Téma

28. září 2018

Na fakultách chybí prostory pro studenty. FEKT problém vyřešil Studentáriem

Studentárium nabízí prostor pro práci i odpočinek | Autor: archiv Daniela Janíka
Přesně rok funguje na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií VUT takzvané Studentárium, ve kterém mohou studenti pracovat na projektech, oddechnout si od studia nebo si ohřát oběd. Podle Daniela Janíka ze spolku Studenti pro studenty, který koncept odpočinkové místnosti pro studenty spoluvytvořil a s vedením fakulty vyjednal, je prostor přes rok velmi vytížený. Zároveň se nepotvrdily ani obavy z toho, že studenti místnost poničí nebo nebudou dodržovat pravidla. Projekt by tak měl být inspirací i pro další fakulty, na kterých prostory pro studenty stále chybí.

Po několika letech stížností vyšlo vedení FEKT VUT studentům vstříc a nabídlo jim prostor, kde by mohli odpočívat mezi přednáškami, společně pracovat na projektech nebo se v klidu najíst. „Od počátku, kdy byla budovat FEKT zprovozněna, je problémem nedostatek volnočasových prostor pro studenty. Projektant nemyslel na to, že tu studenti tráví mnohdy celé dny. Není to jako na střední škole, kdy ráno přijedou, odsedí si výuku a jedou domů. Obvykle mají ve výuce pauzy a jezdit domů přes celé Brno se jim nevyplatí,“ vysvětlil předseda studentské komory SK AS FEKT Daniel Janík, který za projekt Studentária zodpovídal.

Studenti FEKT uvítali i vybavenou kuchyňku | Autor: archiv Daniela Janíka
Prvotní nápad na využití chodeb musel být z bezpečnostních důvodů zamítnut. „Navrhovali jsme vytvoření odpočinkových zón na chodbách, ale vždycky to narazilo na požárně-bezpečnostní řešení budovy,“ dodal Janík. Vloni v dubnu na setkání studentů s vedením FEKTu ale spor o místo, kde by mohli studenti trávit volný čas, vygradoval. „Nakonec jsme se domluvili, že se vyhradí místnost určená k samostudiu a přebuduje se na Studentárium,“ uvedl Janík, který spolunavrhl koncept prostor, rozložení vybavení i elektroinstalace.

Během loňských prázdnin pak vznikla místnost, která je kromě posezení vybavena například i kuchyňskou linkou. „Zpočátku se část vedení obávala, zda to bude fungovat. Jestli studenti místnost během pár týdnů nezničí, nezačnou se ztrácet věci a podobně. Ale tyto obavy se nepotvrdily. Místnost funguje tak, jak má. Ztrácí se maximálně příbory a studenti využívají prostor na maximum,“ podotkl Daniel Janík.

Místnost s kapacitou pětatřicet míst by se mohla postupně dočkat i dalších vylepšení a dovybavení. Daniel Janík navíc doufá, že bude fungovat i jako vzor pro ostatní fakulty, které se potýkají se stejným problémem. „FEKT je v tomto napřed, následován FSI a FIT, kde se také snaží pro studenty vytvářet vhodné a kvalitní studentské zázemí, aby se studenti na univerzitě cítili dobře. Obecně je však na fakultách s tímto spíš problém, který se snad pomalu začne řešit, protože je ze strany studentů stále větší tlak. Nejen na zahraničních prestižních univerzitách, ale i na několika českých je dostatečné zázemí už samozřejmostí," potvrdila Anna Kruljacová, předsedkyně Studentské komory AS FP. 

(zep)

Témata

Související články:
Software doktoranda z FEKT VUT umí určit, který pacient má dostat kardiostimulátor. Předejde tak zbytečným operacím
Vítězný projekt Volteek nabízí modulární systém řízení baterií. Vznikl díky studentské formuli
Studentský trůn ovládlo VUT. Získalo Krále i Miss Majálesu 2015
Letní výzkumný program na VUT inspiroval studující z USA k PhD
Nejtěžších je prvních deset kroků, říká slacklinista Josef Vychodil