Nápady a objevy

23. března 2021

Všechny dostupné informace na jednom místě. Projekt iParcely.cz chce šetřit čas a usnadnit nákup pozemků

Špatná vlastní zkušenost dovedla Kateřinu Bortlovou k podnikatelskému nápadu | Autor: archiv Kateřiny Bortlové
Vlastní nepříjemná zkušenost se službami realitních makléřů přivedla Kateřinu Bortlovou z FAST VUT k nápadu na projekt iParcely.cz. Portálu, kde budou moct jak odborníci, tak laici dostat všechny dostupné informace o pozemcích na jednom místě. Zájemce si pak budou moci za poplatek nechat zpracovat i podrobnější analýzu. Do konce letošního roku by měly iParcely.cz pokrývat až padesát procent Česka.

Po návratu ze stáže ve Švýcarsku chtěla Kateřina Bortlová koupit pozemek v oblasti Rajnochovic. Měla nápad na konstrukci, kterou chtěla postavit, a dokonce měla vyhlédnutý i vhodný pozemek. „Našli jsme na realitních portálech vhodný pozemek. Domluvili jsme si schůzku a jeli tam, abychom si informace uvedené v inzerci ještě potvrdili. Paní makléřka sice přijela pěkně oblečená a načesaná, ale o pozemku ve finále nevěděla vůbec nic. Nevěděla, zda je skutečně stavební, zda je na pozemku voda, jak přesně je pozemek velký. Řekla nám, že tyto informace si musíme sehnat sami. Na závěr jsme jí pouze podepsali papír, že jsme byli na prohlídce. A to bylo celé,“ popsala svou nepříjemnou zkušenost studentka architektury na Fakultě stavební VUT.

Jelikož se podle ní zkušenost ještě opakovala, rozhodla se s celou situací něco dělat. „Řekla jsem si, že je to průšvih, pokud to v Česku skutečně takto funguje. Odborníci sice vědí, kde informace hledat, ale trvá to, než je člověk všechny sežene. Pro laika je pak ještě těžší si potřebné informace shromáždit. Proto jsem se rozhodla vytvořit portál, kde budou veškeré dostupné informace pohromadě,“ vysvětlila Bortlová.

A svému rozhodnutí dostála. Na světě už je tak portál iParcely.cz, který postupně bude zpracovávat a nabízet údaje o pozemcích v Česku. „Například Praha či Brno už sice územní plán mají i v podobě aplikace, ale v legendě je tisíc různých informací a barev, ve kterých se člověk musí zorientovat. My chceme zpřístupnit informace tak, aby se v nich vyznal skutečně každý,“ dodala Kateřina Bortlová s tím, že projekt významně ušetří uživatelům čas, protože nebudou muset čekat na vyjádření a data z deseti různých míst.

Kupovat pozemky online jako boty

Momentálně zpracovávají data pro Prahu. „Jsou to katastrální mapy, mapy inženýrských sítí jako je voda, elektřina a plyn, orotofoto mapy a základní mapy a samozřejmě i územní plán,“ vyjmenovala Bortolová, co vše bude na portálu iParcely.cz přístupné.

Do budoucna jsou podle studentky FAST VUT plány ještě větší. „Chtěli bychom výhledově přidat například i mapy záplavových oblastí, označit cenná území, což znamená, že jsou na dané parcele například státní stromy. To může nést jak větší hodnotu, tak ale i rizika pro člověka, který chce na daném místě stavět,“ objasnila Kateřina Bortlová.

Pokud se projektu bude dařit, jednou by měl mapovat i brownfieldy, a tím pomoct v jejich znovuvyužití a zastavění. „Chceme dělat i vlastní cenové mapy. A do budoucna si pohráváme s myšlenkou online prodeje pozemků. Jednou bychom chtěli mít celý proces zautomatizovaný tak, aby si člověk mohl koupit pozemek přes internet tak, jak si teď kupuje například boty,“ popsala plány Kateřina Bortlová.

Data budou na iParcely.cz přibývat postupně. Podle Kateřiny Bortlové totiž hodně záleží na tom, v jaké podobě jsou teď dostupná. „Začali jsme Prahou, protože ta má nejpokročilejší digitalizaci. Mají data nachystaná v podobě, v jaké je dokážeme zpracovat do interaktivní mapy. Dobře je na tom například i Zlínský kraj, Plzeň, Olomouc, Prostějovsko. Ale jsou u nás i oblasti, kde nemají územní plán zdigitalizovaný vůbec,“ upozornila Bortlová. Velký problém v tom však nevidí. Podle ní bude trend digitalizace postupně tlačit na všechny úřady a instituce.

Problémem, který na řadě míst zatím brání některé informace zveřejňovat, je strach z konkurence. „Setkali jsme se s tím, že mělo město ve smlouvách, že nesmí zveřejňovat, kde přesně vedou jaké sítě kvůli strachu z konkurenčních bojů mezi poskytovateli připojení na dané sítě,“ popsala Bortlová. Samotné iParcely.cz by pak měly do konce letošního roku pokrývat přibližně polovinu České republiky.

Na projektu pracují studenti i absolventi VUT | Autor: archiv iParcely

Data, která spojují a nabízí uživatelům, jsou v určité formě zdarma. Vydělávat má projekt podle Kateřiny Bortlové na analýzách. „Člověk si může vyklikat, že ho například zajímá pouze vodovodní síť. My mu můžeme udělat analýzu, jaké jsou možnosti potrubí v lokalitě, zda je tam ještě kapacita, aby se mohl připojit. Vygeneruje si report, kde bude mít jak podrobné informace, tak vysvětlení, co znamenají,“ přiblížila Bortlová.

Pozemek v Rajnochovicích Kateřina Bortlová nekoupila a od nápadu stavět nakonec ustoupila. Dnes ale přiznává, že celá zkušenost ji před lety navedla zcela nečekaným směrem. Věří, že její projekt bude jednou místo, kam budou automaticky mířit jak stavebníci a projektanti, tak i zájemci o koupi pozemků nebo například investoři. O tom, že v něm vidí potenciál i jiní lidé, svědčí mimo jiné 2. místo, které Kateřina Bortlová s iParcely.cz získala v Ceně podnikavosti studenta VUT.

(zeh)

Témata

Související články:
Celulózu z odpadních vod přeměnila na biochar i pyrolýzní olej. Uplatnění najdou třeba v zemědělství
Práce se studenty na organizaci plesu byla jedinečná zkušenost, říká Architekt světla
První v Česku a sedmý na světě. Silový trojbojař z FAST VUT sklízí úspěchy
Nebavilo ho dělit se o míč se spoluhráči, tak začal s freestyle fotbalem. Dnes má pět titulů
Studenti musí chápat historickou podstatu budov, myslí si architekt Adam Guzdek