Nápady a objevy

6. dubna 2017

Chytrá zařízení Easycon změří klima i energie. Budoucnost vidí tvůrci v průmyslu

Jeden se na škole zajímal o hardware, druhý o software. Dali to dohromady a vznikl Easycon | Autor: archiv Radka Sysla

Klima v místnosti či spotřebu domácnosti hlídá zařízení Easycon, které vymysleli Radek Sysel a Pavel Vejnar. Absolventi Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT spojili znalosti ze studií a přišli s chytrým zařízením, které dnes využívají nejen domácnosti, ale i největší čeští dodavatelé energií. Podle zakladatelů Easyconu je ale od nápadu ke spokojeným zákazníkům velmi dlouhá cesta a úspěchy si museli tvrdě odpracovat.

Radka Sysla už během studií oboru kybernetika, automatizace a měření bavilo vymýšlet software a různé aplikace. Jeho spolužák Pavel Vejnar se naopak věnoval hardwaru a sestavoval nejrůznější zařízení. Ve čtvrtém ročníku je pak napadlo tyto dovednosti spojit a vymyslet zařízení, které je nejen funkční a dobře vypadá, ale nabízí i pěknou a uživatelsky přívětivou aplikaci pro ovládání.

Začal tak vznikat první prototyp produktu, který měl za úkol monitorovat teplotu, vlhkost či obsah CO2 v místnosti. „Když máte v místnosti dlouhodobě vyšší obsah CO2, začnete být unavení a vaše výkonnost jde dolů. Většina lidí si to ale neuvědomuje a nenapadne je otevřít si po půl hodině okno. Naše aplikace je na to ale upozorní,“ objasnil jeden ze zakladatelů Easycon Radek Sysel.

S nápadem se přihlásili do akcelerátoru JIC STARCUBE pořádaného Jihomoravským inovačním centrem. „Byli jsme vybráni jako jeden z deseti nadějných projektů. Díky tomu se nám dostalo ohromné podpory a velmi nás to posunulo,“ podotkl Sysel. Kromě toho, že zjistili, jak využít marketing nebo jak pracovat s financemi ve firmě, dospěli i ke značným změnám v samotném produktu. „Uvědomili jsme si, že to, co děláme, je sice hezké, ale příliš technické. Zákazník chce hotový produkt odpovídající kvality, který mu bude dobře sloužit. Technické řešení ho ale obvykle tolik nezajímá,“ vysvětlil Sysel.

Zakladatelé Easyconu chtěli nabídnout nejen pěkné a funkční zařízení, ale i přehlednou a líbivou aplikaci | Autor: archiv Radka Sysla

První velkou zakázku dostali od Centra AdMaS. Kromě měření klimatu v kancelářích ale zadavatel požadoval i monitorování spotřeby v budově. „Zjistili jsme, že s malými úpravami na našem zařízení jsme schopni sledovat i spotřebu vody, plynu či elektřiny. Zakázku jsme tedy mohli doručit celou, a navíc jsme rozšířili naši nabídku,“ popsal Radek Sysel. Dnes tak jejich portfolio čítá SmartStation na měření klimatu v místnosti, AirStation s čidlem na CO2 a Energy pro měření spotřeby energií. „Každý měřič má nějaký výstup, na který se naše zařízení jednoduše napojí. Sepne vždy, když proteče voda či energie. Uživateli následně v aplikaci ukazujeme výsledné hodnoty za hodinu, den či třeba rok,“ popsal fungování Sysel.

Díky malým úpravám je zařízení schopné měřit i spotřebu energií | Autor: archiv Radka Sysla

Po AdMaSu následovala spolupráce s innogy, kde se stali součástí pilotního projektu zaměřeného na internet věcí. „Původně jsme si mysleli, že budeme nabízet služby koncovým zákazníkům. Při spolupráci s innogy jsme si ale uvědomili, že není v našich silách obsluhovat domácnosti. Proto jsme se rozhodli navázat spolupráci s velkými energetickými firmami či správci budov, kteří pak naše zařízení nabízejí svým zákazníkům,“ vysvětlil Sysel.

Ačkoliv se společnosti Easycon nyní daří a plánuje své řešení nabídnout do průmyslu, aby s jeho pomocí mohly velké továrny vyhodnocovat efektivitu provozu, Radek Sysel upozorňuje, že to nebylo vždy tak jednoduché. „Určitě se úspěch nedostavil hned a jsou za tím stovky hodin práce. Vždy je to hlavně o vytrvalosti a tvrdé práci. Nikdo vám dnes nedá nic zadarmo. Od nápadu k zákazníkům je většinou dlouhá a nikdy nekončící cesta,“ uzavřel Sysel.

(zep)

Témata

Související články:
Aplikaci, která může zachránit život, vyvíjel Filip Maleňák dva roky
Služba nahradí tisíce hodin ručního testování. Člověka ale nenahradíme, tvrdí autoři
Produkty musí řešit problémy zákazníků, tvrdí vývojář Medinga
Bývalí studenti VUT dobývají svět se zařízením na lokalizaci uvnitř budov
Přenášet data pomocí světla bude brzy možné díky LED žárovkám