Lidé

28. března 2019

Kdybych se rozhodoval znovu, odešel bych do ciziny už na škole, říká absolvent FIT působící v londýnském City

Během studií se Petru Hříbkovi z Česka nechtělo. Dnes radí ostatním vycestovat brzo | Autor: archiv Petra Hříbka
Kariéru v zahraničí absolvent Fakulty informačních technologií VUT Petr Hříbek nijak aktivně neplánoval. Shodou náhod byl pozván do výběrového řízení na pozice v belgické centrále banky KBC. Nakonec zůstal pět let. Z Belgie se následně přesunul do Londýna, kde už pátým rokem pracuje pro společnost vlastněnou Londýnskou burzou. Říká, že pracovní tempo v Anglii je zběsilé. Práce v noci i o víkendech normální. Přesto se vrátit do Česka nechystá, a kdyby mohl volit znovu, odjel by do zahraničí už na vysoké škole.

Do Belgie se absolvent Fakulty informačních technologií VUT Petr Hříbek dostal v podstatě náhodou. Ačkoliv o práci v zahraničí uvažoval, aktivně nic sám nehledal. Jeho životopisu si však na českém kariérním portálu všimli lidé z ČSOB. „Hledali tehdy zaměstnance pro mateřskou banku KBC v Belgii. Ačkoliv neměli žádný limit, kolik lidí přijmou,  nakonec jsem se do Belgie dostal jako jediný Čech,“ popsal Petr Hříbek. Zpočátku se uklidňoval tím, že pokud by se mu v zahraničí nedařilo, vždy se může vrátit do české pobočky. Nakonec se mu ale v zahraničí zalíbilo. „Dali mi tehdy obrovskou důvěru, kterou bych asi v českých firmách nedostal. Bylo mi asi pětadvacet a musel jsem koordinovat tři vývojáře,“ dodal Hříbek s tím, že právě díky této důvěře se toho hodně naučil. „Kolegové mi navíc hodně pomohli. Byli velmi milí, sedli jsme si lidsky,“ podotkl s tím, že se v cizině naučil především důležitosti komunikace, respektu, pokory i otevřenosti.

Už v Belgii začal vyvíjet takzvané tradingové platformy. „Zjistil jsem, že je to velmi žádaná znalost,“ dodal s tím, že začaly přicházet pracovní nabídky i z dalších zemí a Petr Hříbek se nakonec po pěti letech rozhodl přesunout do Londýna. 

Pracovní tempo v Londýně je podle Hříbka zběsilé. Přesto se do Čech vracet neplánuje | Autor: archiv Petra Hříbka
V londýnském finančním centru City pracuje pro jednu z velkých firem vlastněných Londýnskou burzou už pátým rokem. Na návrat do Česka se ani přes debaty o Brexitu nechystá. Naopak plánuje ve Velké Británii požádat o trvalý pobyt. „Jedním z důvodů, proč se neplánuju vrátit, je možnost pracovního uplatnění mé ženy v Česku. Je Španělka, pracuje v Anglii a v Česku by se jí asi hůř hledala práce. Pokud bychom se tedy někam v budoucnu stěhovali, pak spíš do Španělska,“ dodal Hříbek.

Přiznává ale, že tempo práce v londýnských firmách se s tím belgickým nedá srovnávat. „Pro Belgičany je důležitá rovnováha mezi rodinným a pracovním životem. Tempo práce bylo pomalejší, lidé ve firmách zůstávali roky, změny obvykle nebyly moc dynamické. Naopak v Londýně je pracovní nasazení zcela extrémní. Je normální pracovat o víkendech, v noci. Na zaměstnance je mnohem větší tlak a řada z nich je hodně ambiciózní, takže se často přesouvají a mění pozice i společnosti,“ dodal Petr Hříbek. Ten ve společnosti zodpovídá za vývoj a uvádění nových IT produktů na trh. „Konkrétně se staráme o to, aby po celou dobu vývoje a nasazení běžela všechna prostředí správně,“ vysvětlil.

Letos oslaví Petr Hříbek desátý rok, co do zahraničí odešel. Se zkušenostmi, které za tu dobu nasbíral, radí i stávajícím studentům, aby se alespoň na stáž nebo kratší pobyt do firem v jiných zemích podívali. „Kdybych se dneska mohl rozhodovat znovu, odešel bych do zahraničí už během studií,“ uzavřel Hříbek.

(zep)

Témata

Související články:
Chtěla jsem dělat vědu v praxi a hledala nejlepšího zaměstnavatele v oboru, říká Barbora Micenková z Googlu
Umělá inteligence pouze rozšíří inteligenci přirozenou, tvrdí Mikolov z Facebooku
Dobrých vývojářů je málo. Česko je ale velmoc, tvrdí Nohejl z STRV
Poznatky přibývají tak rychle, že není v lidských silách informace třídit, myslí si absolventka FIT VUT Drahomíra Herrmannová
Stanislav Smatana vymýšlí software umožňující analýzu střevní mikroflóry. Za svůj výzkum získal podporu od Brna