Nápady a objevy

19. května 2015

VUT v Brně představí na IDETu nové roboty a další novinky pro armádní průmysl

Zajímavé novinky představí Vysoké učení technické v Brně na letošním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET. Stánek bude nabitý zejména novými roboty, kteří najdou využití jak při průzkumu terénu, tak i při vyhledávání a záchraně osob. Expozice VUT v Brně bude umístěna v pavilonu P, stánek č. 69 a láká i na další technické unikáty, které je možné využít v armádě.

Jedním ze zmiňovaných robotů bude například mobilní robot Orpheus x3 z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií, jenž je určený pro široké spektrum průzkumných misí. Zařízení nabízí vysokou variabilitu konstrukce i vnitřního elektronického systému, unese navíc až 40kg náklad. V reálném čase může ho ovládat operátor pomocí tzv. vizuální teleprezence, ve vnějším prostředí pak dokáže pracovat v plně autonomním režimu. Možnosti jeho využití jsou poměrně široké, od průzkumu, vyhledávání osob, měření radiace, automatického monitorování prostředí (vzduch, voda, půda) až po hlídání objektů.

K vidění bude také menší robot, Perseus, kterého vědci vyvinuli pro pohyb ve vnějším prostředí a v urbanistických oblastech a je kompatibilní s roboty Orpheus. Je možné ho ovládat pomocí helmy virtuální reality a unese až 4 kg nákladu. Využití najde v podobných situacích jako Orpheus x3, zejména tam, kde je potřeba využít předností menších rozměrů zařízení.

Třetím robotem, kterého VUT v Brně představí na IDETu, je Scorpio, který se hodí do uzavřených budov a urbanistických oblastí. Jeho velkou výhodou je, že umí zdolávat schody a díky nízkému profilu je schopný prozkoumat malé štěrbiny či podvozky vozidel. Stejně jako u předchozích modelů je i u Scorpia možnost teleprezenčního ovládání.

Že drony nejsou jen pro komerční využití, to ukáže fakulta na svém vlastním dronu, který umí spolupracovat i s roboty Orpheus a se systémem Cassandra a dokáže unést až 300 g, automaticky stabilizovat let a nouzově přistát. Lze ho tak využít pro inspekci nebo jako podporu při řízení mise.

Mobilní laboratoř rLIBS z dílny CEITEC VUT

Další novinkou, tentokrát z dílny výzkumného centra CEITEC VUT, je mobilní laboratoř rLIBS pro rychlou bezkontaktní prvkovou analýzu předmětů v terénu, a to až na vzdálenost dvacíti metrů. Mezi největší výhody tohoto zařízení patří rychlost analýzy, možnost analýzy vzorků všech skupenství a rozměrů bez jejich speciální přípravy a schopnost detekovat většinu prvků periodické tabulky, včetně těch s nízkými atomovými čísly. Přístroj tak najde snadno využití například v oblasti diagnostiky životního prostředí, v hutnictví a slévárenství, archeologii, geologii, forenzní analýze, ale i ve vojenském průmyslu.

Kromě těchto exponátů budou na stánku k vidění moderní IT technologie a zařízení z Fakulty informačních technologií, například různé kamerové systémy, přístroj na snímání oční sítnice a duhovky aj. Prezentovat se také bude výzkumné centrum Fakulty stavební AdMaS.

Témata

Související články:
Ženy z VUT, které hýbou světem vědy a techniky
Senzory z VUT ochrání včelstva před vyhladověním i krádeží
Martin Cígler: Největší brzdou rychlejšího IT rozvoje je nedostatek lidí
Ředitel CISCO: Některé zkoušky už člověk opakovat nechce, ale je dobře, že jsou
Elektromobily se dostávají do fáze dospělosti