Přijela do Česka studovat jazyky, vymyslela aplikaci na šetrnější spotřebu energie
Do Česka přijela Valeria Maksimovich z Ruska před čtyřmi lety. Chtěla vidět svět a naučit se nové jazyky. Nakonec ale studuje na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií VUT a zabývá se otázkou spotřeby elektrické energie. Se svou aplikací, která spojuje prvky sociální sítě s ohleduplným čerpáním zdrojů, uspěla i v mezinárodní startupové soutěži.
Před čtyřmi lety přijela Valeria Maksimovich do Brna s tím, že trochu pozná svět, osamostatní se a naučí se nové jazyky. „První rok jsem se učila česky. Pak jsem se přihlásila na angličtinu v elektrotechnice a informatice na FEKT VUT. Připadalo mi totiž ohromně zajímavé, že je to obor, který kombinuje cizí jazyk a vědu,“ popsala studentka. Když prý navíc zjistila, že to je velmi neobvyklá kombinace oborů a není na světě mnoho míst, kde by mohla něco podobného studovat, byla velmi hrdá a vděčná. „Upřímně moc nechápu lidi, kteří tvrdí, že jim vysoká škola nic nedala a že to byla ztráta času. U mě to bylo přesně naopak. Díky vysoké škole umím tři světové jazyky. Dostala jsem přístup do akademického světa, a ještě jsem objevila téma energetiky,“ dodala Maksimovich.
Právě téma energetiky je pro ni nyní stěžejní a ovlivnilo jak její studium, tak soukromý čas. „V rámci angličtiny na FEKT VUT jsme měli různé elektrotechnické předměty, abychom měli v technice rozhled a rozuměli různým oblastem. Jedním z předmětů byla Výroba a užití elektrické energie. Hrozně mě to zaujalo. Uvědomila jsem si tehdy, jak moc lidé plýtvají elektřinou a celkově se neohlíží na životní prostředí a zdroje,“ objasnila Valeria Maksimovich s tím, že si následně přečetla několik knih na téma energetiky a sama si začala vyhledávat informace na internetu a v odborných studiích. „Životní prostředí a starost o něj je dnes tak trochu klišé. Lidé o tom hrozně mluví, ale upřímně mám pocit, že se o něj zatím moc nestaráme. Přemýšlela jsem proto, jak to změnit. Spojila jsem dvě věci. To, co mi vadí. Tedy, jak se lidé k přírodě a zdrojům chovají. A to, co lidé dělají každý den. Což je využívání sociálních sítí a mobilních telefonů,“ uvedla Maksimovich. Tyto dvě věci konkrétně spojila v mobilní aplikaci, která stojí na principech sociálních sítí. „Vytvořila jsem platformu, která pomůže šetřit energii a povede lidi, aby se chovali lépe k životnímu prostředí,“ upřesnila mladá studentka.
Zjednodušeně se jedná o energetickou obdobu sociální sítě Instagram. „Lidé zde budou mít své energetické profily. Jejich spotřeba se bude zobrazovat v procentech a mohou mezi sebou soutěžit a sdílet, jak efektivně využívají energii,“ popsala princip autorka aplikace. Data pak bude aplikace jednoduše získávat z chytrých měřičů. „Podle nařízení Evropské unie musí do roku 2020 přejít všechny domácnosti na takzvané chytré měřiče, které umožňují sdílení dat,“ dodala Maksimovich. Profil bude zobrazovat spotřebu v procentech proto, aby zachoval jistou míru soukromí a nebylo z něj možné vyčíst přesné chování uživatelů. Navíc bude aplikace poskytovat lidem tipy a triky, jak ještě více vylepšit svoji spotřebu a šetřit zdroje. „Třeba vám to doporučí, abyste si koupili úspornější žárovky a podobně. Navíc v sekci komentářů si lidé mohou radit a doporučovat navzájem,“ uvedla Valeria Maksimovich.
Aplikace bude pro zájemce zdarma. „V ideálním případě budeme získávat peníze od distribučních společností, které ji budou nabízet svým zákazníkům. Případně může být placená i z reklamy v sekci doporučení a tipů,“ dodala autorka s tím, že nyní budou aplikaci testovat a hledat finanční podporu k jejímu spuštění.
Nápad na aplikaci ocenili také porotci mezinárodní soutěže The Energy Transition Business Camp, kde se sešly nápady mladých podnikatelů v oblasti energetiky z celého světa. „Upozornění na soutěž mi přišlo přes studentskou organizaci BEST. Přihlásila jsem se tam, natočila video a poslala popis projektu. Vybrali nás asi třicet z celého světa. Následně jsme museli svůj projekt odprezentovat a porota vybrala několik finalistů, kteří pak do týmů dostali ostatní účastníky, kteří nepostoupili. Následně jsme měli asi dva dny, abychom vypracovali byznys plán a projekt někam posunuli,“ upřesnila Valeria Maksimovich, která nakonec soutěž vyhrála. Tým, který získala, s ní navíc na projektu vzdáleně pracuje dál. „Teď v lednu bychom se zase měli potkat osobně a měli bychom se bavit, co a jak dál,“ uzavřela studentka, která nyní navíc studuje v prvním ročníku magisterského studia na oboru Energetika na FEKT VUT.