Nápady a objevy

24. září 2020

Téměř neprolomitelný elektronický zámek PeaLock ochrání sportovní výbavu. Jde o světovou novinku

Vala doufá, že výrobci lyží začnou nabízet zámek k dražším sériím lyží | Autor: archiv společnosti PeaLock
Krádež drahé lyžařské výbavy dovedla absolventa Ústavu soudního inženýrství VUT Marka Valu k založení vlastního startupu a vytvoření prvního přenosného elektronického zámku na světě PeaLock. V crowdfundingové kampani na Kickstarteru se mu na výrobu podařilo získat o osm tisíc dolarů víc, než plánoval. Odborná porota prestižní designérské soutěže Red Dot Award navíc téměř neprolomitelný zámek ocenila i v kategorii Design Concept. První zámky by na lyžařských svazích po světě mohly být k vidění od ledna příštího roku.

Vlastní nepříjemná zkušenost stála u zrodu elektronického zámku, který zaujal zákazníky po celém světě i designérskou komunitu. Marek Vala, absolvent Fakulty podnikatelské i Ústavu soudního inženýrství VUT, se totiž od dětství věnuje lyžování. Když před třemi lety vyrazil na rakouské svahy, o svou novou lyžařskou výbavu za desítky tisíc korun přišel. V nestřežené chvíli mu ji totiž někdo jednoduše odcizil.

Kromě naštvání ho ale krádež dovedla i k nápadu na produkt, který by uměl lyže ochránit. O tři roky později a po řadě překážek se pouští do výroby elektronického zámku PeaLock a doufá, že se chytrá ochrana lyží, kol či kočárků stane v budoucnu běžná.

Marek Vala vymyslel chytrý zámek na sportovní vybavení | Autor: Lucie Šiprová
Zatím totiž mnoho výrobců elektronických zámků neexistuje. PeaLock tak bude dost možná jediným produktem svého druhu na světě. „Našli jsme jednu firmu, která elektronický zámek dělá pouze na městská kola. Jejich zámek je ale nepřenosný, poměrně velký a těžký,“ potvrdil Marek Vala.

Bezpečnostní zámek PeaLock je inspirovaný pávem, o kterém se říká, že je kvůli svému hlasitému křiku skvělý hlídač. Lehká krabička vážící pouhých 140 gramů je tak vybavena pohybovým senzorem i alarmem. „V momentu, kdy se zamčenou věcí někdo pohne, spustí se alarm o síle 110 decibelů a majitel buď obdrží notifikaci, nebo telefonát. V mobilní aplikaci se dá samozřejmě nastavit i časová prodleva. Pokud tedy někdo jen posune lyže ve stojanu, nemusí se alarm spustit,“ popsal Marek Vala.

Vala při vývoji myslel samozřejmě i na manuální poškození zámku. Nechal ho proto vyrobit z velmi odolných materiálů. Krabička je vyplněna kevlarem používaným například u neprůstřelných vest. Pásek je pak z termoplastického elastomeru. Uvnitř má navíc ocelová lanka a vodiče připojení k alarmu. „Bylo velmi náročné najít firmu, která by byla schopná pásek vyrobit. Vypadá to přitom jako naprostá banalita. Pouze se zalisuje pár lanek a vodičů. Ale devadesát devět procent firem nás odmítlo s tím, že technologicky nejsou schopni pásek vyrobit,“ upozornil na jednu z překážek ve vývoji Vala.

Aplikace umožňuje nastavit například prodlevy ve spuštění alarmu | Autor: archiv společnosti PeaLock

Nakonec se výrobce podařilo sehnat a sehnat se Marku Valovi podařily i potřebné peníze. V kampani na crowdfundingové platformě Kickstarter dokonce získal o osm tisíc dolarů víc, než byla původní stanovená částka. Výroba by se tak podle něj měla rozběhnout do konce tohoto roku a první zámky by měli zákazníci obdržet v lednu příštího roku. Cena multifunkčního zámku se bude pohybovat okolo necelých čtyř tisíc korun.

Vala dodává, že na vývoji se podílelo i několik lidí z VUT. „Například za designem stojí Vladimír Haltof z Fakulty strojního inženýrství,“ upřesnil Vala. Právě design letos ocenila i odborná porota v prestižní soutěži Red Dot Award, kde se PeaLock umístil v kategorii Design Concept.

Kromě prodeje přes internet plánuje Marek Vala proniknout s PeaLockem i do maloobchodu a navázat spolupráci s výrobci kol a lyží. „V rámci maloobchodu se domlouváme s prodejnami kol a lyží. V plánu máme také navázat strategická partnerství přímo s výrobci lyží a kol. Chtěli bychom pro ně vyrábět například speciální edice v jejich barvách s tím, že by mohli PeaLock nabídnout jako příslušenství k dražším sériím,“ přiblížil na závěr plány Vala.

(zeh)

Témata

Související články:
Ženy z VUT, které hýbou světem vědy a techniky
Miroslav Michalko: Baví mě rozjíždět nové projekty. S byznysem jsem začal už na vysoké škole
Radim Bondy: Aktuální energetická krize je pro sklárny zkouškou ohněm
Absolvent ÚSI vymyslel, jak zlevnit figuríny pro crash testy
Zdeněk Brázdil: Doporučuji zůstat v práci alespoň tři čtyři roky a něco ve firmě dokázat