Že je Česká republika světovou velmocí v oblasti mikroskopie, po řadě již zavedených a světoznámých firem, potvrdil i nový spin-off Vysokého učení technického v Brně. Společnost NenoVision, v jejímž čele stojí bývalí doktorandi Fakulty strojního inženýrství VUT a kolegové z CEITECu, slaví po roce na trhu první úspěchy. Jejich příslušenství pro elektronové mikroskopy umožňuje zkoumat vzorky ve 3D rozměru. Zařízení Litescope navíc získalo zlatou medaili na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu.
V červnu tohoto roku představila malá česká společnost NenoVision zařízení s názvem Litescope. Tento doplněk pro elektronové mikroskopy dostal název zejména kvůli své váze. Je totiž malý a váží jen okolo kilogramu. Jeho autoři vzali původní verzi, na které pracovali během vysokoškolských studií, a zbavili ji všeho nepotřebného. „Mikroskopie atomárních sil není nic, co bychom objevili. To, co jsme udělali jinak, je, že jsme vyvinuli zařízení, které je menší, jednodušší a levnější. Navíc pracuje přímo uvnitř elektronového mikroskopu,“ popsal jeden ze zakladatelů společnosti Jan Neuman.
Jejich Litescope lze navíc použít v kombinaci s více než polovinou elektronových mikroskopů nejrůznějších značek na světě. V současné chvíli tak jednají s největšími hráči na poli mikroskopie o rozšíření jejich nabídky. „Bohužel není v našich kapacitách mít celosvětové zastoupení a nabízet výrobek přímo koncovým uživatelům. Proto jsme šli cestou výrobců, kteří na zařízení reagují vesměs pozitivně. Někde už jsme nyní ve velmi pokročilém stádiu vyjednávání,“ dodal Neuman.
Na volitelném příslušenství pro mikroskopy pracovali původně pod vedením profesora Tomáše Šikoly. Následně se ale rozhodli od VUT zakoupit licenci a založit první oficiální spin-off CEITECu. Zjednodušeně to znamená, že se bývalí doktorandi oficiálně přihlásili k tomu, že jejich nápad pochází z univerzitní půdy. Zavázali se také prostřednictvím licence škole vyplácet několikaprocentní podíl z každého prodaného kusu. „Jsem pyšný na to, že jsme prošli celým procesem tak, jak se má. Mám pocit, že i v České republice by se měly začít ctít určité zásady. Pokud je něco vyvinuté v rámci školy, tak je normální, že si od ní koupím licenci a škole něco odvádím,“ upozornil Neuman s tím, že se to u nás ještě příliš často neděje. Ať už kvůli překážkám a zdlouhavému procesu na straně univerzit, tak kvůli určité morální nevyzrálosti vynálezců. „Celého procesu odkupu licence jsem se docela obával, ale musím poděkovat všem zúčastněným, protože jednání probíhala rychle a konstruktivně,“ zhodnotil Neuman. S prvními podnikatelskými kroky jim pomohlo Jihomoravské inovační centrum, kde NenoVision prošel programem JIC ENTER.
Pod jménem NenoVision pak začali absolventi nabízet zařízení, které elektronový mikroskop do deseti minut rozšíří o mikroskop atomárních sil. „Ten funguje na úplně jiném principu než klasický mikroskop. Nejsou tam žádná světla či paprsky. Zařízení je namísto toho opatřeno ostrým hrotem, který jede po povrchu vzorku a velmi přesně ho kopíruje,“ objasnil Neuman.
Díky tomu umí Litescope zobrazovat zkoumaný vzorek ve 3D. Společnost navíc nabízí i software, který umožňuje překrývání obrázků z klasického elektronového mikroskopu a doplňkového atomárního. „V každém obrázku je nějaká informace o zkoumaném povrchu. Uživatel, který analyzuje svůj vzorek, dokáže díky našemu zařízení z výsledného korelativního zobrazování vyčíst podstatně více informací,“ vysvětlil Jan Neuman.
Využití najde zejména při zkoumání vzorků v oblasti materiálového výzkumu a nanotechnologiích. Konkrétně například při zkoumání čipů, mikroobvodů či solárních článků. „Chceme do budoucna rozširovat množství aplikací, pro které je 3D zobrazování vhodné. Nově tak řešíme i možnosti využití našeho produktu při zkoumání biologických vzorků,“ uzavřel Neuman. Jedním z dlouhodobých cílů NenoVision pak je, aby se mikroskopie atomárních sil stala standardním příslušenstvím elektronových mikroskopů.
(zep)