Téma

5. dubna 2017

Na VUT vznikl fotoklub Technika. Chystá první výstavu

Fotoklub se zaměřuje především na uměleckou stránku fotografování, ale neopomíjí ani tu technickou | Autor: Martin Dohnal

Chtěli se zlepšovat ve fotografování, sdílet s podobně založenými lidmi svoje obrázky a získat od nich zpětnou vazbu. Studenti VUT Jakub Halama a Martin Dohnal však v Brně žádný fotoklub, kde by se s podobně založenými lidmi mohli potkávat, nenašli, a tak se rozhodli, že si založí vlastní. Během měsíce se jim podařilo nápad zrealizovat a od listopadu tak na VUT funguje fotoklub Technika.

„Od dvanácti let navštěvuji fotoklub v Kroměříži, odkud pocházím. Kvůli škole tam mohu chodit jen mimo semestr, a to mi přišlo škoda, tak jsem začal pátrat, jestli v Brně nenajdu něco podobného. Bohužel se mi to nepodařilo,“ popsal Jakub Halama, jak se nápad zrodil. Společně s Martinem Dohnalem, který se také věnuje focení, tedy neváhali a přímo na škole založili vlastní fotoklub, jehož členové se schází během školního roku.

S nápadem na založení fotoklubu přišli Jakub Halama a Martin Dohnal | Autor: Filip Kšica

Nejdřív ale bylo potřeba získat podporu univerzity. Tu našli u Studentské komory Akademického senátu FSI, která jim pomohla jejich vizi zrealizovat. „Studentská komora poskytla fotoklubu zasedací místnost s projektorem přímo na fakultě, kde se mohou členové pravidelně setkávat. A také jsme pomohli s propagací,“ vysvětlil jeden z členů komory Petr Dvořák. Do fotoklubu mohou docházet jak studenti a zaměstnanci VUT, tak i kdokoliv mimo univerzitu. Jedinou podmínkou je, aby měl svůj vlastní foťák nebo mobil. „Mohou za námi přijít jak začátečníci, tak i pokročilí. Snažíme se skloubit všechny úrovně znalostí, i když je to samozřejmě někdy těžší,“ uvedl Halama.

V současné chvíli má fotoklub asi třicet členů, z toho pravidelně chodí kolem deseti. Program každého setkání zveřejňují organizátoři předem na facebookových stránkách, na samotném setkání pak společně hodnotí fotografie jak vlastní, tak i známých autorů. Některé schůzky jsou naopak zaměřené více na technickou stránku. „Pro začátečníky jsme měli jednu hodinu věnovanou základům, kdy jsme jim vysvětlili, co je clona, ISO, závěrka apod., a jak se s tím dá pracovat,“ upozornil Dohnal. Každý měsíc je navíc vyhlášené určité foto téma. Minule to byla zimní atmosféra, aktuálně je to technika.

Jedním z témat workshopu byla zimní krajina | Autor: Jakub Halama

Do budoucna také studenti plánují speciální workshopy. Naposley to byl například workshop Steel Wool, což je ocelová vata, která se zapálí a pomalu odhořívá. S ní se pak dají dělat různá kouzla. Když se totiž hořící vatou pokryje lano a pohybuje se s ním, lze díky světelným efektům vytvářet jednoduché obrazce. A právě jejich zachycení fotoaparátem se workshop věnoval. „V budoucnu bychom se také rádi propojili s fotografickým ateliérem na FaVU, firmami a osobnostmi z oblasti fotografie,“ prozradil Dvořák.

Fotoklub plánuje na duben svoji první výstavu v prostorách fakulty. Na její přípravu a tisk fotek získali studenti finanční podporu od školy. Součástí bude také divácká anketa o nejlepší snímek.

(kah)

Témata

Související články:
Inovace motoru a design. Dragon 5 zaujal porotu i soupeře
Studentská formule Dragon 5 má revoluční motor: jednoválcový přeplňovaný turbodmychadlem
Startuje festival Prototyp. Představí vědce, umělce i kutily
Student vymyslel novou metodu výroby očních protéz. Tiskne je na 3D tiskárně
ARGO pod vodou: na veletrhu IDET vystavují prototyp studentské ponorky