Více než osm desítek přihlášených týmů, čtyři fakultní kola a jedno finálové. Pot, dřina, hodiny přemýšlení a tvoření. Tak vypadal letošní EBEC, jehož cílem je ukázat, jak si dokážou studenti technických oborů poradit se složitým zadáním reálných úkolů během pouhých několika hodin. V kategorii Case Study letos bodoval tým BIT of BUT, v kategorii Team Design na první příčku vystoupal Tým 42.
Vítězové se museli k cíli probojovat opravdu silnou konkurencí. Z více než osmdesáti přihlášených týmů vybrala porota čtyřicet pět, které poměřily své síly a vědomosti ve fakultních kolech. Šestnáct nejúspěšnějších pak postoupilo do finále. „Některá zadání v kategorii Team Design sami testujeme za podobných podmínek, abychom věděli, co studenty čeká. S některými úkoly jsme měli docela problém, ale soutěžící si s nimi poradili opravdu dobře,“ podotkl Samuel Leško, jeden z organizátorů.
Ve finále se týmy v kategorii Case Study zabývaly návrhem výrobní linky pro firmu Procter&Gamble a své řešení prezentovaly porotě v angličtině. Nebyl to však vůbec lehký úkol. Svůj projekt totiž museli studenti podložit různými analýzami a výpočty, ale také třeba rozpočtem a prognózou do budoucna. Jejich prezentace tak byly plné grafů, schémat a tabulek. Na závěr navíc soutěžící čelili velmi podrobným a odborným dotazům porotců. Ty nejvíce zaujalo řešení týmu BIT of BUT (Alena Obluková, Tomáš Blaha, Jiří Kulda, Jiří Semmler), který si odnesl první cenu. „Je to jedna z mála příležitostí během studia, kdy se můžeme zdokonalit v týmové práci a v prezentačních dovednostech,“ popsala své dojmy členka vítězné skupiny Alena Obluková.
V druhé kategorii bylo úkolem soutěžících zkonstruovat hydraulické rameno, které dokáže postavit z plechovek pyramidu. Vybavení, které dostali k dispozici, vypadalo spíše jako nářadí z truhlářské dílny – dřevo, vrtačka, šroubovák, hřebíky a další podobné náčiní. Za chvíli se tak ze všech koutů chodby Fakulty podnikatelské, kde se finále konalo, začalo ozývat vrtání, řezání a bouchání. Po pár hodinách už ale byly k vidění základní konstrukce jednoduchých jeřábů, u nichž musely týmy složitá hydraulická zařízení nahradit obyčejnou lékařskou stříkačkou a vodou. Svůj výtvor pak prezentovaly porotě, jíž se nejvíce líbilo zařízení, které sestavil Tým 42 ve složení Jaroslav List, Jan Fabig, David Hruboš a Miroslav Rebej. Jejich cesta k vítězství však těsně před koncem nevypadala zrovna nadějně. „Část konstrukce jsme dodělávali až na poslední chvíli. Nakonec jsme to stihli a při prezentaci fungovalo vše, jak mělo,“ okomentoval průběh Jan Fabig.
Finálem na Fakultě podnikatelské však EBEC pro týmy z VUT nekončí. Vítězové totiž postupují do mezinárodního kola, které se letos bude konat v Brně, a potkají se zde s konkurencí nejen z Česka, ale i Slovenska a Maďarska. Absolutní finále se pak uskuteční v Bělehradě. EBEC (European BEST Engineering Competion) je největší inženýrská soutěž pro vysokoškoláky v Evropě, jejímž organizátorem je studentská organizace BEST. Ročně se jí zúčastní až pět tisíc studentů z 83 univerzit.
(tuš)