Student FEKT VUT navrhl mobilní aplikaci pro seniory. Pomůže jim, pokud upadnou
Při pádu se ročně zraní více než 37 milionů lidí na světě, z toho přibližně 640 tisíc na jeho následky zemře. Podle Světové zdravotnické organizace jsou nejohroženější skupinou lidé starší 65 let. Právě pro ně vyvinul student biomedicíny Tomáš Repčík z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT mobilní aplikaci s prvky umělé inteligence. Ta rozpozná, zda majitel telefonu upadl, a automaticky zavolá pomoc. Aplikaci Repčík vyvinul v rámci své bakalářské práce a vyhrál s ní i letošní ročník studentské soutěže EEICT.
Člověk upadne na zem a mobilní aplikace v jeho telefonu okamžitě rozpozná, že se může jednat o nebezpečnou situaci. Třicet vteřin vyčká, zda se majitel telefonu začne hýbat. Pokud člověk nadále leží na jednom místě, aplikace spustí hlasitý alarm, který má na ležícího upozornit případné kolemjdoucí či sousedy. Aplikace mobilní telefon také okamžitě odemkne a nabídne možnost zavolat na tísňovou linku. V případě, že jde o falešný poplach, může majitel telefonu alarm snadno vypnout. V opačné situaci aplikace po chvíli odešle SMS zprávu a e-mail rodinnému příslušníkovi s informacemi o geografické poloze, kde se majitel telefonu nachází.
„Aplikace je určená seniorům, pro které mohou být následky pádu fatální. Není potřeba ji nijak spravovat – stačí se do ní zaregistrovat a vyplnit nouzový kontakt na člena rodiny či přítele. Poté aplikace samostatně funguje na pozadí operačního systému telefonu a nelze ji omylem nijak vypnout ani smazat,“ vysvětlil student FEKT VUT Tomáš Repčík, kterému s vývojem pomáhali záchranáři.
K tvorbě aplikace využil neuronovou síť, kterou musel nejdříve naučit rozlišit pád od jiných pohybů člověka. „Začal jsem sběrem dat z různých studií, abych našel parametry, které jsou pro pád specifické, a mohl popsat jeho signál,“ vysvětlil student, který k trénování neuronové sítě provedl téměř tři tisíce různých měření na více než dvaceti lidech. „Moji kamarádi se tvářili trochu nešťastně, když jsem je žádal, aby kvůli mé práci padali různým způsobem na zem – zakopávali nebo uklouzli. Samozřejmě na měkký povrch,“ usmál se Repčík.
Mobilní aplikace využívá standardních senzorů v telefonu včetně GPS, nejdůležitější je však akcelerometr. Při větším zrychlení pohybu telefonu aplikace zjišťuje, zda jeho majitel právě neupadl. Pokud jej však člověk pouze odhodí na postel nebo telefon spadne na zem, aplikace rozpozná, že nejde o nebezpečnou situaci. „Mobily v sobě mají také senzory na měření vzdálenosti. Dokážou tak rozpoznat, jestli se nachází v uzavřeném prostředí na těle člověka – například v kapse nebo v ruce. Aplikace měří zrychlení pouze v okamžiku, kdy má člověk mobil u sebe,“ doplnil Repčík.
Nyní je aplikace schopna identifikovat pád s osmdesátiprocentní úspěšností. Tomáš Repčík proto chce nadále pracovat na jejím zpřesňování, než ji lidem poskytne ke stažení. Dostupná by měla být na konci roku pro operační systém Android a časem i pro iOs.