Studenti chtějí pomáhat. Sami se ale mnohdy bojí, říkají organizátorky Kapky krve
Darovat krev nebo kostní dřeň chodí studenti Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT už několik let společně. Studentky Hana Vrtělková a Kateřina Chroustovská ze spolku Studenti pro studenty totiž pravidelně organizují akci Kapka krve, v rámci které svolávají zájemce o darování krve a společně vyrážejí do Fakultní nemocnice Brno.
Snaha pomoct. To je prý obvykle hlavní motivace, proč studenti FEKT VUT chodí darovat krev. Několik let jsou mezi těmito pravidelnými dárci i Hana Vrtělková a Kateřina Chroustovská. Ty zároveň zodpovídají i za akci Kapka krve, v rámci které v řadách studentů hledají nové dárce. „Akci samotnou jsme podědily. Nejsme ty, které by ji vymyslely. V našem spolku Studenti pro studenty se hromadné dárcovství organizuje už řadu let. My jsme obě dárkyně, takže jsme si to vzaly na starosti a průběžně se střídaly,“ uvedla studentka oboru Automatizace a měření Kateřina Chroustovská.
Právě kvůli tradici, kterou má darování krve na FEKT VUT, se už na organizátorky obrátili zájemci i z jiných fakult. „Dostali jsme nabídku pomoct s akcí i na jiných fakultách VUT. Řešili jsme to například se studenty z Fakulty stavební a Fakulty podnikatelské,“ dodala Hana Vrtělková. Nově také zařídili možnost darování kostní dřeně. „Pokud chce být člověk dárce kostní dřeně, při darování krve mu odeberou více vzorků. Z těch určí genetické znaky na bílých krvinkách a informace uloží do databáze. V případě, že se s někým v registru shoduje, nemocnice ho osloví a pozve na podrobnější testování,“ vysvětlila Chroustovská.
Společné darování krve probíhá obvykle jednou za semestr. „Je velmi složité najít vhodný termín. Obvykle chodíme darovat v jediný den. Už se nám ale stalo, že bylo zájemců tolik, že jsme museli udělat několik termínů. Datum hledáme tak, aby to nevycházelo ani na začátek, ani na konec semestru. Například ve zkouškovém období tu jednak množství studentů není, řada z nich je také dost vyčerpaná a nejsou v ten moment vhodnými dárci. Stalo se, že pak unavení studenti při odběru omdleli,“ dodala Kateřina Chroustovská.
Ačkoliv se podle organizátorek obvykle nahlásí víc lidí, než se nakonec dostaví, počet se ustálil na přibližně dvacítce dárců. „Musíme náš příchod nemocnici nahlásit asi měsíc dopředu. Jednak potřebují vědět, kolik lidí přijde, dále také hlásíme prvodárce, a pokud to studenti vědí, tak i jejich krevní skupinu,“ popsala Vrtělková s tím, že část skupiny zůstává stejná. Každý ročník se ale podaří získat i nové dárce. „Jediný problém je, že člověk by neměl chodit darovat do více nemocnic zaráz. Musí se tedy rozhodnout, zda bude dárce v Brně nebo zda bude dál chodit do jiné nemocnice. Já například už několik let chodím s celou rodinou do nemocnice ve městě, kde bydlím. Je to pro nás taková společná událost, takže jsem se rozhodla pokračovat tam,“ dodala Chroustovská s tím, že právě síla skupiny je motivace také pro řadu studentů. Jít darovat krev sami se mnohdy bojí. „Obzvlášť, když je to prvodárce a neví, co ho přesně čeká. My všechno zařídíme, a ještě se mu dostane povzbuzení od ostatních, se kterými do nemocnice jde,“ vysvětlila.
Pro letošní školní rok ještě přesný termín pro darování není stanoven. „Předpokládáme, že to bude spíš až v jarním semestru,“ uvedla Hana Vrtělková. Zároveň chtějí studentky navázat spolupráci s jinými fakultami tak, aby jednou Kapka krve mohla být celouniverzitní záležitost.