Proč jsem si nevybral nějaké lehčí zadání? Takovou otázku si určitě kladli někteří soutěžící Merkur PerFEKT Challenge, kteří si po 9. hodině ráno začali připravovat elektrosoučástky a jednotlivé díly slavné stavebnice. Na výběr přitom měli hned z devíti možných úkolů. Jak těžké je zkonstruovat a naprogramovat například robotickou ruku nebo zařízení ovládané pouhým pohybem očí, i to si vyzkoušeli středoškoláci, kteří se ve vícečlenných týmech utkali v oblíbené soutěži. Tu v listopadu už potřetí uspořádala elektrotechnická fakulta VUT. Do Brna na ni zavítalo přes 50 soutěžních týmů, tedy více než 200 středoškoláků ze všech koutů republiky.
Po oficiálním zahájení se jednotlivé týmy přesunuly do učeben podle toho, jaké zadání si zvolily. Zatímco některé skupiny si jednoznačně rozdělily role už před začátkem celé soutěže (konstruktér, programátor, elektrotechnik), jiné týmy se teprve na místě rozhodují, kdo se bude věnovat jakému úkolu. Před desátou už začínají studenti dávat dohromady první součásti jednotlivých zařízení. "Jsou to funkční týmy, které spolupracují. Na těch studentech je i později vidět, že už mají nějaké zkušenosti," zhodnotil předpoklady jednotlivých soutěžících proděkan Jiří Háze.
Zatímco některé skupiny měly hotovo už po poledni, oficiální konec soutěže byl po pěti a půl hodinách. V 15:00 už musely jednotlivé týmy odprezentovat výsledky své práce, ať už se jim zadání podařilo splnit, nebo nikoliv. Odborná porota poté vyhodnotila ty nejlepší, kteří tak získali možnost nastoupit na FEKT bez přijímacích zkoušek. Výherci jednotlivých kategorií se utkají ještě v únorovém SuperFinále.
(rdk)