Nápady a objevy

5. října 2017

Zařízení od Adwitechu umožňuje bezdrátové měření i v těch nejnáročnějších podmínkách

Měřicí přístroj od Adwitechu umožňuje posouvat vývoj zařízení kupředu | Autor: archiv společnosti Adwitech
Jak změřit přetvoření, teplotu a jiné fyzikální veličiny na těžko přístupných místech či na strojích, které jsou stále ve vývoji, vyřešil Jan Chalupa z Fakulty strojního inženýrství VUT. Spolu se spolužákem z vysoké školy vytvořil pod názvem WxM-2 malou krabičku umožňující bezdrátové měření i ve velmi náročných podmínkách. Zařízení se navíc snaží upravit tak, aby jeho instalaci a obsluhu zvládli zákazníci bez problémů sami.

Za téma své bakalářské práce si Jan Chalupa před několika lety zvolil měření teploty na rotoru elektrických strojů. K tomuto měření ale musel vyvinout i vlastní zařízení. „Následně začali chodit lidé s tím, zda bych nezvládl zařízení i na jiná měření. Začal jsem spolupracovat s různými týmy. Vždy jsme ale vyvíjeli modul na míru a instalace byla složitá, takže jsme museli s kolegou celou dobu u měření být,“ podotkl Chalupa, který je mimo jiné i doktorský student na FSI VUT.

Protože se požadavky na specifické měření objevovaly častěji, začali se zamýšlet nad tím, zda nejde vytvořit něco více univerzálního a soběstačného. „Asi před rokem jsme proto založili Adwitech a vytvořili jsme produkt, který se snažíme dotáhnout do konce tak, aby si ho mohl jednoduše nainstalovat každý zákazník sám,“ dodal Chalupa.

K hlavnímu modulu lze připojit různé senzory, takže zařízení umožňuje měření různých veličin. „Měřili jsme například krouticí moment na spojovací hřídeli u Tatry nebo jsme prováděli měření na malé vodní elektrárně. Díky tomu, že můžeme všechno nastavit online, se během různých zkoušek, nemusel vůbec zastavovat chod elektrárny,“ uvedl Jan Chalupa.
Díky množství senzorů umí zařízení změřit různé veličiny | Autor: archiv společnosti Adwitech

Do budoucna pak plánují zakladatelé Adwitechu poskytovat zákazníkům kompletní servis, který bude zahrnovat jak poskytnutí měřicího modulu, tak i zpracování dat. „Nechceme jen prodávat hardware a dál se nestarat o to, co s ním klient udělá. Smysl nám dává kompletní poradenství od návrhu místa, kam zařízení umístit, až po interpretaci naměřených dat. Rádi bychom, aby zákazníci využili systém naplno a měl pro ně maximální efekt,“ dodal Chalupa s tím, že mu přináší radost, když vidí, že jejich zařízení firmám skutečně pomohlo a posunulo vývoj dál.

Momentálně se kromě vylepšování systému a designu produktu věnují zakladatelé firmy i strategickému plánování a marketingu. Jsou totiž zapojeni do rozvojového programu Jihomoravského inovačního centra, kde jejich společnost nyní také sídlí. „S kolegou jsme oba vývojáři, takže máme tendenci neustále přetvářet a dotahovat samotný produkt. Akcelerátor JICu nám velmi pomohl nahlížet na celou věc víc podnikatelsky a uvědomit si, že se musíme věnovat i obchodní části. Protože můžeme mít sebelepší produkt, když ale bude schovaný v šuplíku, nic nám nevydělá,“ podotkl Chalupa. Zároveň ale přiznává, že zatím hřešili na skutečnost, že v této oblasti je zatím trh velmi malý, takže si je firmy stále nacházejí samy.

(zep)

Témata

Související články:
Zakladatel Rohlik.cz: Nikdy jsem nebyl úplně studijní typ
První zálet nového letadla je jako narození dítěte, říká Milan Bureš
80 procent času stráví kurýr hledáním vchodu a čekáním, řešením rozvozu balíků jsou podle absolventů VUT autonomní auta
Patrik Štipák: Díky Formuli Student se živím tím, co mě baví
Charlota Blunárová: Nejvíce mi dala práce na volné noze. Díky ní jsem se naučila sebedisciplině