Skvělá volba. Větu, kterou často slýchávají zákazníci od prodavačů, pronesl nedávno i Lukáš Krmíček z Fakulty stavební VUT v Brně. Ohodnotil tak místo pro stavbu obří Buddhovy sochy ve vesnici Mulbekh. Třiatřicet metrů vysoké dílo má být největším vyobrazením Buddhy v Malém Tibetu. „Oříškem není ani tak samotná socha, jako spíše její základy, tedy obří trůn, který bude zároveň velkým meditačním sálem. Stavba má totiž vzniknout v hornatém terénu, což situaci výrazně komplikuje,“ uvedl autor architektonického řešení projektu Jan Mayer.
Brněnští odborníci ze stavební fakulty s Tibeťany spolupracují díky doktorandovi Jiřímu Sázelovi, který vede organizaci Brontosauři v Himálajích a v Mulbekhu pomáhá sedm let. Krmíček v uplynulých dnech na místě zkoumal především podloží budoucího díla, odebíral vzorky zeminy a skály. „Říkal, že podle nich a podle všech informací, které má, si myslí, že vybrané místo je nejlepší možné v dané oblasti. Pokud betonové pilíře základů povedou až k samotné vápencové skále, měla by ona zatížení od sochy přenést,“ okomentoval závěry průzkumu v terénu Sázel s tím, že k podrobnějšímu zjištění navrhuje Krmíček vytvořit počítačový model.
Architekti a stavaři místo hledali dlouho. „Taky jsme řešili, jakým směrem se má Buddha dívat. Jednou, když jsme to na místě zase rozebírali, se tam z ničeho nic objevil Gosche-Lá, místní mnich, který má blízko k Dalajlámovi. Hned jsme toho využili a zeptali se ho, kam se má socha dívat, že podle nás na sever. Kývnul. A taky že nevíme, kde přesně by měla stát. Ukázal na místo, kde jsme byli, a řekl: „tady“. Pak zmizel stejně tiše, jako se objevil,“ řekl Mayer.
Brontosauři v Himálajích už postavili v Mubekhu školu a do šesti let ji chtějí přeměnit v kampus pro 350 dětí. „V minulých dnech jsme jim postavili i houpačku, nic takového tam doposud neměli. Inspiroval nás k tomu můj syn. Když jsem mu ukazoval fotky školy, říkal, že by tam děti měly mít něco, co jim udělá radost,“ podotkl Sázel. Fakulta stavební začala na projektu spolupracovat letos. Kromě toho, že na místo vyslala své odborníky, aby poradili se statickým zajištěním sochy, chce zapojit i studenty a další vyučující. Posluchači mohou tvořit projekty či diplomové práce určené speciálně pro tamní kampus.
Kateřina Konečná
O tom, jak celý projekt trůnu pro Buddhu vznikl, si můžete přečíst v našem květnovém článku.
Nenechte si ujít také rozhovor s předsedou organizace Brontosauři v Himalájích, díky které celá spolupráce vznikla.