Téma

18. září 2017

Studenti VUT mohou zlepšit svůj mluvený projev díky projektu Minutový řečník

Kurz pro studenty VUT se bude konat na Fakultě strojního inženýrství | Autor: Martin Střálka
Chybějící oční kontakt, vatová slova a nervózní pohyby. I tak vypadá projev některých studentů brněnské techniky, kteří se s první prezentací na veřejnosti potkají třeba až při obhajobě bakalářské práce. První tři roky studia na VUT se jim vystoupení před publikem možná vyhýbalo, ale dřív nebo později na něj stejně dojde. A co pak?

Jaroslav List z Fakulty strojního inženýrství ví, jaké to je vystoupit před publikem. A rovnou před několikatisícovým davem. Dřív introvertní student se totiž stál králem brněnského Majálesu a najednou jej čekal děkovný projev na pódiu brněnského výstaviště před obří masou brněnských studentů. „Vystoupit na pódiu před třiceti tisíci lidmi není snadné i pro zkušené borce. Cítil jsem ohromnou dávku adrenalinu. Dokonce jsem si pro soutěžní vystoupení vybral zpěv. Nikdy předtím v životě jsem pěvecky nevystupoval. Takovéto výlety daleko za hranice komfortní zóny člověka posunou a namotivují,“ vzpomíná na své vystoupení dnes už zkušenější řečník List.

I tato zkušenost Jaroslava přiměla, aby se rozhodl se svými soft-skills něco udělat. Impulzem pak byla návštěva jednoho z workshopů projektu Minutový řečník, který funguje se zcela pravdivým podtitulem Kamarádi tě na chyby neupozorní. „Jednou k nám do kurzu dorazil student VUT Jaroslav List. Možnost zlepšit si mluvený projev a trochu se osmělit ho zaujala natolik, že jsme se nakonec domluvili na spolupráci. Díky tomu uspořádáme do konce roku na FSI čtyři setkání,“ popsal začátek řečnického kurzu jeho autor Petr Krejčí. Nově tedy mohou studenti od nového semestru začít navštěvovat Minutového řečníka i přímo na VUT.

Co je ovšem nejlepší zpráva: kurz bude pro studenty brněnské techniky ze začátku zcela zdarma. Zatímco většina lidí za workshop platí 4 tisíce korun a studenti polovinu, díky spolupráci s Jaroslavem Listem bude několik prvních setkání zdarma. „Protože kapacita je omezená na osm míst a nechceme, aby místa blokovali studenti, kteří pak nedorazí, budeme vybírat jen vratnou zálohu tisíc korun. Pokud ale na akci přijdou, peníze jim normálně vrátíme,“ vysvětlil Jaroslav List. Právě jemu mohou zájemci o účast na workshopu psát na školní e-mail jaroslav.list@vut.cz.

Během 4hodinového setkání si studenti několikrát vyzkouší, jak zaujmout publikum svým projevem, okamžitě pak dostanou zpětnou vazbu a díky videozáznamu se mohou na své chyby podívat i zpětně. „Něco podobného mi na škole chybělo, obzvlášť na strojárně. Přitom takový kurz určitě ocení i spousta technicky zaměřených studentů,“ myslí si List. Kurz minutového řečníka už vyzkoušel například i student Miloš Horný z Fakulty podnikatelské. Podívejte se na jeho chyby a následné zlepšení:
Pro přehrávání videa je nutné povolit cookies typu Marketing. Změnu nastavení provedete zde. Video můžete otevřít v novém panelu.
„Zhruba do mých 27 let jsem od nikoho z přátel nedostal pořádnou zpětnou vazbu. Až po jedné z přednášek mi jedna známá napsala: Používáš za každým slovem eeeee a hodně chodíš, když přednášíš… Proč mi to neřekl nikdo dřív? A tak vznikl claim Minutového řečníka Kamarádi tě na chyby neupozorní,“ vysvětlil zakladatel celého projektu Petr Krejčí, podle kterého vede hitparádu českých vatových slov „jakoby“, „vlastně“, „prostě“, „takže“, nebo jenom obyčejné „eeeee“.

První neoficiální setkání na Fakultě strojního inženýrství si vyzkoušel i ostřílený doktorand Petr Dvořák, který sám přednáší a několikrát vystoupil i v médiích. I tak si ale z kurzu něco odnesl: „Kurz se zaměřoval na čtyři základní problémy, a to na odstranění parazitních slov z mluveného slova, oční kontakt s publikem, správné postavení těla a správné použití intonace ve větách s důrazem na pauzy. Navíc v praktických cvičeních jsme si mohli všechno vyzkoušet a procvičit si i improvizaci. Kurz byl vhodný jak pro začátečníky, tak pro pokročilé řečníky,“ svěřil se Dvořák, který je zvyklý přednášet i pro plnou aulu Q.

„Celý náš kurz je postavený tak, že si z něj každý odnese to svoje. Je určen jednak pro nezkušené řečníky, ale i pro ty zkušenější. Těm některá cvičení ztížíme, například tak, že je ostatní účastníci záměrně vyrušují,“ doplnil Krejčí. Jeho Minutový řečník tak dává šanci těm, kteří mají třeba perfektní nápad na projekt, ale neumí ho dostatečně prodat. Ostatně dobré komunikační schopnosti jsou dnes klasickou frází v seznamu požadavků v pracovních inzerátech. A potřeba jsou i na technice.

(rdk)

Témata

Související články:
Výzva jako životní styl: strojLAB propojuje studenty i obory napříč VUT
Doktorandi z techniky zkoumají chování oběhové soustavy. Pomáhají jim i neuronové sítě
Studentský ambasador poradí s výběrem oboru i nástupem na vysokou
Historický úspěch týmu TU Brno Racing: po přepočítání výsledků bere nakonec stříbro
Revoluce. Dragon 5 míří na závody s naprosto výjimečným motorem