V brněnském Big Stepu se představily tři úspěšné firmy, studenti si zkusili práci v jejich IT odděleních
Získat užitečné kontakty, nahlédnout pod pokličku IT vývoje a vyzkoušet si práci s různými programovacími jazyky. Takovou příležitost nabídl studentům říjnový první ročník akce s názvem Big Step. Účastnici si díky němu mohli vyzkoušet práci ve firmách, jako je Thermo Fisher Scientific, Kiwi.com a Avast Software. Dvoudenní událost nabitou tematickými workshopy zaštítila studentská organizace BEST Brno.
Organizace BEST Brno se při pořádání akce inspirovala pražským Big Stepem, který studentům otevírá dveře do známých firem již několikátým rokem. „Je to dobrá příležitost získat během krátké doby hodně zkušeností a seznámit se s prostředím dané firmy. Tématem brněnského prvního ročníku byl IT vývoj a přihlásit se mohl jakýkoliv vysokoškolský student, který se v dané problematice aspoň základně orientuje,“ vysvětlil jeden z organizátorů Kevin Meszáros.
První den Big Stepu se odehrával na půdě firmy Thermo Fisher Scientific. Právě brněnské technologické centrum je jedním z největších výrobců elektronových mikroskopů na světě. Studenti mohli v laboratořích nahlédnout do vnitřností různých typů mikroskopů. „Ukázali nám dva druhy elektronových mikroskopů, které vyvíjejí. Já jsem si vybral ukázku rastrovacích mikroskopů, které jsou schopny prosvítit strukturu materiálu a pomocí elektronů něco vyrýt na jednotlivé částice. Takové přiblížení jsem si nedokázal představit,“ popsal Matěj Poláček z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií, který byl mezi čtyřiadvaceti účastníky.
Ve stejné firmě pak studenti absolvovali tříhodinový workshop zaměřený na programovací jazyk Python, který se pro elektronové mikroskopy používá. „Dostali jsme za úkol napsat program, který v těchto mikroskopech zpracuje obraz. Měli jsme sadu obrázků a pomocí svého programu jsme měli vybrat, který je rozmazaný a který nejostřejší. Oceňuji, že odborníci z firmy dokázali s kódem poradit i méně zkušeným, takže úkoly vyřešil každý. Mohli jsme se zeptat na cokoliv od softwaru po hardware,“ dodal Poláček.
Další den studenti absolvovali workshop v Kiwi.com. IT odborníci z firmy, kteří pracují na jednom z nejznámějších českých vyhledávačů letenek, účastníkům ukázali, jak si naprogramovat vyhledávač vlastní. A to stejnou technikou, jakou používají oni. „Dali nám k dispozici vlastní vyvinuté komponenty, které může použít kdokoliv, kdo si stáhne jejich zdrojový kód. A může si poskládat uživatelské rozhraní. Všechno to byly praktické věci, pro mě osobně využitelné i v praxi, protože jsme používali Java Script a já sám pracuji v Javě,“ zhodnotil Poláček. Kromě technického know-how jej zaujalo i firemní prostředí. „Krásné kanceláře, vlastní posilovna i sauna. Dbají na to, aby se tam zaměstnanci cítili dobře. A panuje tam opravdu přátelská atmosféra.“
Celý Big Step uzavřela návštěva firmy Avast Software, která si pro příchozí připravila tři IT workshopy. Jeden z nich se týkal platformy Salesforce používané k vývoji systémů umožňujících firmám evidovat informace o zákaznících. V simulované hře se pak studenti dozvěděli více o agilním řízení projektů a práci v týmu. Poslední workshop ukázal, jak zabezpečit tzv. chytré domácnosti, aby odolaly útokům hackerů.
„Největší plus pro mě bylo, že jsem se mohl podívat dovnitř tří takových velkých firem. Získat informace a zjistit, jaká je tam atmosféra. Sledovat, jak jejich odborníci vyvíjejí software a co konkrétně k tomu používají. To všechno by se mi při pouhém pohovoru asi nepodařilo. Navíc jsem poznal mnoho zajímavých lidí, kteří nám do budoucna nabídli pomocnou ruku, kdybychom řešili nějaké IT problémy,“ zhodnotil svou účast na Big Stepu Poláček.