Chtěli se zlepšovat ve fotografování, sdílet s podobně založenými lidmi svoje obrázky a získat od nich zpětnou vazbu. Studenti VUT Jakub Halama a Martin Dohnal však v Brně žádný fotoklub, kde by se s podobně založenými lidmi mohli potkávat, nenašli, a tak se rozhodli, že si založí vlastní. Během měsíce se jim podařilo nápad zrealizovat a od listopadu tak na VUT funguje fotoklub Technika.
„Od dvanácti let navštěvuji fotoklub v Kroměříži, odkud pocházím. Kvůli škole tam mohu chodit jen mimo semestr, a to mi přišlo škoda, tak jsem začal pátrat, jestli v Brně nenajdu něco podobného. Bohužel se mi to nepodařilo,“ popsal Jakub Halama, jak se nápad zrodil. Společně s Martinem Dohnalem, který se také věnuje focení, tedy neváhali a přímo na škole založili vlastní fotoklub, jehož členové se schází během školního roku.
Nejdřív ale bylo potřeba získat podporu univerzity. Tu našli u Studentské komory Akademického senátu FSI, která jim pomohla jejich vizi zrealizovat. „Studentská komora poskytla fotoklubu zasedací místnost s projektorem přímo na fakultě, kde se mohou členové pravidelně setkávat. A také jsme pomohli s propagací,“ vysvětlil jeden z členů komory Petr Dvořák. Do fotoklubu mohou docházet jak studenti a zaměstnanci VUT, tak i kdokoliv mimo univerzitu. Jedinou podmínkou je, aby měl svůj vlastní foťák nebo mobil. „Mohou za námi přijít jak začátečníci, tak i pokročilí. Snažíme se skloubit všechny úrovně znalostí, i když je to samozřejmě někdy těžší,“ uvedl Halama.
V současné chvíli má fotoklub asi třicet členů, z toho pravidelně chodí kolem deseti. Program každého setkání zveřejňují organizátoři předem na facebookových stránkách, na samotném setkání pak společně hodnotí fotografie jak vlastní, tak i známých autorů. Některé schůzky jsou naopak zaměřené více na technickou stránku. „Pro začátečníky jsme měli jednu hodinu věnovanou základům, kdy jsme jim vysvětlili, co je clona, ISO, závěrka apod., a jak se s tím dá pracovat,“ upozornil Dohnal. Každý měsíc je navíc vyhlášené určité foto téma. Minule to byla zimní atmosféra, aktuálně je to technika.
Do budoucna také studenti plánují speciální workshopy. Naposley to byl například workshop Steel Wool, což je ocelová vata, která se zapálí a pomalu odhořívá. S ní se pak dají dělat různá kouzla. Když se totiž hořící vatou pokryje lano a pohybuje se s ním, lze díky světelným efektům vytvářet jednoduché obrazce. A právě jejich zachycení fotoaparátem se workshop věnoval. „V budoucnu bychom se také rádi propojili s fotografickým ateliérem na FaVU, firmami a osobnostmi z oblasti fotografie,“ prozradil Dvořák.
Fotoklub plánuje na duben svoji první výstavu v prostorách fakulty. Na její přípravu a tisk fotek získali studenti finanční podporu od školy. Součástí bude také divácká anketa o nejlepší snímek.
(kah)