Téma

29. listopadu 2016

Designeři z FSI vystavovali na Czech Design Weeku jako jediní zástupci univerzity

Expozice Odboru průmyslového designu v rámci festivalu Czech Design Week 2016 | Autor: Eva Fridrichová

Na mezinárodním festivalu designu Czech Design Week 2016 letos poprvé vystavovali studenti Odboru průmyslového designu z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Z více než 150 přihlášených vystavovatelů vybrala odborná porota osm desítek těch, kteří se mohli prezentovat v jednotlivých místnostech rozsáhlého Kafkova domu a dalších výstavních prostorech. Zatímco většina designérů představila svou práci individuálně, Ústav konstruování z FSI prezentoval práce svých studentů a absolventů hromadně, a byl navíc jediným zástupcem vysokých škol na tomto festivalu.

Studenti a absolventi designu z brněnské techniky představili v první polovině listopadu na Czech Design Weeku celkem tři expozice. „První z nich byla výstava vybraných diplomových prací v návaznosti na letošní výstavu Homo Designus, která proběhla v Technickém muzeu v Brně. Bylo zde k vidění dvanáct posterů s vizualizacemi závěrečných prací a čtyři fyzické modely – protéza dolní končetiny pro děti od Hany Malátkové, model tramvaje Tomáše Blahy, maketa vysokozdvižného vozíku Jozefa Pavly a model kombajnu od Dominika Tomčíka,“ vyjmenoval Ladislav Křenek z Ústavu konstruování FSI VUT v Brně.

Druhým vystavovatelem byl student 5. ročníku Jakub Krakovský a jeho vizuální komunikace s názvem Wofle, která popisovala nový design vaflovače. Tento projekt vznikl v rámci ateliérové výuky, kdy záměrem autora bylo eliminovat problémy vznikající při přípravě vaflí. “Snažím se přiblížit proces tvorby a jak samotný produkt vznikal,” doplnil Krakovský.

Kromě posterů byly k vidění i modely studentských prací | Autor: Eva Fridrichová

Třetí exponát vytvořili absolventi Anežka Michalicová a Lukáš Oujezdský, kteří v rámci Czech Design Weeku zabodovali se svým školním projektem stojanu na víno Ouu_Mii. Podle autorů navržený předmět zcela vystihuje studentský život: jde o mobilní stojan na víno, který pojme až tři láhve vína. „Při jeho výrobě jsme kladli důraz na využití přírodních materiálů v kombinaci s moderní výrobou. Ukázka naší tvorby byla navíc doplněna ochutnávkou vín z jižní Moravy,“ uvedla Michalicová.

Celotýdenní prezentace designérské tvorby přilákala stovky návštěvníků z řad odborné i laické veřejnosti. K vidění byly nejrůznější typy designérských návrhů a výrobků, zahrnující módu, obuv, módní doplňky, šperky, grafiku a užitné předměty. Kompletní seznam vystavovatelů najdete zde.

Stojan na víno Ouu_Mii je inspirován studentským životem | Autor: Eva Fridrichová

(evf)

Témata

Související články:
Student Jakub Maca získal Zlatou pecku – českého reklamního Oscara
Startuje festival Prototyp. Představí vědce, umělce i kutily
VUT v Brně vychovává kvalitní designéry. Talent designu 2014 to opět prokázal
Na VUT vznikl fotoklub Technika. Chystá první výstavu
Cenu Edwards získala doktorandka z FSI. Porotu zaujala její diplomová práce zaměřená na obrábění