Lidé

21. června 2017

Pavlína Trubačová: V CERNu si plním svůj sen

V Ženevě se absolventka FSI zabývá mimo jiné obráběním niobu | Autor: archiv Pavlíny Trubačové

Dostat se do jedné z nejvýznamnějších světových výzkumných institucí hned po škole se jen tak někomu nepovede. Pavlíně Trubačové z Fakulty strojního inženýrství se to podařilo a nyní pracuje v CERNu na výzkumu obrábění niobu. Na VUT, kde studovala česko-francouzský obor Industrial Engineering,  se přitom zabývala úplně jinou oblastí – kloubními implantáty.

Během studia na strojní fakultě jste se zabývala různými metodami výroby implantátů. Proč jste si zvolila zrovna toto téma?
Jelikož jsem od malička sportovala a vždy jsem se snažila zůstat ve spojení s pohybem, tak i ve studiu strojních technologií jsem si našla téma s tím spojené. Bohužel ve výrobě kloubních implantátů se jedná spíše o tu negativní stránku sportu – o zranění, ale možnost pracovat na výzkumu výroby nových kolenních implantátů se mi velmi líbila.

Do CERNu se Pavlína Trubačová dostala hned po škole | Autor: archiv Pavlíny Trubačové

V diplomové práci jste se zaměřila na selektivní tavení laserem. Co je to za metodu? Využívá se běžně k výrobě implantátů?
Metoda selektivního tavení laserem je jednou z aditivních technologií, kde se součásti nevyrábí odebíráním materiálu, tedy obráběním, ale naopak přidáváním. V tomto případě se součásti vyrábí postupným nanášením kovového prášku a jeho tavením laserem vrstvu po vrstvě. Jedná se v podstatě o takový ekvivalent 3D tisku z kovových materiálů. K výrobě implantátů se tato metoda zatím běžně nevyužívá, ale už i zde jde vývoj kupředu a čím dál více firem na světě se obrací k tomuto způsobu výroby. Velkou výhodou aditivní výroby je totiž možnost zhotovit implantáty „na míru“ pro pacienta. To může mít velký význam především při reverzních operacích, pro sportovce, po úrazech a podobně.

Musela jste hodně studovat biologii, abyste si doplnila znalosti v této oblasti?
Spíše byla potřeba anatomie lidského těla, ale tu jsem už více méně znala z dřívějších trenérských kurzů, kde je to také nezbytné.

Věnujete se tomuto tématu i nadále?
3D technologie mě budou lákat asi pořád, takže se k nim vždycky budu ráda vracet, avšak teď se zabývám spíše obráběním a pracováním na různých projektech.

Pavlína Trubačová během promoce ve Francii | Autor: archiv Pavlíny Trubačové

Po absolvování VUT jste získala místo v CERNu. Byl to Váš dlouhodobý cíl?
Jelikož jsem se během studia zabývala 3D technologiemi a výrobou implantátů, tak jsem ze začátku chtěla v tomto pokračovat, ale když se nabízela možnost zkusit štěstí v CERNu, tak jsem ji využila.

Jak probíhá výběrové řízení v takové instituci?
Výběrové řízení v CERNu se liší samozřejmě pozicí, na kterou se uchazeč hlásí. Já jsem zaměstnanec CERNu na dva roky a tyto kontrakty jsou vždy v rámci tzv. fellowshipu. Uchazeče obvykle vybere nejdříve personální oddělení na základě vyplnění velmi dlouhého formuláře, kam se vkládají motivační dopisy, kvalifikace, zkušenosti a kompetence. Následně zájemce kontaktuje potencionální vedoucí, se kterým proběhne pohovor, a na základě toho je uchazeč vybrán, či nevybrán. Na pozice, které mají smlouvu na delší dobu, např. 5 let, probíhá jak písemný test, prezentace, ústní zkoušení, tak i praktická zkouška.

Čím se v CERNu zabýváte?
Jsem na pozici fellow, což je místo především pro absolventy, aby mohli nabírat pracovní zkušenosti. Mojí misí je práce na výzkumech obrábění niobu a také na výrobě urychlovacích kavit.

Jaké cíle máte do budoucna? Máte představu, v jaké oblasti a v jaké instituci byste chtěla dále pracovat?
Mou vysněnou firmou nebo výzkumným ústavem byl CERN, takže to si plním teď, a dále uvidím. Ráda bych se opět vrátila k práci, která je spojená se sportem, ale lákal by mě i projektový management nebo další výzkum, ať už v obrábění, nebo aditivní výrobě.

(kah)

Témata

Související články:
VUT byl splněný sen, říká absolventka z Venezuely. Dnes učí Čechy vařit, tančit i mluvit španělsky
Absolvent FSI objevil zapomenutý kout Albánie. Vozí sem mladé dobrodruhy i dobrovolníky
Patrik Štipák: Díky Formuli Student se živím tím, co mě baví
Charlota Blunárová: Nejvíce mi dala práce na volné noze. Díky ní jsem se naučila sebedisciplině
Jako jeden z dvanácti pilotů na světě přistával na nebezpečném letišti Paro. Byla to krásná práce, tvrdí Slavomír Pískatý