Lidé

20. dubna 2017

Zdeněk Brázdil: Doporučuji zůstat v práci alespoň tři čtyři roky a něco ve firmě dokázat

Absolvent dvou fakult VUT podle svých slov dospěl až "na zkušené" v Irsku | Autor: archiv Zdeňka Brázdila

Zdeněk Brázdil se dostal k sázkařskému byznysu vlastně náhodou, a jak sám říká, být ředitelem strategie společnosti Tipsport je pro něj práce snů. Po studiu na Fakultě strojního inženýrství a Fakultě podnikatelské žil rok a půl v Irsku, což prý bylo jedno z jeho nejlepších rozhodnutí v životě.

Jak jste se dostal k sázkařskému byznysu?

Po škole jsem měl první dvě práce technické. Nejdřív jsem měl na starosti firmu, která dělala porcelánové izolátory, pak jsem vedl společnost, která vyráběla smaltované cedule, a ta byla v holdingu, kde byla i sázkařská společnost. Dařilo se nám a vykazovali jsme celkem dobré výsledky, tak jsem dostal nabídku, jestli nechci přejít k loterijnímu byznysu. Zkusil jsem to a už jsem u toho přes deset let.

Než jste na nabídku kývl, řešil jste i etickou otázku tohoto oboru?

Určitě, etika je hodně důležitá a dost jsem nad tím přemýšlel. Ale pracuji ve sportovních sázkách a ty jsou eticky korektní a sociálně přijatelnou variantou. Máme spoustu průzkumů, které říkají, že kurzové sázení je bráno jako hra mezi bookmakerem a klientem a je vnímána velmi pozitivně. Nikdo to nebere jako hazard. Třeba do automatů nebo do tvrdší loterie bych určitě nešel. Ale tohle je férový souboj mezi bookmakerem a klientem. Nikdy dopředu nevíme, jak to dopadne. A jestli má klient lepší informace než my, tak nad námi vyhraje.

Co Vás teď nejvíc zaměstnává?

Jeden velký projekt, který začínáme rozjíždět, je expanze na nové trhy. Jsme v Česku a na Slovensku, ale to nestačí, marže našich služeb je okolo sedmi procent a stále se snižuje. Navíc nám rostou náklady kvůli zvyšující se poptávce po IT kapacitách. Je to velká výzva a těším se na to.

Jak bude vypadat sázkařský byznys za pět deset let?

Dneska se všechno přesouvá na internet. Přestože máme 1 200 poboček v Česku a 700 na Slovensku, tak 93 % sázek jde přes internet, zejména z mobilních zařízení. Procházíme zajímavou změnou přechodu z retailové pobočkové firmy na on-line IT firmu. Nová legislativa navíc umožní vstup nových hráčů na loterijní trh, čímž se zvýší tlak na produktové změny. V zahraničí se firmy začínají spojovat, aby měly silnější produkt a šetřily náklady, je tedy možné, že se tyto změny začnou dít i v Česku.

Co je pro Vás v práci důležité?

Potřebuji mít nějaký mandát. Jsem zvyklý pracovat a rozhodovat sám. Nebojím se odpovědnosti a naopak mi vadí, pokud ji nemám. Dostával jsem spoustu nabídek z jiných firem, ale co bych doporučil absolventům, je zůstat v práci alespoň tři čtyři roky a něco v té firmě dokázat. Žádné své práce nelituji, všechno bylo super a všechno mě bavilo.

Autor: archiv Zdeňka Brázdila
Co Vás žene dopředu?

Pro mě je důležité mít z práce radost. Máme skvělý tým lidí a já se do práce opravdu těším. Baví mě setkávat se s lidmi. Pořád se od nich učím a posouvá mě to.

Jaký byl přínos studia VUT pro Vaši kariéru?

Určitě jsem získal ekonomické základy a přátele. S kamarádem z kolejí jsme po škole odjeli na zkušenou do Irska, kde jsem zjistil, co je to kapitalismus. Nikdo nám zadarmo nic nedal. Myli jsme nádobí a pomáhali v kuchyni, ale považuji to za nejlepší rozhodnutí v mém životě, až tam jsem dospěl. Vzdělávat se snažím pořád, vnímám to jako přirozenou součást života.

Jaká je Vaše další ambice a co byste chtěl dokázat?

V práci bych určitě chtěl být u toho, až bude z Tipsportu mezinárodní značka. Osobním cílem je míň pracovat a mít více volna.

(pek)

Témata

Související články:
Tak trochu jiná točená – zmrzlinová frančíza absolventa FP VUT staví na vlastních technologiích i receptuře z dětství
Návrh algoritmů řízení elektrického pohonu studentské formule je vzrušující záležitost
Ženy z VUT, které hýbou světem vědy a techniky
První žena v čele týmu formule má skvěle rozehráno
Majáles se po 2 letech vrací, královští kandidáti z VUT jsou připraveni bojovat