na Moravu do Dolních Kounic, kde ji budou moci návštěvníci zhlédnout v rámci Bienále Dolní Kounice 2016. V říjnu se pak přemístí do krypty Diecézního muzea v Brně na Petrově a další místa jsou v jednání.

Model chrámu sv. Jakuba v Brně vytvořila Klára Lanžhotská a Martina Laslová | Autor: archiv Fakulty architektury
Výstava v prostorách Senátu ČR | Autor: archiv Fakulty architektury
Vstoupit do fotogalerie

(kah)

Témata

Související články:
Výstava Právo na zeleň mapuje fenomén urban gardeningu
Lázně, náměstí, radnice. Studenti architektury se poprvé představí v galerii
V Brně vznikla interaktivní židovská stezka. Podílela se na ní i studentka z Fakulty architektury VUT
Fragmenty kaple rozmístěné v krajině připomínají zaniklé duchovní místo
Na opravu nejstaršího románského kostela ve Švýcarsku se složila sázková kancelář i politici