Téma

3. července 2018

Studenti na VUT hrají deskové hry. Pořádají v nich i turnaje

V deskových hrách se pořádají na VUT také turnaje | Autor: archiv Kateřiny Chroustovské
Čtyři roky existence a přes šedesát deskových her – takové je skóre spolku, který se stará o deskové hry na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií. Pro studenty zajišťuje nejen přístup k oblíbeným hrám, ale pořádá i různé turnaje a Dny deskovek, kde mohou hráči poměřit své síly. V dnešním virtuálním světě jsou totiž stolní hry kupodivu stále oblíbené a mají poměrně širokou fanouškovskou základnu i na VUT.

Herna na elektrofakultě vznikla před čtyřmi lety díky podpoře z Interního fondu studentských projektů. „Koupili jsme velký fotbálek a pár menších her. V té době jsme jich měli 23,“ uvedla Kateřina Chroustovská ze spolku Studenti pro studenty, který má na fakultě hernu na starosti. Po třech letech spolek požádal opět o finanční podporu a mohl sbírku doplnit o další oblíbené tituly. Nyní si mohou zájemci vybrat asi ze šedesátky různých her, k některým z nich jsou i rozšíření.

„Nejčastějšími návštěvníky herny jsou prváci, ale chodí i studenti vyšších ročníků. Účast vždy záleží na tom, zda je před zkouškovým obdobím, nebo ne,“ upozornila Chroustovská. Během Dnů deskovek, které se konají většinou dvakrát během semestru v době od 14 do 22 hod., pak hernou projde průměrně 80 hráčů. A jaké hry patří mezi ty nejoblíbenější? Jednoznačně ty, u kterých nemusí studenti moc přemýšlet a číst složitá pravidla. Mezi nejvytíženější tak patří třeba Bang, Dobble, Carcassonne, Infarkt, Hospodský kvíz nebo Velbloudí dostihy. Výhodou herny je, že jejím prostřednictvím si mohou zájemci stolní hry vyzkoušet a teprve poté se rozhodnout, zda si hru koupí domů. Cena některých z nich se totiž pohybuje i kolem tisícovky.

Spolek na FEKTu má ve své sbírce kolem šedesátky různých her | Autor: archiv Kateřiny Chroustovské

Herna na FEKTu není jedinou na VUT. Podobné skupiny působí také na Fakultě informačních technologií nebo na strojní fakultě. Právě tam má deskové hry na starosti Areálová knihovna, se kterou spolek Studenti pro studenty úzce spolupracuje. „Při výběru nových her na sebe vzájemně bereme ohled. Ty nejhranější máme každý svoje, ale ty dražší kupujeme jen po jednom,“ řekla Chroustovská. Areálová knihovna FSI má oproti herně na elektrofakultě menší výhodu – studentům půjčuje hry i domů. „Rádi bychom to u nás zavedli také, ale nejsme knihovna, a tak bohužel na studenty nemáme páku, kdyby nám deskovky nechtěli vracet,“ uzavřela Chroustovská.

(kah)

Témata

Související články:
Během prestižní stáže v Izraeli zkoumal student FEKT VUT vliv anestetik na mozkovou aktivitu
Byl jsem blázen, který všude jezdil na bruslích, říká nadějný rychlobruslař
Na fakultách chybí prostory pro studenty. FEKT problém vyřešil Studentáriem
Studenti z FEKT VUT navrhli algoritmus, který z řeči odhalí Parkinsonovu chorobu
Kvůli kariéře vědkyně v oboru telekomunikací odešla mladá doktorandka z Tuniska do Brna