Lidé

13. září 2018

Z Baskicka do Brna. Mireia Diez Sánchez na VUT učí počítače rozumět lidské řeči

Mireia Diez Sánchez se věnuje diarizaci mluvčích, aby počítač poznal, kdy mluví který řečník | Autor: archiv Mireii Diez Sánchez
Do moravské metropole přijela před několika lety a stáž na Fakultě informačních technologií VUT se jí zalíbila natolik, že se rozhodla sem vrátit. Dnes Mireia Diez Sánchez pracuje v rámci Marie Curie grantu pro jednu ze světově nejvýznamnějších výzkumných skupin v oblasti dolování dat z řeči Speech@FIT.

Představte si, kdyby počítač dokázal místo vás rozeznat hlasy nejrůznějších lidí. A místo zdlouhavého procházení několikahodinových záznamů z přednášek, porad, jednání nebo televizních pořadů by vám ve vteřině pomohl najít toho řečníka, kterého právě potřebujete.

Na podobném úkolu pracuje v Brně Mireia Diez Sánchez v rámci projektu SPEAKER DICE. Ten se věnuje tomu, jak automaticky rozeznat “kdo kdy mluví”. To, co se zdá jako lehká úloha pro člověka, se nyní učí i počítače. A není to vždy úplně jednoduché. "Takzvaná diarizace mluvčích je náročný úkol. Zejména pokud v audiozáznamu mluví více lidí a my neznáme jejich počet. Často mluví v jeden okamžik nebo třeba v různém prostředí," popisuje Mireia. Na Fakultě informačních technologií k řešení podobných zadání využívají pokročilých statistických metod a hlubokých neuronových sítí.

Řečovým technologiím se Mireia začala věnovat už na univerzitě ve svém rodném Baskicku. Během studií několikrát navštívila Brno a práce výzkumné skupiny Speech@FIT ji nadchla natolik, že se rozhodla po dokončení doktorátu vrátit do Brna. Před dvěma a půl lety jí v tom pomohl grant Marie Curie určený pro mladé talentované výzkumníky.

Zatímco před lety si Mireia dokázala Brno spojit jen s Velkou cenou, dnes se ve městě vyzná, oblíbila si pivo a dokonce mluví česky. "Ale dělám hodně chyb," říká mladá vědkyně. "Plynně hovořím španělsky, baskicky a anglicky. Říká se, že naučit se čtvrtý cizí jazyk bývá jednoduché. Ale ne když jde o čtvrtou jazykovou rodinu, nebo zkrátka jen o češtinu," směje se.

Jak přiznává, nelíbí se jí dlouhá česká zima ani fakt, že je tak daleko od rodiny a přátel. "Ale Brno je krásné město, přátelské a s příjemnou atmosférou. Je tu dobrá hromadná doprava, výborné jídlo a spousta možností k cestování. Nejspíš tu zůstanu déle, než jsem původně plánovala," dodává s úsměvem.

(haa)

Témata

Související články:
České algoritmy z FIT VUT pomáhají Finům digitalizovat dřevařský průmysl
Za práci řešící monitoring sítí pomocí technologie FPGA získal Lukáš Kekely prestižní ocenění
Kdybych se rozhodoval znovu, odešel bych do ciziny už na škole, říká absolvent FIT působící v londýnském City
Platforma z FIT VUT pátrá po majitelích kryptoměnových adres. Umí je spojit s nelegální činností
Vědci z FIT vyvíjejí akcelerační technologie pro vysokorychlostní sítě. Jejich sonda pomáhá i v oblasti zákonných odposlechů