Téma

20. října 2016

Autor nápadu není automaticky jeho majitelem, upozorňuje Pavla Matulová

Zejména začínající firmy neumí své nápady dostatečně ochránit, říká Matulová | Autor: archiv Pavly Matulové

Jak zjistit, že váš nápad si už dávno nepatentoval někdo jiný? Kde se naopak ujistit, že vám nikdo neukradne hlavní předmět podnikání? Na tyto otázky umí odpovědět absolventka Fakulty stavební VUT Pavla Matulová, která nyní působí v Jihomoravském inovačním centru. Začínajícím firmám i zkušeným podnikatelům totiž radí v oblasti duševního vlastnictví. Nejčastější chybu podle ní dělají při plánování strategie a při hledání informací.

K otázkám duševního vlastnictví se Pavla Matulová dostala při doktorandskému studiu. „Působila jsem na Ústavu stavebních hmot a dílců, kde se kladl důraz na spolupráci s firmami. Bylo proto potřeba, abych se s problematikou duševního vlastnictví seznámila,“ popsala své první setkání s oborem Matulová.

Hlouběji se mu pak začala věnovat v Jihomoravském inovačním centru, kde řada začínajících firem řeší i otázku ochrany duševního vlastnictví. „Při práci v JICu jsem si navíc mohla doplnit vzdělání u Úřadu průmyslového vlastnictví. Ten je nejvyšší autoritou v oboru, která uděluje patenty či užitné vzory. Zároveň nabízí dvouleté dálkové studium, které jsme ještě s kolegou z JICu úspěšně absolvovali,“ dodala Matulová.

Po ukončení studia začali nabízet firmám i veřejnosti základní poradenství. „V podstatě kdokoliv, kdo má zájem, se s námi může přijít poradit, jaké jsou možnosti a vhodná strategie ochrany duševního vlastnictví. Případně, kolik celá věc stojí. Zhruba jednou až dvakrát do roka děláme také workshopy zaměřené na tuto problematiku,“ uvedla Matulová.

Před týdnem proběhl další z workshopů na téma duševního vlastnictví | Autor: archiv Pavly Matulové

Při konzultacích či workshopech zájemce upozorňují i na to, co lze a nelze patentovat. „Pro klienty bývají zajímavé databáze patentů, které jsou sice online a přístupné komukoliv, ale člověk v nich musí umět hledat. Najdou tam informace o tom, co se patentuje ve světě i co patentuje jejich konkurence,“ přiblížila Matulová. Nejčastěji se podle ní přichází poradit majitelé firem v okamžiku, kdy se jim začne v oboru dařit a vycítí, že je potřeba si své nápady a znalosti ochránit.

Chyba je ochranu podcenit. Někdy jsou ale obavy zbytečné 

Zároveň ovšem upozornila, že v žádném případě nesuplují práci patentové kanceláře či Centra transferu technologií, které řeší vlastnictví nápadů zrozených na univerzitní půdě. Kromě toho si klienti občas pletou rozdíl mezi autorstvím a vlastnictvím. „Další z chyb je, že mnohdy nevěnují dostatek času přípravě celkové strategie ochrany duševního vlastnictví. Někdy se snaží zapatentovat nápad, aniž by si spočítali, zda se jim investice do patentové ochrany vyplatí. V rámci České republiky totiž mluvíme o desítkách tisíc a v rámci Evropy či celosvětově to může být ještě mnohonásobně dražší proces,“ upozornila Matulová.

Podle Matulové má obecně význam patentovat pouze něco, co má velký komerční potenciál. „Lidé často nezváží ani to, zda budou mít dostatek peněz na soudní spor ve chvíli, kdy jim někdo patent napadne či okopíruje,“ dodala Matulová. Radí i zbytečně se nebát. „Někdy nám firmy nechtějí ani napsat, co přesně vymyslely, ze strachu, abychom jim to neukradli. Start-upům naopak radíme, aby svůj nápad prokonzultovali s co nejvíce lidmi a nechali si poradit. Pravděpodobnost, že někdo bude věnovat čas a peníze do vývoje a výroby kopie jejich nápadu, je menší, než že neuspějí kvůli špatně vymyšlenému podnikání,“ uvedla Matulová.

Podnikatelé se s Pavlou Matulovou mohou potkat i v rámci programu JIC PLATINN, který centrum nabízí technologickým firmám v regionu. „Jedná se o rozvinutější podniky, kterým nabízíme podrobnou analýzu inovačních příležitostí. Zjišťujeme, jak firma funguje, a kde je případný prostor pro změny a zlepšení. Následně pak může podnik využít několika desítek hodin poradenství se zkušenými mentory z oboru,“ dodala Matulová.

(zep)

Témata

Související články:
Meditace? Kdepak, s Dalajlámou tvrdě pracujeme, říká doktorand Jiří Sázel
Studenti musí chápat historickou podstatu budov, myslí si architekt Adam Guzdek
Práce se studenty na organizaci plesu byla jedinečná zkušenost, říká Architekt světla
Jen děláme věci s láskou, říká o celosvětovém úspěchu brněnských barů spolumajitel Tom Miška
Chceme dřevo zrovnoprávnit, říkají autoři případové studie zabývající se velkokapacitními dřevostavbami