Že studenti brněnské techniky nesedí jen v učebnách, ale žijí například i zpěvem, dokazuje pěvecký sbor Vox Iuvenalis, který pod záštitou školy funguje už 16 let. V jeho řadách působí několik desítek studentů i absolventů nejen VUT, ale i dalších brněnských vysokých škol.
Přestože je ve vysokoškolském sboru díky zaměření na studenty poměrně velká fluktuace členů, zatím jeho sbormistr Jan Ocetek nemá problém s naplněním. „Na posledním konkurzu na podzim jsme přibrali deset nových členů,“ uvedl Ocetek. Zájemci se ale mohou hlásit kdykoliv během roku a je jedno, jestli mají předchozí zkušenosti, nebo ne. Na začátku totiž projdou zkouškou, kdy si je sbormistr otestuje, zda mají talent a alespoň nějaký hlasový rozsah. Důležité je, aby měli snahu se zaučit co nejrychleji. Nováčci také musí počítat s tím, že je potřeba si vyhradit čas na zkoušky. Ty probíhají dvakrát týdně tři hodiny. „Samozřejmě že ve zkouškovém období je těžší se sejít v plném počtu, ale i tak se nám daří udržet poměrně slušnou účast,“ dodal Ocetek.
Během roku sbor rozhodně nezahálí, kromě zmiňovaných zkoušek čekají sboristy různá vystoupení. Těch je kolem deseti až dvanácti. Často jsou to koncerty v kostelích při různých příležitostech a svátcích. Sbor však zpíval i na takových netradičních místech, jako je Dům umění, jeskyně Moravského krasu nebo krematorium. Možná i díky tomu si sbor nemůže stěžovat, že by o jejich koncerty nebyl zájem a sály zely prázdnotou, spíše naopak.
„Snažím se studentům nabízet jak zajímavá díla, tak i méně tradiční místa pro koncerty. Baví mě to spojení skladeb a originálního prostředí,“ vysvětlil sbormistr, který má na starosti výběr repertoáru. V něm se objevují nejen populární díla klasiků, jako byl například Mozart, ale i méně známé skladby. Některé se dokonce v podání sboru Vox Iuvenalis dočkaly české, či dokonce světové premiéry. „Například jsme představili Tschesnokovův koncert pro sbor a klavír nebo skladby Alfreda Schnittkeho.“ Na vánočním koncertě, který se uskuteční 16. prosince ve dvoraně rektorátu VUT, si budou moci návštěvníci poslechnout třeba kantátu Ottorina Respighiho, která u nás není tak známá.
Pěvecký sbor Vox Iuvenalis vznikl před 23 lety a od samého začátku je jeho sbormistrem Jan Ocetek. Po absolvování gymnázia, kde se věnoval zpěvu se svými spolužáky, se společně rozhodli, že si založí vlastní sbor. Ten fungoval nejprve jako absolventský, později se však začali přidávat další zájemci z řad studentů. A tak vznikla myšlenka vysokoškolského pěveckého sboru. V roce 2000 získal Ocetek podporu tehdejšího rektora Vysokého učení technického Jana Vrbky a už nic nebránilo tomu, aby se sbor formálně začlenil pod VUT.
(kah)