Téma

6. října 2015

Ústav architektury slaví 10 let. Vyniká stážemi a sepětím s praxí

Přednáškami, výstavami i odbornou konferencí slaví Ústav architektury na Fakultě stavební VUT v Brně deset let od svého vzniku. „Sedmého října pořádáme přednáškový večer 2+2+10 / Třeštící Brno. Na Šelepce se lidem představí významní architekti, například SZABO Interier, Zdeněk Sendler nebo mladé duo Krištof a Chybík, které navrhlo český pavilon pro letošní Expo v Miláně,“ uvedl vedoucí ústavu Antonín Odvárka. 

Přesně v polovině října začne na rektorátu VUT profilová výstava ústavu, která potrvá do konce měsíce. Zájemci si na ní mohou prohlédnout studentské práce, a to od studie až po realizační projekt včetně architektonického detailu převedeného do fyzického modelu. Na jednadvacátého října pak ústav připravil pedagogickou konferenci Architektonické školství – mezi uměním a řemeslem.

Čtvrtou akcí je tradiční křest prváků, Beánie, která letos jako dresscode předepisuje CMYK. Atraktivní výstava ARCmapy , která oslavy uzavře, začne 2. prosince v Urban centru Brno. „Na interaktivní mapě města se představí studentské projekty. Lidé se tak mohou podívat, jak by mohlo Brno vypadat, kdyby se podařilo zrealizovat ročníkové práce našich posluchačů,“ upozornil Odvárka. Jako příklad uvedl koncertní sál na Moravském náměstí, dostavbu duchovního centra na Lesné nebo úpravu obchodního domu Centrum.

Kromě veřejných budov se studenti věnují i obytným nebo průmyslovým a zemědělským stavbám, obnově památek a navrhování interiérů. „V každé z těchto pěti velkých oblastí dělají na bakalářském studiu ateliérový semestrální projekt. Pracují přitom i na stavebně-technické části a připravují kompletní dokumentaci. V tom se liší od studentů Fakulty architektury, prostřednictvím našich dalších odborných ústavů jsou totiž více spojení s praxí,“ vysvětlil Odvárka a dodal, že studenti tak korigují svoje představy a mnohem více uvažují i v praktické rovině. „Bakalářská práce, to je v podstatě ze sedmdesáti procent technická záležitost,“ dodal.

Vedoucí Ústavu architektury Antonín Odvárka na výstavě absolventských prací studentů ústavu | Autor: Kateřina Konečná

Ústav architektury se od všech podobných škol v republice odlišuje také tím, že studenti mají semestr povinné praxe v rámci bakalářského i magisterského studia. „Je to, jako když pošlete chlapce na vojnu a vrátí se vám chlap. Teprve na praxi zjistí, že všechny technické podrobnosti, které je tu učíme a nad kterými někdy kroutí hlavou, jsou opravu potřeba,“ zdůraznil Odvárka.

Systém studia navrhl před deseti lety Alois Nový. „Přestože jsme měli maximální podporu fakulty, nebylo to úplně jednoduché. Asi největší oříšek byl v tom, abychom se s naším odlišným typem studia s fakultou dobře sžili. Myslím, že se nám to podařilo,“ uvedl Nový. Kompletní model výuky na VUT přitom nenavrhoval poprvé. „Podobnou příležitost jsem dostal po sametové revoluci na Fakultě architektury. Určité zkušenosti jsem tedy už měl a moc si vážím toho, že se mi potěšilo řešit takový velký úkol hned dvakrát v průběhu mé kariéry,“ podotkl Nový. Radost má i z toho, že se ústavu daří, zájemců o studium se stále hlásí hodně. V talentových zkouškách projevují grafické schopnosti, následně je čeká test z matematiky a deskriptivy a na závěr odborný pohovor, kde popisují svoji motivaci ke studiu.

Kateřina Konečná

Zrekonstruovaná budova, ve které sídlí Fakulta stavební VUT (první fáze rekonstrukce) | Autor: Michaela Dvořáková
Vstoupit do fotogalerie

Témata

Související články:
Trůn pro Buddhu? I takové věci projektují stavaři z VUT
Software jako bakalářka pomáhá s výzkumem půdní eroze
Meteostanice na střeše stavební fakulty slaví už sto šest let
Kreslit se naučí každý. Být ale Picassem snadno a rychle nejde, říká Helena Hermanová z Ateliéru pro kočku
Německý odborník na obnovu historických budov převzal zlatou medaili od VUT