Vědci z VUT zkusí obnovit výrobu materiálu pro letectví, který se k nám jen dováží
O projekty VUT v Brně je zájem a neztratí se ani v praxi. Potvrzením je i sedmý ročník JIC (Jihomoravské inovační centrum) voucherů, v nichž uspělo 45 firem z jižní Moravy. Ze 168 žádostí je v sídle JIC na konci května v rámci akce Open Day veřejně vylosoval brněnský radní Marek Janíček. Nejvíce zakázek získalo právě Vysoké učení technické v Brně, jehož výzkumníci budou pracovat celkem na 26 projektech. Až stotisícové poukazy na výzkum financuje čtyřmi miliony korun město Brno, podniky pak vouchery použijí na konkrétní projekty. Cílem inovačních voucherů je propojit firmy s vědci a díky výzkumu zlepšit a zkvalitnit výrobky a služby.
„Celkem čtyřicet z vylosovaných projektů se uskuteční v Brně a když k financím z města připočteme i peníze, které přidají firmy, zrealizuje se tu výzkum za celkem pět a čtvrt milionu korun,“ uvedl primátor Petr Vokřál.
Mimo jiné se experti z VUT ve spolupráci se strážnickou firmou Aeroprofil zaměří na obnovení výroby speciální ušlechtilé oceli pro letadla. Zkoušky a testy nově taveného hutního materiálu provede Letecký ústav Fakulty strojního inženýrství. „Daný materiál se u nás v současné době nevyrábí, je pouze nabízen z nejasných zdrojů. Obnovení produkce této ušlechtilé oceli v ČR s certifikací pro letecké použití má pro český letecký průmysl strategický význam, umožní totiž vyrábět spojovací materiál především pro finální výrobce letadel a jejich součástí,“ popsal dopad projektu majitel společnosti Aeroprofil Josef Vavřík.
Po pěti voucherech mají shodně Masarykova i Mendelova univerzita, dva Výzkumný ústav stavebních hmot a České vysoké učení technické. Všechny vylosované firmy mají na uskutečnění svých projektů více než rok. Dokončit a vyúčtovat je Jihomoravskému inovačnímu centru musí do 30. června 2016. (red)