Mistři v CNC obrábění si brousí zuby a nástroje na světový šampionát
Věděli jste, že existuje Mistrovství ČR v oboru CNC frézování? Dva poslední šampioni jsou dokonce z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Náročná kvalifikace i stres z finálového dne se podle mistra republiky z roku 2022 vyplatily: ve firmě povýšil, snáz si propojuje školní teorii s praxí a soutěž mu otevřela dveře do světa.
Martin Češka studuje na VUT druhým rokem Strojírenství. Ještě jako středoškolák se přihlásil do soutěže v CNC frézování pořádané neziskovkouSkills Czech Republic. A vyhrál. „Za rok mě to dostalo z nuly na sto. Z týpka u stroje jsem se stal aplikačním technologem, který cestuje po světě. Vystupoval jsem v Senátu i na Hospodářské komoře. Ale hlavně mě to hrozně baví,“ říká Češka, který se díky titulu mistra republiky stal i jakýmsi ambasadorem soutěže.
Bylo to právě jeho vystoupení na brněnské střední škole Sokolská, které přimělo loňského mistra republiky Tomáše Křivánka, aby se do Skills přihlásil. „Bylo to skvělé rozhodnutí. Nejlepší zkušenost je, že jsem si vše mohl udělat sám. Ve firmě vás většinou nenechají udělat chybu, protože si nechtějí zlomit nástroj nebo zničit stroj, ale tady v soutěži to bylo celé na nás. Klidně nás nechali i chybovat, což dá člověku nejvíc,“ vzpomíná Křivánek, dnes už také student strojní fakulty VUT.
„Tato soutěž je jedinečná v tom, jak komplexní má zadání. Soutěžící dostane výkres, kde má předepsané drsnosti povrchu i geometrické a délkové tolerance, které musí dodržet. A v rámci těchto tolerancí musí danou součást vyrobit. Koncovým produktem tedy není program, ale skutečná součást. Musí navrhnout upnutí polotovaru, nástroje, kterými bude obrábět, k nástrojům musí zvolit správné řezné podmínky. Pak teprve přijde samotné programování v CAM systému, kde proběhne i simulace programu. A na závěr jde student fyzicky ke stroji, kde součást vyrobí. To vše během jednoho dne a na jeden pokus,“ popisuje ředitel Ústavu strojírenské technologie Jan Zouhar.
Soutěž se v Česku koná teprve posledních pár let a navazuje na předchozí tradici, z níž naše země na mnoho let vypadla. V zahraničí má WorldSkills naopak dlouhou historii a zahraniční konkurence je v nejlepším slova smyslu velmi silná. „V září jsem se dostal do Francie na jejich finále. Tam jsme mohli nahlédnout, jak to dělá světová špička. Bylo to neuvěřitelné,“ říká Češka, kterému titul mistra doslova otevřel dveře do světa. Pokud vše půjde dobře, čeká ho v roce 2025 světový šampionát. „Beru to s velkou pokorou, musím na sobě ještě hodně makat. Už jsem začal s přípravou,“ dodává.
V čem je frézování tak zásadní, vysvětluje Jan Zouhar: „Obrábění je jedna ze základních operací v průmyslu, bez ní se téměř neobejdeme. Uvědomme si, že opravdu téměř každá vyrobená součást si projde nějakým cyklem obrábění. Tato soutěž je jedinečná v tom, že vyžaduje nejen znalosti programování, ale i nástrojů, nástrojových materiálů, podmínek obrábění, programování v CAM softwaru i znalost samotného stroje.“
Studium na univerzitě pak může k praktickým dovednostem středoškoláků dodat potřebnou teoretickou nástavbu. „Stavíme nad jejich praktické základy a učíme je, proč se věci dějí, jak se dějí,“ vysvětluje Zouhar s tím, že šikovné studenty, jakými jsou Tomáš Křivánek nebo Martin Češka, vidí mezi uchazeči o studium Strojírenství velmi rád. „Takový titul, jako je mistr republiky, už je známka kvality. Chceme je podpořit v tom, aby se dále rozvíjeli. Rádi jim připravíme podmínky, aby mohli trénovat u nás na dílně, abychom jim pomohli připravit se na světové finále. Soutěž Skills navíc není jen pro středoškoláky, ale je omezená věkem do 25 let, takže se mohou zapojit i naši stávající studenti,“ dodává Zouhar.
Zatímco Martin Češka se už pilně připravuje na finále v roce 2025, Tomáše Křivánka by případné světové vystoupení čekalo až to v roce 2027. Do té doby bude dál pracovat na tom, co se naučil. „K technice mě to táhlo už od deváté třídy. Baví mě, jak do sebe všechno zapadá a dává to smysl, všechno se dá racionálně vysvětlit,“ říká Křivánek, který se už při studium uplatní i ve firmě, kde absolvoval kvalifikaci pro soutěž. „Budu u nich mít stálou brigádu. Měl bych pomáhat hlavnímu technologovi s vývojem robota, který bude zakládat díly,“ uzavírá.