Téma

17. července 2017

Největší český festival anime vznikl pro kamarády. Chce si uchovat komunitní charakter

Na festivalu se letos sešlo téměř pět tisíc lidí | Autor: Thief of Souls

Čtrnáctý ročník má za sebou největší a nejstarší český festival japonského animovaného filmu Animefest, který se konal na brněnském výstavišti. Tři dny nabité zajímavými japonskými anime filmy, přednáškami a doprovodným programem organizuje spolek Brněnští otaku, jehož členem je i Zbyněk Křivka z Ústavu informačních systémů FIT VUT. Ten má na starosti okolo tří set dobrovolníků, se kterými zodpovídá za chod celé akce.

Před čtrnácti lety se nadšenci do japonských kreslených filmů, tzv. anime, a japonských komiksů manga rozhodli uspořádat pro pár kamarádů malý festival, který by se těmto tématům věnoval. Místo předpokládaných padesáti lidí ale přišlo okolo dvou set a to, co mělo být předprázdninovou akcí pro pár přátel, je dnes největší český festival japonského animovaného filmu Animefest.

Členem spolku Brněnských otaku, kteří v Česku propagují japonskou kulturu, je i Zbyněk Křivka z Fakulty informačních technologií VUT. Ten na festival chodil nejprve jako návštěvník, protože ho zajímaly anime i japonské zvyky. Před deseti lety se ale rozhodl zapojit i jako organizátor. „Postupně se festival rozrostl do hotelu Continental a Sálu Břetislava Bakaly. Následovalo kino Scala. Ale vzhledem k tomu, že počet návštěvníků je každý rok vyšší, museli jsme se nakonec přestěhovat na brněnské výstaviště,“ popsal Křivka, který na festivalu zodpovídá za organizační část. Má tak na starosti podpůrný tým čítající přibližně tři sta lidí, kteří řeší vše od bezpečnosti po snadnou orientaci návštěvníků. Dalších tři sta dobrovolníků se pak stará o programovou část festivalu.

Rostoucí počet diváků, kterých letos přišlo téměř pět tisíc, přičítá Zbyněk Křivka i tomu, že se k zajímavým japonským seriálům a filmům není snadné běžně dostat. „V Česku jsou obvykle dostupná nejznámější díla. Spousta lidí tak viděla Princeznu Mononoke či Zámek v oblacích. K těm ostatním je ale často velmi složité se dostat,“ upozornil Křivka s tím, že na festivalu už v průběhu let mělo několik filmů českou, či dokonce evropskou premiéru.

Na organizaci festivalu se podílí okolo šesti set lidí | Autor: Filip Blažek

Součástí třídenního maratonu jsou i přednášky věnované jak samotné japonské kinematografii, tak japonské kultuře a životnímu stylu. „Japonsko je velmi odlišné, takže zajímavostí tam člověk najde opravdu hodně. Nedávno měla například jedna slečna hodinové povídání o poklopech od kanalizace v Japonsku. I takové téma vydalo na poutavou a vtipnou přednášku,“ podotkl Křivka s tím, že on sám, ač přes rok v rámci výuky na VUT běžně přednáší, se na festivalu raději stará o zázemí.

Před dvěma lety spolek Brněnských otaku navíc přidal i Cosples. Tedy ples, na kterém jsou tanečníci převlečeni za postavy z mangy a anime. „Chtěli jsme mít pro fanoušky ještě něco dalšího zhruba půl roku před festivalem. Na plese se navíc zaučují mladší kolegové, kteří následně pomáhají s organizací festivalu,“ vysvětlil Křivka. Kostýmy si většina návštěvníků vyrábí sama a jejich ceny se mohou vyšplhat na několik tisíc.

Součástí festivalu jsou i nejrůznější workshopy a přednášky | Autor: Thief of Souls

Ceny akcí se snaží pořadatelé držet co nejnižší. Tak, aby mohl na festival opravdu jakýkoliv fanoušek. „Zahraniční cony bývají mnohdy velmi drahé. Zároveň jsou to také obvykle masovější akce pro desetitisíce lidí. Tam bychom ale dojít nechtěli. Návštěvníci, i ti ze zahraničí, si u nás chválí rodinnou atmosféru,“ uvedl Křivka s tím, že většina lidí z komunity se zná. Nikoliv však jménem. Používají se totiž přezdívky.

Na Animefestu probíhá i soutěž vlastnoručně vyrobených kostýmů – tzv. cosplayů | Autor: Thief of Souls

Průměrný věk účastníků těchto akcí je podle Křivky něco mezi patnácti a třiceti roky. „Návštěvníci sice trochu stárnou, protože řada z nich chodila už před lety, když byli ještě na studiích. Ti už dnes pracují a mnohdy chodí i s rodinami. Zároveň ale stále přibývají i mladí účastníci,“ dodal Křivka s tím, že mnohdy potkává i své studenty z Fakulty informačních technologií.

Zajímavostí pak je, že i čtyři z pěti hlavních pořadatelů pracují v oblasti IT. „Ten pátý je sice vystudovaný stavař, momentálně se ale také věnuje oblasti informačních technologií,“ podotkl s úsměvem Křivka, který si to vysvětluje tím, že lidé pohybující se v IT měli dříve přístup k internetu a tím pádem i možnost seznámit se s anime.

(zep)

Témata

Související články:
Na FIT VUT vyvinuli batoh pro 3D mapování. Využívat ho budou především geodeti
Mobilní aplikace OneProve rozpozná padělek od originálu
Z Baskicka do Brna. Mireia Diez Sánchez na VUT učí počítače rozumět lidské řeči
Odstraníme nádor z mozku, epileptické záchvaty i třes rukou. Bez jediného řezu, tvrdí programátor Jiří Jaroš
Chytrý autopilot? V začátku vývoje na FIT to bylo něco výjimečného