Téma

8. února 2017

Jaderní energetici řeší, co dál. Nové elektrárny se nestaví a studentů ubývá

Vyučující pořádají exkurze i letní školu, aby motivovaly studenty u jaderné energetiky zůstat | Autor: archiv Karla Katovského

S postupným přechodem na obnovitelné zdroje dochází nenápadně i k útlumu některých oborů. V oblasti jaderné energetiky tak podle Karla Katovského z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT ubývá studentů, kteří by se chtěli tématu věnovat. Klesá i počet výzkumníků. Ti mladší přecházejí k jiným oborům, ti starší odcházejí do důchodu. Zájem o téma jaderné energetiky se tak Katovský spolu s kolegy snaží oživit letní školou, exkurzemi i přednáškami na středních školách. Jaderná energetika totiž podle Katovského stále nabízí perspektivní kariéru.

Od roku 2008 pořádá Karel Katovský spolu s dalšími kolegy pod záštitou sdružení CENEN (sdružení škol poskytujících vzdělávání v oblasti jaderné energetiky – pozn. red.) Letní školu jaderného inženýrství. „Tehdy jsme píchli prstem doprostřed mapy, aby to měli všichni přibližně stejně daleko. Takže už devět let se každé léto sjíždíme v Počátkách u Pelhřimova. Líbil se nám i význam toho slova, a navíc jsme chtěli být v menším městě, aby měli studenti lepší možnost poznat se mezi sebou,“ popsal Katovský.

Během jednoho týdne se studenti seznamují s problematikou jaderné energetiky z pohledu, na který nezbývá v běžné výuce čas. Potkávají se tak především s odborníky z praxe a debatují o každodenní realitě, možných úskalích i pravděpodobném vývoji energetiky. „Jezdí v průměru kolem dvaceti studentů. Letos jsme měli sice nejméně účastníků, ale zase jsme měli zastoupených sedm vysokých škol,“ dodal Katovský.

Karel Katovský věří, že kariéra v jaderné energetice stále nabízí zajímavou perspektivu | Autor: archiv Karla Katovského

Poslední ročník byl věnovaný především jaderné elektrárně Dukovany. „Dukovanům skončila v roce 2015 projektová životnost třicet let. Teď už jedou za to. Bavili jsme se proto, co je v takovém případě potřeba udělat, a jak dlouho můžou v tomto režimu jet,“ vysvětlil Karel Katovský.

Momentálně ale situace celého oboru není, podle Katovského, nejrůžovější. „Dukovany jsou ve stavu, kdy prodlužují provoz, a není jisté, na jak dlouho. Německo postupně odstavuje všechny jaderné elektrárny. V Česku se zatím nic nového nestaví,“ upozornil Katovský.

I proto přestává být jaderná energetika pro studenty zajímavá oblast. „Já sám jsem z Třebíče, kde spousta rodičů pracovala pro Dukovany, a nabádali svoje děti, aby si tuto kariéru zvolili taky. Teď už se ale objevují hlasy, které od toho mladé odrazují. Právě protože nikdo neví, jaká bude například za deset let situace. Na střední škole, kde se energetice věnovali, bylo každoročně třikrát víc uchazečů než brali. Letos sotva naplnili třídu,“ dodal Katovský.

Toho navíc trápí i to, že je na fakultě v tomto oboru služebně nejstarší. Jedna generace jaderných fyziků již odešla do důchodu a v budoucnu je nemá kdo nahradit. Dlouhodobě neudržitelnou situaci se tak rozhodli řešit jak na vysokých školách, třeba právě Letní školou jaderného inženýrství či úpravou výuky, tak i na komunální úrovni. „Vzniklo třeba sdružení Energetické Třebíčsko, které spojuje firmy, starosty a občany z oblasti kolem Dukovan. Kromě určitého laického dohledu nad chodem elektrárny řeší spolek například i vzdělávání a budoucnost pracovníků. Dukovany jsou totiž v regionu významným zaměstnavatelem, který navíc koncentruje lidi s nadprůměrným vzděláním i nadprůměrnými příjmy. Kdyby došlo k zavření, znamenalo by to i sociální problémy,“ objasnil Karel Katovský.

Při mikulášském setkání jsou oceněny nejzajímavější studentské práce | Autor: archiv Karla Katovského

Věří, že všechny tyto kroky povedou k udržení celého oboru a dostatečného množství vzdělaných lidí v oblasti energetiky. „Potěšilo mě, že v posledních letech se začali organizovat a stýkat i studenti sami. Na mikulášské setkání mladých jaderných pracovníků a studentů dokonce do Brna jezdívá okolo třiceti lidí ze slovenských škol a firem. Poslední měsíce navíc i česká vláda, odpovědná ministerstva a dotčené kraje vyjádřily podporu výstavbě nového bloku v Dukovanech a začaly podnikat konkrétní kroky pro její zahájení. Mimo to Centrum výzkumu v Řeži minulý týden vyhlásilo velkou výzvu na zajímavou spolupráci mezi školami, firmami a výzkumnými ústavy. Novou výstavbu i takové projekty nyní obzvlášť potřebujeme. Možná to tedy nakonec všechno nebude tak pesimistické,“ uzavřel Katovský.

(zep)

Témata

Související články:
V Dubně přepisují historii fyziky. Často ve stínu CERNu
Unikátní platforma BUTCA učí kybernetickou bezpečnost hrou. Projekt ocenilo i Ministerstvo vnitra ČR
Martin Pumera: Učení je jako koncert. Publikum člověku nic neodpustí, musí být stále ve formě
La Contextressa propojuje umění a technologie. Projekt zkoumá schopnost umělé inteligence pracovat s kontextem
Antibiotické rezistence v drůbežím mikrobiomu zkoumají na FEKT VUT