Omegabee, bazilisek2 a další hrdinové. České kolo turnaje League of Legends ovládl tým z VUT
Počítačová hra League of Legends je populární po celém světě. Měsíčně se do online bojové arény připojí více než 160 milionů lidí. Celková sledovanost utkání přesahuje i zápasy NBA. Národní kolo e-sportového turnaje League of Legends vyhráli na jaře studenti brněnské techniky. Tým U VUT M8 porazil hráče z VŠE a kvalifikoval se tak do mezinárodní univerzitní ligy v Madridu.
Standardně se ke hře připojují hráči ze svých domovů, finále českého kvalifikačního kola na e-sportový turnaj University Esports Masters se však odehrálo v kulturním centru Fabrika ve Svitavách. Brněnskou techniku ve videohře League of Legends reprezentovali studenti Patrik Olszar, Marián Zimmermann, Ondřej Smékal, Tomáš Calábek, Jakub Urban a jejich trenér Robin Jurásek. Mezi fanoušky jsou známí především pod svými přezdívkami – Omegabee, bazilisek2, Ex00, caly, Marley a Robko.
Univerzitního utkání se kromě brněnských škol zúčastnila třeba Univerzita Hradec Králové, Univerzita Palackého v Olomouci či Slezská univerzita v Opavě. Tým brněnské techniky absolvoval celkem 15 her a finální bitvu pak svedl s pražským týmem VŠE, který porazil 2:0.
Na finální zápas se tým U VUT M8 poctivě připravoval. „Před každým utkáním trénujeme jak individuálně, tak společně. Nevýhodou je ale vysoká časová náročnost a potřeba skloubit tréninky s rozvrhem studia,“ upozornil Patrik Olszar z FIT VUT.
Jeho slova potvrdil i Marián Zimmermann studující FEKT a FIT VUT, který patří k nejstarším členům týmu. „Já hraju přibližně 12 let a za tu dobu mám natrénováno někde mezi 10 až 15 tisíci hodinami. Jsem ale hodně soutěživý člověk a postupně jsem se stal jedním z nejlepších českých hráčů, takže mi to samozřejmě dělá velkou radost.“
Videohra League of Legends vznikla v roce 2009. Jednotlivá utkání trvají od 30 do 60 minut a hráči si vybírají ze 160 postav s odlišnými schopnostmi. Trenéři pětičlenných týmů pak spolu s hráči vymýšlejí strategii postavenou na co nejvýhodnější kombinaci postav, které mají za cíl dobýt útočníkovu základnu.
Nejlepší hráči první ligy se pak mohou utkat na mistrovství světa, kde hlavní cena dosahuje 1 milionu dolarů. O velké částky se ale hraje i v evropských utkáních, kam se probojoval i tým z VUT. „V Madridu se hrálo o 10 tisíc dolarů pro první 4 místa. Bohužel jsme prohráli s chorvatským týmem a umístili jsme se až na 5. pozici,“ doplňuje Olszar. Na online bojišti se brněnský tým utkal také s univerzitami z Francie, Slovenska či Německa.
Brněnští hráči se pravidelně účastní i lokální univerzitní ligy, kterou organizuje e-sportovní studentská asociace ESA. I v této lize se pravidelně umísťují na předních příčkách, aktuálně si studenti z VUT zajistili postup do čtvrtfinále.