Mobilní aplikace OneProve rozpozná padělek od originálu
Stačí jedna nebo dvě fotografie chytrým telefonem a aplikace OneProve je schopna vyhodnotit, zda máte v rukách originál, nebo padělek. Rozezná napodobeniny obrazů, značkových kabelek, oblečení nebo právních dokumentů. Aplikace, která propojuje umělou inteligenci s mobilní technologií, je první svého druhu na světě. A na jejím vývoji se podílejí vědci z Fakulty informačních technologií VUT.
Na počátku byla internetová burza umění Artstaq, kterou před několika lety založil Roman Komárek. Brzy však zjistil, že přestože je nákup uměleckého díla zpravidla dobrou investicí, lidé nemají v online nákupy obrazů důvěru. A tak vznikl startup OneProve. „Přišli za mnou jeho zakladatelé, zda by s využitím umělé inteligence šlo vymyslet řešení, které rozpozná originální obraz od padělku. Aby bylo možné online nákupům důvěřovat a bylo to pro nakupujícího jednoduché,“ popsal doktorand z Fakulty informačních technologií Kamil Behúň. Nyní je jedním ze tří zakladatelů startupu, ve kterém má na starosti technologický vývoj. Pokud se objeví problém, radí se s kolegou z fakulty, profesorem Adamem Heroutem, který ve OneProve působí jako konzultant.
Aplikace na základě algoritmu vyhodnocuje strukturu vyfotografovaného detailu obrazu a porovnává ho s originálem v databázi, jehož pravost již dříve ověřil expert. „U obrazu potřebujeme pro vyhodnocení vidět nejen fotografii celého díla, ale také jeho detail, abychom zachytili jeho jedinečnou mikrostrukturu, která by se jen těžko dala napodobit. Například na malbách jde o tahy štětcem, způsob, jak se barva roztéká, jaký otisk zanechávají štětiny. To žádný falzifikátor nedokáže zcela přesně napodobit,“ vysvětlil Behúň.
Dostatečné rozlišení většiny dnešních fotoaparátů v mobilních telefonech umožnilo vývojářům aplikaci naprogramovat tak, aby byla pro uživatele co nejjednodušší a nebylo nutné dokupovat si žádné dodatečné vybavení. „Je to pro nás technologicky obtížnější, protože naše algoritmy toho musí zvládnout víc, než kdybychom se namísto telefonů spoléhali na vlastní snímače. I tak jsme dosáhli skvělé přesnosti. Jsme schopni od sebe rozeznat nejen malby, ale i různé další napodobeniny materiálů včetně textilu, kůže nebo papíru,“ dodal Behúň. Dle jeho slov od sebe aplikace dokáže odlišit i dva printy, které byly vytisknuty na stejné tiskárně a stejném papíru. Rozpozná totiž odlišnou mikrostrukturu dvou kusů papíru i způsob, jakým se na nich rozpíjí inkoust. Do budoucna tak může být aplikace užitečná pro ověřování různých dokumentů a certifikátů advokátních společností.
Původním účelem aplikace bylo pomoci lidem s online nákupy obrazů, ukazuje se však, že je užitečná pro mnohem širší okruh uživatelů. „Příkladem jsou majitelé galerií nebo jednotlivých uměleckých děl. Pokud někam na výstavu půjčí na dva roky obraz, chtějí mít jistotu, že se jim pak do rukou vrátí ten stejný kus. Díky aplikaci si to mohou jednoduše ověřit,“ uvedl Behúň. Dalšími uživateli mohou být doručovací společnosti, které obrazy převáží. Na začátku u prodávajícího obraz nasnímají, a pokud ke kupujícímu nedoputuje totéž dílo, je mnohem snazší dopátrat, ve které části nákupního procesu se obraz ztratil a kdo za to nese odpovědnost.
OneProve si razí cestu uměleckým trhem a navázal již spolupráci nejen s mnoha galeriemi po celém světě, ale také s velkými aukčními domy z USA a Švýcarska, které zkoumají pravost slavných děl. Databáze nyní obsahuje několik tisíc ověřených obrazů, ze známějších českých malířů jsou to obrazy Jana Kotíka. Rozšíření aplikace ale není tak rychlé, jak zakladatelé původně doufali. „Je to zdlouhavé, protože se snažíme prosadit revoluční řešení v oblasti umění. To je obor, který je velmi konzervativní. Navíc mu vládnou korporáty a schvalovací procesy trvají dlouho. Aplikaci zde často využívají lidé, kteří k technice nemají blízko, a proto její ovládání musí být hodně intuitivní. Ale ten čas, který teď máme, nám dává možnost zpracovat zpětné vazby uživatelů a upravit vše tak, aby byli spokojení,“ zhodnotil Behúň.
OneProve se nebude zaměřovat pouze na umělecká díla, ale i na trh se značkovým módním zbožím a na právní dokumenty. Vývojáři proto pracují na prototypech aplikace i pro tyto oblasti. „Řešení, které nabízíme, je opravdu jedinečné a lze jej použít v různých sektorech. Ať už jde o džíny, peněženky nebo kabelky. Existují sice i jiné aplikace, třeba právě na ověřování značkových kabelek, ale u nich musíte mít speciální kameru, kterou nasnímáte materiál, a snímek zanesete do databáze. My celý proces velmi zjednodušujeme,“ dovysvětlil Behúň. Potvrdil také, že jednají o spolupráci s několika obchodními partnery, kteří prodávají značkové oblečení, a do budoucna by o službu měly mít zájem i velké zahraniční e-shopy, jako je eBay, nebo luxusní módní značky. Pozitivně vidí budoucnost startupu také investoři, ze kterých si OneProve mohl vybírat. Masivní dotaci získal v loňském roce od vývojářské firmy STRV a podpořil ho také mr Fund.